Przejdź do treści

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe
Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zmiany klimatycznie mogą znacząco wpływać na liczbę urodzeń martwych dzieci. Takie wnioski płyną z najnowszego badania, które udowadnia związek pomiędzy ekspozycją ciężarnych kobiet na ekstremalne temperatury a zwiększonym prawdopodobieństwem poronień. To już kolejne badanie, w którym naukowcy analizują tę kwestię.

Poronieniom mogą być winne ekstremalne temperatury?

Coraz częściej mówi się o zmianach klimatu i, w związku z tym, często ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach. Jednak kto by pomyślał, że może wpłynąć to zdrowie reprodukcyjne? A jak się okazuje, takie ekstremalne temperatury mogą przekładać się na przedwczesne porody, poronienia lub niedowagę noworodków.

Temat ten zbadali naukowcy z University of Queensland’s School of Earth and Environmental Science oraz Mater Research Institute. Przeanalizowali 12 różnych badań na ten temat i na ich podstawie stwierdzili, że nawet 19 procent martwych urodzeń może wynikać z ciągłej ekspozycji matki na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury podczas ciąży. Podobnych badań było znacznie więcej.

Martwe urodzenia na świecie

Naukowcy biją na alarm

Portal klimat.rp.pl zauważa, że w ubiegłym roku American Medical Association przedstawiło wiele powiązań pomiędzy zmianami klimatycznymi a zdrowiem noworodków na podstawie 57 badań opublikowanych od 2007 roku.

Wynikało z nich, że w Stanach Zjednoczonych kobiety w ciąży narażone na wysokie temperatury lub zanieczyszczenie powietrza częściej rodzą dzieci zbyt wcześnie, z niedowagą lub martwe. Co ciekawe, przedstawicielki mniejszości etnicznych, zwłaszcza Afroamerykanie, są dotknięte negatywnymi skutkami zmian klimatu w znacznie większym stopniu.

Z badań wysuwa się jeszcze jeden wniosek. Każdy wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza w tygodniu poprzedzającym poród skutkował o 6 proc. większym prawdopodobieństwu urodzenia martwego dziecka między majem a wrześniem.

Zmiany klimatyczne niestety nie sprzyjają zdrowiu reprodukcyjnemu. Z publikacji naukowych wynika, że powodują częstsze i intensywniejsze fale upałów, które często wpływają na przedwczesne porody. Jak podaje portal klimat.rp.pl, aż cztery badania wykazały, że wysokie temperatury wiązały się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, wahającym się od 8, proc. do 21 proc.

Krótka Instrukcja o Poronieniu

Krótka Instrukcja o Poronieniu została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.


Źródło: klimat.rp.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Komar

Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo

Meghan Markle / fot. gettyimages

Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia od lekarza. Usłyszałam tylko, że mam jechać do domu i przyjechać na izbę przyjęć, jak zacznę gorączkować

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia

Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Nie jestem w czwartej, tylko ósmej ciąży”. Aleksandra Żebrowska znów dodaje otuchy wszystkim kobietom, które straciły ciążę

Kobieta

Zła jakość powietrza może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji – alarmują naukowcy

Kobieta

Coraz więcej osób ma problemy z nerkami. Powodem globalne ocieplenie klimatu

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

Choroby tropikalne – przyczyny, objawy i szczepienia

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka’

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne