4 min.
UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy / Unsplash
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
Polska znalazła się na szarym końcu rankingu dobrobytu dzieci, który przygotował UNICEF. Niepokojące są szczególnie dwa obszary, o których mowa w raporcie organizacji.
Spis treści
Polska na tle innych krajów
Polska zajęła 31. miejsce w rankingu dobrobytu dzieci stworzonym przez UNICEF. W zestawieniu uwzględniono 38 krajów. Z Unii Europejskiej tylko trzy kraje znalazły się niżej niż Polska: Litwa, Malta i Bułgaria. Gorzej od Polski poradziły sobie też m.in. Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia czy Australia. Lepiej od nas wypadły m.in. Węgry (15. miejsce), Słowenia (9.), Estonia (23.) czy Rumunia (25.).
UNICEF oceniał kondycję dzieci i młodzieży w trzech głównych kategoriach:
- kondycja psychiczna (z ang. mental well-being) – tutaj patrzono m.in. na dane o satysfakcji z życia oraz wskaźniki samobójstw;
- zdrowie fizyczne (z ang. physical health) – brano pod uwagę m.in. wskaźniki otyłości i nadwagi oraz śmiertelność dzieci;
- umiejętności – skupiono się zarówno na umiejętnościach w rozumieniu akademickim, jak np. biegłość w czytaniu i matematyce, jak i umiejętnościach społecznych, czyli np. poczucie łatwego nawiązywania przyjaźni.
Przy tworzeniu raportu brano pod uwagę m.in. sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych, dostępność urlopów macierzyńskich, czy dzieci mogą liczyć na swoich rodziców, jak łatwo nawiązują przyjaźnie, jak dalece rodzice potrafią zbalansować życie prywatne i zawodowe oraz co sądzą rodzice o relacjach swoich dzieci z nauczycielami w szkole.
Z czym Polska radzi sobie najgorzej?
Nasz kraj jest na ósmej pozycji pod względem wskaźnika liczby samobójstw na 100 młodych w grupie wiekowej 15-19 lat. Wskaźnik ten wynosi u nas 8,8. Gorzej wypadają: Kanada (9,0), Łotwa (9,5), Australia (9,7), Islandia (9,7), Estonia (13,9), Nowa Zelandia (14,9) i Litwa (18,2).
To właśnie z kondycją psychiczną dzieci Polska radzi sobie najgorzej. W rankingu dla tej kategorii znaleźliśmy się na 30. miejscu. Trochę lepiej wygląda to w przypadku fizycznego (22. miejsce) i umiejętności (25.).
Niepokojący jest też fakt, że ponad połowa dzieci uważa, że z ich sylwetką jest coś nie w porządku. Nasz kraj jest najwyżej w kwestii odsetka dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat, które czują się zbyt otyłe – jest to u nas 38 proc. Do tego 16 proc. nastolatków przekonanych, iż są zbyt chude.
Jest światełko w tunelu
Wbrew temu, jak dzieci postrzegają swoją sylwetkę, odsetek tych faktycznie otyłych jest stosunkowo niski w porównaniu z resztą krajów, które znalazły się w rankingu.
Polska znalazła się w top 20 krajów o najniższym odsetku otyłych dzieci w wieku 5-19 lat – na 12. miejscu, ze wskaźnikiem 26 proc. Pod tym względem najlepiej radzi sobie Japonia (14 proc.), a najgorzej Stany Zjednoczone (42 proc.).
Polska dobrze wypada też w kategorii umiejętności. W rankingu krajów z najwyższym odsetkiem 15-latków posiadających podstawowe umiejętności czytania i matematyczne jesteśmy na 7. miejscu z wynikiem 72 proc. Co więcej, polskie dzieci w większości uważają, że są włączane w podejmowanie decyzji w szkole (53 proc.) i w domu (65 proc.).
„Odpowiedni czas na zwiększenie wysiłków”
Jak podkreśla UNICEF w raporcie, wiele bogatych krajów wciąż stoi przed wyzwaniami dotyczącymi dobrobytu dzieci. Pandemia koronawirusa zaś dotknie „wszystkich aspektów ekonomicznych i społecznych”. Organizacja dodaje, że to odpowiedni czas dla państw na „zwiększenie wysiłków” mających poprawić dobrobyt dzieci.
„Wiele krajów ma wszystko, co niezbędne – bogactwo, czyste środowisko i hojną politykę społeczną – by wspierać wysoki poziom dobrobytu dzieci. Nadal jednak zbyt dużo dzieci w tych krajach nie doświadcza dobrego dzieciństwa” – podsumowuje organizacja.
Zobacz także

Dla niektórych uczniów nauka zdalna to przekleństwo. O tym, kto najbardziej na niej ucierpi i co czują dzieci, które wypadły z systemu, mówi dr Aleksandra Piotrowska

97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwo w 2018 roku. To tak jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole

„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021