Ewa Wojciechowska Czeka nas zakaz jedzenia mięsa i korzystania z aut? Raport C40 a fakenewsy "Potrzeba wiele złej woli i sporej dozy populizmu, aby na podstawie rekomendacji z raportu przygotowanego przez C40 i naukowców z Uniwersytetu Leeds wywnioskować, że ten zapowiada wprowadzenie zakazów jedzenia mięsa i posiadania… 21.02.2023 5 min.
Alicja Cembrowska „Wzrost przestępczości i agresji to zaledwie początek listy społecznych konsekwencji zmian klimatycznych”. Jak wpływa na nas pogoda, mówi ekspert IMGW Pogoda to temat numer jeden w Polsce. A to jest za zimno, a to za gorąco. Pada intensywny śnieg, a za dwa dni słońce kusi obietnicą wiosny. I to w środku zimy. Możliwe, że łatwiej byłoby nam akceptować te kapryśne wyskoki, gdy… 16.02.2023 13 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania "Leczą choroby płuc w miejscach przekraczających dozwolone stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu i zarabiają miliony na opłatach klimatycznych. Kogo mam na myśli? Polskie kurorty i uzdrowiska!" - pisze na swoim profilu na… 27.01.2023 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Skąd takie wysokie temperatury w styczniu i co to dla nas oznacza? Wyjaśniają autorzy profilu Crazy Nauka Nowy Rok przywitał nas wyjątkowo ciepło! Termometry pokazywały nawet 19 st. w cieniu. Choć wysokie temperatury w styczniu ucieszyły wielu z nas, bo mogliśmy wybrać się na miły spacer, to pojawia się pytanie: dlaczego one się… 02.01.2023 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Polska na niechlubnym miejscu. Aktywistka bije na alarm Rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. W Szarm el- Szejk w Egipcie zostaną podjęte najważniejsze kwestie dotyczące zmian klimatycznych, środowiskowych oraz zagrożeń z tym związanych. Z najnowszego raportu Światowej Organizacji… 07.11.2022 3 min.
Alicja Cembrowska Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego” Poniedziałek – powódź. Wtorek – nowy raport klimatyczny, z którego wynika, że jest gorzej, niż wszyscy zakładali. Środa – wyginął kolejny gatunek. Czwartek – plastik zalewa świat. Piątek – kolejny region dopadła plaga… 10.10.2022 13 min.
Aleksandra Tchórzewska Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych Tegoroczne lato w Europie było najcieplejsze od lat. Szczególnie jeden wakacyjny miesiąc dał się we znaki mieszkańcom naszego kontynentu. Raport sporządzony na podstawie szczegółowych pomiarów opublikował Serwis Monitorowania… 13.09.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Drastycznie obniżyli ceny biletów na transport publiczny. Takich efektów nikt się nie spodziewał Transport publiczny w Niemczech w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeżywał prawdziwe oblężenie. A to wszystko za sprawą superpromocji na bilety miesięczne. Mieszkańcy Niemiec chętnie pozostawili swoje auta w garażach czy na… 02.09.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska 5 roślin, które pomogą nam przetrwać kryzys klimatyczny Zmiany klimatu mają olbrzymi wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i nasze funkcjonowanie. Ale oznaczają coś jeszcze: głód. Naukowcy obawiają się, że kiedy kryzys klimatyczny wejdzie na jeszcze większy poziom, ludzie mogą mieć… 23.08.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo W Polsce w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z chorobami tropikalnymi, takimi jak gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu? Jak prognozuje Instytut Ochrony Środowiska, przez wciąż postępujące ocieplenie klimatu… 16.08.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Taylor Swift skrytykowana za nieekologiczne działania. „Truciciel 2022” To spora rysa na wizerunku niezwykle popularnej na całym świecie wokalistki Taylor Swift. Artystkę oskarżono o zbyt duże emitowanie dwutlenku węgla do atmosfery. A to za sprawą prywatnego odrzutowca, którym od początku roku miała… 01.08.2022 3 min.
Alicja Cembrowska „Wyglądanie przez okno nie jest metodą badawczą”. O tym, dlaczego powodzie nie wykluczają suszy, mówi dr Sebastian Szklarek 14.07.2022 19 min.
Ewa Wojciechowska Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie” Miasta i gminy apelują do mieszkańców o racjonalne wykorzystanie wody, a susza w rolnictwie pojawiła się w prawie wszystkich województwach. "Oszczędzanie wody nie jest fanaberią" - pisze Sylwia Majcher na swoim profilu na… 30.06.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska "Wojna o żywność? Jak czytamy w raporcie Carnegie Europe: Putin próbuje zagarnąć tereny rolnicze, żeby zapewnić Rosji bezpieczeństwo żywnościowe, a jednocześnie zwiększyć przyszłą zależność świata od Rosji na rynkach… 04.04.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Zła jakość powietrza może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji – alarmują naukowcy „Zanieczyszczenie powietrza nie tylko wpływa na zmiany klimatyczne, ale także na pracę mózgu” – alarmuje dr Daniel R. Weinberger z Instytutu Rozwoju Mózgu Liebera. Naukowcy zbadali mieszkańców jednego z najbardziej… 17.11.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Coraz więcej osób ma problemy z nerkami. Powodem globalne ocieplenie klimatu 202 tys. przypadków chorób nerek zostało spowodowanych globalnym ocieplaniem się klimatu, jak wykazali naukowcy z Monash University w Australii. Według nich najbardziej na zachorowanie zagrożone są kobiety, dzieci i seniorzy.… 08.11.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska W piątkowe południe zawyją syreny alarmowe. To „Alarm dla klimatu” "Nie mamy już czasu do stracenia" - informuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. W związku z tym w piątek w sześciu miastach w Polsce zawyją syreny alarmowe. To akcja "Alarm dla klimatu" związana ze… 29.10.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Wyjaśnia Paulina Górska "Część kontenerów należy do anonimowych przedsiębiorców. Nie wiemy, co dalej dzieje się z rzeczami wrzucanymi do takich kontenerów i jak ktoś na nich zarabia" 08.09.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Choroby tropikalne – przyczyny, objawy i szczepienia Wśród osób powracających do Polski z krajów strefy tropikalnej obserwuje się wzrost liczby zachorowań na choroby tropikalne. Egzotyczne kierunki podróży niosą ze sobą ryzyko rozwoju chorób zakaźnych takich jak: malaria, denga,… 28.08.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska „Ubrania pożyczam od znajomych”. Greta Thunberg na okładce pierwszego wydania „Vogue Scandinavia” krytykuje przemysł odzieżowy "Przemysł modowy w ogromnym stopniu przyczynia się do zagrożenia klimatycznego i ekologicznego, nie wspominając o jego wpływie na niezliczonych pracowników i społeczności, które są wyzyskiwane na całym świecie, aby niektórzy… 10.08.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska „Czerwony alarm dla ludzkości”. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) to „akt oskarżenia przeciwko człowiekowi” "Jak wtedy będzie wyglądało życie człowieka na Ziemi? Upały susze, walka o wodę, migracje, huragany, powodzie – to tylko część scenariusza" - komentuje na swoim profilu na Instagramie Sylwia Majcher. 10.08.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe Zmiany klimatycznie mogą znacząco wpływać na liczbę urodzeń martwych dzieci. Takie wnioski płyną z najnowszego badania, które udowadnia związek pomiędzy ekspozycją ciężarnych kobiet na ekstremalne temperatury a zwiększonym… 26.05.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace Roczne emisje przypisywane europejskiej hodowli zwierząt odpowiadają 704 milionom ton CO2. To więcej niż wytwarzają wszystkie samochody 23.09.2020 2 min.
Ewa Wojciechowska Polska została pozwana do ETPC przez młodych Portugalczyków. Powodem pogłębianie zmian klimatycznych Polska wraz z 32 krajami została zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez 6 Portugalczyków. Najmłodsza ma 8 lat 14.09.2020 2 min.
Julia Krupińska Jak zmiany klimatu faktycznie wpływają na zdrowie? Nasze zdrowie jest jak papierek lakmusowy dla klimatu na Ziemi. Ból głowy czy przejściowa chandra to drobiazg. Siła rażenia zmian pogodowych jest znacznie większa... 03.05.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Jane Fonda aresztowana i zakuta w kajdanki przy Kapitolu w Waszyngtonie Jane Fonda, amerykańska aktorka została aresztowana i zakuta w kajdanki w trakcie protestu w obronie klimatu. Całe zdarzenie odbyło się na schodach amerykańskiego Kapitolu. 12.10.2019 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Rezygnacja z foliówek czy segregowanie śmieci są bardzo ważne, ale moim zdaniem nie uratują naszego świata” – mówi Ryszard Kulik doktor psychologii. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną? 10.09.2019 10 min.
Julia Krupińska Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji? Przepychanki w pracy przy klimatyzatorze to dla wielu temat dobrze znany. Jednym klima przeszkadza, inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Przeciwnicy obawiają się przede wszystkim przeziębienia. Czy słusznie…? Słusznie!… 26.03.2019 4 min.
Urszula Gruszka „Jestem zaszczycona i bardzo wdzięczna”. 16-letnia Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 15.03.2019 4 min.
Andrzej Hołdys Fibromialgia – boli nie od pogody Przewlekłe zmęczenie i uporczywe bóle, przede wszystkim w okolicy kolan, łokci, szyi, barków i bioder, ale nie tylko tam, a do tego kłopoty ze snem i zaburzenia nastroju – oto fibromialgia. Skąd się ona bierze? Na pewno jednak nie… 05.07.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Czy Polska będzie producentem wina? Klimat sprawi, że przerzucimy się na zdrowsze trunki krajowej produkcji. Wino, jak wiadomo, to napój pełen przeciwutleniaczy. które chronią naczynia krwionośne i układ odpornościowy. Za pół wieku zachodnia Polska stanie się… 07.06.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Przydałoby się tornado Amerykanie mają tajną broń przeciwko tornadom – wojskowe radary do tej pory używane do namierzania wrogich rakiet. Teraz ćwiczą. A do ćwiczeń potrzebują… więcej tornad. 17.05.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Cieplej było tylko za Nerona Po raz ostatni temperatury w Europie były wyższe od współczesnych pomiędzy 20 a 80 rokiem naszej ery, gdy starożytny Rzym wchodził w okres swojej największej potęgi. 26.04.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Wiosenny ryk napalonych cykad Raz na 17 lat wychodzą z ziemi, aby przez miesiąc kochać się, a potem umrzeć. We wschodniej części USA wkrótce pojawią się miliardy hałaśliwych cykad. Jeszcze tydzień, jeszcze dwa, i się zacznie. Niech no tylko zrobi się trochę cieplej. 22.04.2013 3 min.
Rafał Jemielita Pług na but Aura zaskakuje nie tylko Polaków - śnieg wciąż leży w wielu miejscach na świecie. Wielu ludzi walczy z zaspami i o jednym z takich outdoorowych pomysłów dzisiaj napiszę. Dziwnym, ale zaskakująco tanim i skutecznym. 03.04.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Kiedy przyjdzie wiosna? Komputer już wie Jeśli wierzyć amerykańskim modelom pogodowym wiosna w naszej części Europy zjawi się za około 10 dni. No to czekamy. 02.04.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Wiadomo już, gdzie jest wiosna Na Grenlandii! To Atlantyk nas zdradził - zamiast grzać Europę, od trzech tygodni posyła ciepło w kierunku największej wyspy świata. 26.03.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Północnowschodniak daje popalić Zima rozstaje się z nami z hukiem. Na koniec zesłała wielki śnieżny niż. Nor’easter – mówią na takie po drugiej stronie Atlantyku. 15.03.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Pogoda migdałowa W marcu łatwo poznać, gdzie w Europie kończy się strefa łagodnego klimatu, a zaczyna surowego. W tej pierwszej wiosna zaczyna się od woni kwitnących migdałowców. 05.03.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Bielszy odcień Japonii Przedwczorajsze obrazki z Norylska tak mnie zaintrygowały, że wyruszyłem w świat na poszukiwanie najbardziej śnieżnych miejsc, czyli takich, gdzie zimą spada najwięcej śniegu. Znalazłem je w... subtropikach. 30.01.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Podniebne spryciary Choć nie mają skrzydeł, potrafią wzbić się na wysokość paru kilometrów, schronić się w chmurach i wyruszyć w podróż po globie. Bakterie. Jak one to robią? Też bym tak chciał. 24.01.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Najstarszy deszcz Nie lubisz śniegu i mrozu? Nie martw się, nic nie trwa wiecznie. Zjawiska pogody są ulotne, rzadko pozostawiają po sobie trwałe ślady. Oto jeden ze zdumiewających wyjątków od tej reguły. 17.01.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Czerwony haboob Oto widok zapierający dech w piersiach: wysoka na kilkaset metrów ściana czerwonego pyłu uderza znad tafli wody w ląd. Takie rzeczy mogą się zdarzyć tylko tam, gdzie wielka pustynia graniczy z morzem, na przykład w Australii Zachodniej. 14.01.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Hello, to halo! Lubicie spacery? To dobrze. Podobno są dobre dla zdrowia. Na dodatek przy okazji przechadzki trafić Wam się może, jak pewnemu naukowcowi, spotkanie ze „słonecznymi psami”, a to niepowtarzalny świetlny spektakl. 07.01.2013 3 min.