Przejdź do treści

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy
UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polska znalazła się na szarym końcu rankingu dobrobytu dzieci, który przygotował UNICEF. Niepokojące są szczególnie dwa obszary, o których mowa w raporcie organizacji. 

Polska na tle innych krajów

Polska zajęła 31. miejsce w rankingu dobrobytu dzieci stworzonym przez UNICEF. W zestawieniu uwzględniono 38 krajów. Z Unii Europejskiej tylko trzy kraje znalazły się niżej niż Polska: Litwa, Malta i Bułgaria. Gorzej od Polski poradziły sobie też m.in. Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia czy Australia. Lepiej od nas wypadły m.in. Węgry (15. miejsce), Słowenia (9.), Estonia (23.) czy Rumunia (25.).

UNICEF oceniał kondycję dzieci i młodzieży w trzech głównych kategoriach:

  1. kondycja psychiczna (z ang. mental well-being) – tutaj patrzono m.in. na dane o satysfakcji z życia oraz wskaźniki samobójstw;
  2. zdrowie fizyczne (z ang. physical health) – brano pod uwagę m.in. wskaźniki otyłości i nadwagi oraz śmiertelność dzieci;
  3. umiejętności – skupiono się zarówno na umiejętnościach w rozumieniu akademickim, jak np. biegłość w czytaniu i matematyce, jak i umiejętnościach społecznych, czyli np. poczucie łatwego nawiązywania przyjaźni.

Przy tworzeniu raportu brano pod uwagę m.in. sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych, dostępność urlopów macierzyńskich, czy dzieci mogą liczyć na swoich rodziców, jak łatwo nawiązują przyjaźnie, jak dalece rodzice potrafią zbalansować życie prywatne i zawodowe oraz co sądzą rodzice o relacjach swoich dzieci z nauczycielami w szkole.

Z czym Polska radzi sobie najgorzej?

Nasz kraj jest na ósmej pozycji pod względem wskaźnika liczby samobójstw na 100 młodych w grupie wiekowej 15-19 lat. Wskaźnik ten wynosi u nas 8,8. Gorzej wypadają: Kanada (9,0), Łotwa (9,5), Australia (9,7), Islandia (9,7), Estonia (13,9), Nowa Zelandia (14,9) i Litwa (18,2).

To właśnie z kondycją psychiczną dzieci Polska radzi sobie najgorzej. W rankingu dla tej kategorii znaleźliśmy się na 30. miejscu. Trochę lepiej wygląda to w przypadku fizycznego (22. miejsce) i umiejętności (25.).

Niepokojący jest też fakt, że ponad połowa dzieci uważa, że z ich sylwetką jest coś nie w porządku. Nasz kraj jest najwyżej w kwestii odsetka dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat, które czują się zbyt otyłe – jest to u nas 38 proc. Do tego 16 proc. nastolatków przekonanych, iż są zbyt chude.

Jest światełko w tunelu

Wbrew temu, jak dzieci postrzegają swoją sylwetkę, odsetek tych faktycznie otyłych jest stosunkowo niski w porównaniu z resztą krajów, które znalazły się w rankingu.

Polska znalazła się w top 20 krajów o najniższym odsetku otyłych dzieci w wieku 5-19 lat – na 12. miejscu, ze wskaźnikiem 26 proc. Pod tym względem najlepiej radzi sobie Japonia (14 proc.), a najgorzej Stany Zjednoczone (42 proc.).

Polska dobrze wypada też w kategorii umiejętności. W rankingu krajów z najwyższym odsetkiem 15-latków posiadających podstawowe umiejętności czytania i matematyczne jesteśmy na 7. miejscu z wynikiem 72 proc. Co więcej, polskie dzieci w większości uważają, że są włączane w podejmowanie decyzji w szkole (53 proc.) i w domu (65 proc.).

„Odpowiedni czas na zwiększenie wysiłków”

Jak podkreśla UNICEF w raporcie, wiele bogatych krajów wciąż stoi przed wyzwaniami dotyczącymi dobrobytu dzieci. Pandemia koronawirusa zaś dotknie „wszystkich aspektów ekonomicznych i społecznych”. Organizacja dodaje, że to odpowiedni czas dla państw na „zwiększenie wysiłków” mających poprawić dobrobyt dzieci.

„Wiele krajów ma wszystko, co niezbędne – bogactwo, czyste środowisko i hojną politykę społeczną – by wspierać wysoki poziom dobrobytu dzieci. Nadal jednak zbyt dużo dzieci w tych krajach nie doświadcza dobrego dzieciństwa” – podsumowuje organizacja.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: