Przejdź do treści

Osutka polekowa – czym jest? Osutka plamista i plamisto-grudkowa bez tajemnic

Osutka polekowa - czym jest? Osutka plamista i plamisto-grudkowa bez tajemnic
Osutka polekowa - czym jest? Osutka plamista i plamisto-grudkowa bez tajemnic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszelkie zmiany w obrębie skóry wywołują u nas niepokój. Jedną z takich właśnie zmian, która powstaje na skórze, jest osutka polekowa. Jej wystąpienie ma związek z zażywanymi przez pacjenta lekami. W dzisiejszym wpisie, wyjaśnimy, czym jest, i co zdecydowanie warto o niej wiedzieć. Jakie objawy niesie za sobą wystąpienie osutki? W jaki sposób z nią walczyć?

Czym tak naprawdę jest osutka?

Osutką określa się pojawienie wielu zmian skórnych, które mają różne podłoże. Za osutkę możemy uznać wystąpienie plamek — wtedy mówimy o osutce plamistej, grudek — osutka plamisto-grudkowa, a nawet niespotykanych wcześniej pęcherzyków. Osutki występują zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Dzięki ustaleniu dokładnej lokalizacji tego typu zmiany — można zaklasyfikować, jakie są przyczyny jej powstania u danej osoby, a co za tym idzie — wprowadzić odpowiednie środki, dzięki którym osutka zostanie wyleczona.

Przyczyny powstania osutki plamistej i plamisto-grudkowej

W medycynie wskazuje się, że przyczyn powstania tego typu zmiany może być bardzo dużo. Jedną z nich może być zażywanie konkretnych leków, właśnie wtedy osutkę określa się jako polekową. Do jej wystąpienia może doprowadzić praktycznie każde lekarstwo, ponieważ różne organizmy reagują inaczej. Istnieje jednak grupa preparatów, które mają dużą tendencję do wytwarzania osutek. Zalicza się do nich między innymi leki moczopędne, preparaty przeciwpadaczkowe, leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, które są wykorzystywane do leczenia podstawowych chorób, np. przeziębienia, grypy, czy zapalenia oskrzeli.

Osutka polekowa

W momencie wystąpienia osutki, bardzo istotne jest ustalenie tego, skąd konkretnie pojawiła się u danego pacjenta. Osutki poletkowe lokalizują się najczęściej w obrębie tułowia oraz kończyn górnych. Rzadziej odnotowuje się ich wystąpienie w dolnych częściach ciała. W przypadku wielu pacjentów osutki przyjmują i formę plamistą i plamisto-grudkową. Osutka polekowa zazwyczaj nie dotyka dłoni, stóp oraz błon śluzowych.

Objawy osutki polekowej

Osutka polekowa zachowuje się zazwyczaj symetrycznie i dotyka różnych okolic ciała. Zdarza się, że zmiany dotykają nawet okolic płciowych. W zależności od leków, na ciele danego pacjenta mogą pojawić się różne zmiany skórne. Podobnie — ten sam lek może powodować zupełnie inne objawy u dwóch osób. Najczęściej można wyróżnić bąble pokrzywkowe, zmiany martwicze, bolące pęcherze, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, a także zmiany barwnikowe. Towarzyszy im dręczący świąd, gorączka, osłabienie. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zapalenia nerek, wątroby, czy mięśnia sercowego.

W jaki sposób leczyć osutkę?

Jeżeli zauważymy, że na naszej skórze wystąpiła niepokojąca zmiana — warto ją obserwować oraz skonsultować z lekarzem. Jeżeli jej podłoża można doszukiwać się w zażywanych lekach — zazwyczaj wystarcza jedynie ich odstawienie. Jeżeli pomimo odstawienia danego leku nadal występuje np. świąd skóry, zaleca się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Osutka polekowa zazwyczaj pojawia się bardzo szybko po rozpoczęciu zażywania danej grupy leków. W momencie, gdy zauważymy jej obecność na swojej skórze — należy szybko zareagować. Osutka w zaawansowanej postaci nie jest tak łatwa do pokonania, jak w początkowej fazie oddziaływania na organizm. Leki, które wywołują osutkę, powinny być szybko zmienione na inne, które nie wykazują niepożądanych właściwości u danej osoby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.