Przejdź do treści

Dzieci zmagające się z otyłością dostaną Ozempic. Ale same zastrzyki nie wystarczą

Na zdjęciu otyła uczennica ćwicząca na boisku szkolnym- Hello Zdrowie
Nadwaga u dzieci i młodzieży jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii źródło: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od lat brytyjski rząd walczy różnymi sposobami z otyłością u dzieci i młodzieży. Mimo wdrożenia licznych strategii, mali Brytyjczycy, obok Polaków, tyją najszybciej w Europie. Tym razem tamtejsza służba zdrowia postanowiła sięgnąć po wsparcie farmakologiczne. Dzieci i młodzież dostaną Ozempic.

Jedni dostaną zastrzyk, drudzy placebo

Najmłodsze z nich mają 6 lat, najstarsze – 17. Dzieci w dwóch kategoriach wiekowych otrzymają Ozempic, lek z semaglutydem. W testach weźmie udział 200 otyłych dzieci.

To pomysł brytyjskiej służby zdrowia, która upatruje w Ozempiku szansy na utratę nadmiernych kilogramów u młodych obywateli. Ozempic to lek duńskiej firmy Novo Nordisk. Początkowo był przeznaczony dla osób z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, który powinien być dopełnieniem diety i aktywności fizycznej. Zaczęło go stosować również wiele osób zmagających się z insulinoopornością oraz takich, które chciały schudnąć. Tym razem wypróbują go dzieci.

Novo Nordisk zapłacił za badania trwające dwa i pół roku, które poprzedziły zapowiadane testy u dzieci i młodzieży. Dzieci, które wezmą udział w próbie, muszą spełnić dwa warunki: być otyłe, a także chorować na schorzenie wywoływane przez nadmierne kilogramy, typu cukrzyca typu 2 albo nadciśnienie.

Jednak sam zastrzyk nie wystarczy. Dzieci i młodzież będą musiały regularnie ćwiczyć oraz stosować dietę o obniżonej kaloryczności. 

Część uczestników zamiast zastrzyków z selmaglutydu otrzyma placebo.

Nad bezpieczeństwem będą czuwać lekarze. Ich zadaniem będzie monitorowanie wagi oraz wskaźnika BMI. Następnie naukowcy Novo Nordisk porównają wyniki utraty kilogramów u dzieci, które przyjmowały Ozempic, z tymi, które otrzymywały placebo. Będą także analizować działania niepożądane u dzieci, którym zostanie podany lek.

Ozempic

Do jakich chorób prowadzi otyłość w dzieciństwie?

Nadwaga u dziecka to nie tylko problem natury zdrowotnej czy estetycznej. Dziecko z nadmiernymi kilogramami często boryka się z niższym poczuciem własnej wartości czy też z odrzuceniem przez rówieśników.  Ma również znaczenie dla psychicznego zdrowia.

Otyłość jest chorobą, która zwykle rozwija się powoli. Dlatego postaraj się rozpocząć działania profilaktyczne już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u twojego dziecka. Dlaczego to jest tak ważne? Dlatego że otyłość w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju:

źródła: thesun.co.uk, pacjent.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.