Przejdź do treści

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe
Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmiany klimatycznie mogą znacząco wpływać na liczbę urodzeń martwych dzieci. Takie wnioski płyną z najnowszego badania, które udowadnia związek pomiędzy ekspozycją ciężarnych kobiet na ekstremalne temperatury a zwiększonym prawdopodobieństwem poronień. To już kolejne badanie, w którym naukowcy analizują tę kwestię.

Poronieniom mogą być winne ekstremalne temperatury?

Coraz częściej mówi się o zmianach klimatu i, w związku z tym, często ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach. Jednak kto by pomyślał, że może wpłynąć to zdrowie reprodukcyjne? A jak się okazuje, takie ekstremalne temperatury mogą przekładać się na przedwczesne porody, poronienia lub niedowagę noworodków.

Temat ten zbadali naukowcy z University of Queensland’s School of Earth and Environmental Science oraz Mater Research Institute. Przeanalizowali 12 różnych badań na ten temat i na ich podstawie stwierdzili, że nawet 19 procent martwych urodzeń może wynikać z ciągłej ekspozycji matki na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury podczas ciąży. Podobnych badań było znacznie więcej.

Naukowcy biją na alarm

Portal klimat.rp.pl zauważa, że w ubiegłym roku American Medical Association przedstawiło wiele powiązań pomiędzy zmianami klimatycznymi a zdrowiem noworodków na podstawie 57 badań opublikowanych od 2007 roku.

Wynikało z nich, że w Stanach Zjednoczonych kobiety w ciąży narażone na wysokie temperatury lub zanieczyszczenie powietrza częściej rodzą dzieci zbyt wcześnie, z niedowagą lub martwe. Co ciekawe, przedstawicielki mniejszości etnicznych, zwłaszcza Afroamerykanie, są dotknięte negatywnymi skutkami zmian klimatu w znacznie większym stopniu.

Z badań wysuwa się jeszcze jeden wniosek. Każdy wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza w tygodniu poprzedzającym poród skutkował o 6 proc. większym prawdopodobieństwu urodzenia martwego dziecka między majem a wrześniem.

Zmiany klimatyczne niestety nie sprzyjają zdrowiu reprodukcyjnemu. Z publikacji naukowych wynika, że powodują częstsze i intensywniejsze fale upałów, które często wpływają na przedwczesne porody. Jak podaje portal klimat.rp.pl, aż cztery badania wykazały, że wysokie temperatury wiązały się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, wahającym się od 8, proc. do 21 proc.

Krótka Instrukcja o Poronieniu

Krótka Instrukcja o Poronieniu została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.


Źródło: klimat.rp.pl

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: