Przejdź do treści

Wstrzykiwanie jałowej wody pod skórę w celu uśmierzenia porodowego bólu? Zapytaj o tę metodę swoją położną

Ostrzykiwanie Czworoboku Michaelisa w porodzie / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ostrzykiwanie Czworoboku Michaelisa to jedna z metod uśmierzających ból podczas porodu. To jednak żadna nowość. Jak wyjaśnia położna Izabela Dembińska, iniekcje z jałowej wody były stosowane już w latach 70., początkowo głównie w Szwecji. Jak działa ta metoda? Ekspertka wyjaśnia to w swoim najnowszym poście. 

Ostrzykiwanie Czworoboku Michaelisa w porodzie

Przed tobą poród? Zastanawiasz się nad ewentualnym uśmierzeniem bólu? Nie musisz od razu sięgać po znieczulenie. Położna Izabela Dembińska w swoim poście na Instagramie proponuje inną metodę redukcji bólu.

„Jedną z ciekawostek dotyczących uśmierzania bólu w czasie porodu jest technika nieco podobna do ucisku i masażu kości krzyżowej. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu sterylnej wody pod skórę w obszar Czworoboku Michaelisa.

Iniekcje z jałowej wody były stosowane już w latach 70., początkowo głównie w Szwecji. Ich działanie polega na wytwarzaniu bodźca w postaci 'efektu bramkowania’’, co może uniemożliwić lub zmniejszyć docieranie do mózgu sygnałów bólu porodowego” – wyjaśnia położna.

Uśmierzanie bólu

„Stymulacja dolnej części pleców sterylnymi zastrzykami przyczynia się do tego, że mózg uwalnia endorfiny – ważne hormony zmniejszające ból. Podobny 'efekt bramkowania’ bólu przynosi elektrostymulacja TENS oraz kompresja palpacyjna wykonywana przez osobę towarzyszącą przy porodzie” – wyjaśnia położna.

I dodaje, że badania naukowe potwierdzają, że efekt przeciwbólowy tej metody jest związany z liczbą wstrzyknięć i ilością jałowej wody.

,,Na podstawie obecnego stanu wiedzy, rekomenduje się podawanie czterech zastrzyków. Pomimo różnic w technice i liczbie wstrzyknięć, metoda wydaje się zapewniać znaczne zmniejszenie bólu i może być powtarzana tak często jak potrzeba, bez niekorzystnego wpływu (poza dyskomfortem związanym z podawaniem) na kobietę lub dziecko” – tłumaczy.

Położna Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na Instagramie obserwuje 22 tys. osób. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.