Przejdź do treści

Aktorka na dwa lata przed siedemdziesiątką została mamą. Informacja wywołała w Hiszpanii oburzenie

Ana Obregon została mamą, mimo że dobiega siedemdziesiątki \Fot. Borja B. Hojas/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ana Obregon ma 68 lat i znów została mamą. Hiszpańska aktorka i prezenterka telewizyjna podzieliła się radosną nowiną na Instagramie. Jej radości nie podziela rząd, który krytycznie wyraża się na temat ciąży zastępczej. W Hiszpanii nie wolno korzystać z usług surogatki. Mimo że cały proces odbył się w Stanach Zjednoczonych, na temat Obregon padły gorzkie słowa. Aktorka trzy lata temu straciła jedynego syna.

„Już nigdy nie będę sama. Znowu żyję”

Aktorka została sfotografowana, kiedy opuszczała szpital w Miami, tuląc dziecko w ramionach. Zdjęcie trafiło na okładkę hiszpańskiego tygodnika „Hola!”. Ana Obregon udostępniła okładkę tygodnika na swoim Instagramowym profilu i podpisała je emocjonalnymi słowami:

„Złapano nas! Światło pełne miłości padło na mój mrok. Już nigdy nie będę sama. Znowu żyję”

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

W ostatnich latach Obregon doświadczyła podwójnej, bolesnej straty: na nowotwór zmarł jej ukochany jedyny syn Alex Lequio oraz jej matka. Nie ukrywa, że ten czas był dla niej bardzo trudny. Żeby spełnić swoje marzenie o macierzyństwie, Obregon skorzystała z usług surogatki. Nie znamy jednak szczegółów, na jakich zasadach ten proces się odbywał. Wiadomo tylko, że Obregon została mamą córeczki, co ją bardzo uszczęśliwiło.

PProf. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Ciąża zastępcza zakazana

Surogatka, to matka zastępcza, której zadaniem jest donosić ciążę i urodzić dziecko. Dziecko trafia wtedy do rodziców, którzy skorzystali z jej usług. Surogatka zrzeka się praw do noworodka. Mimo że w 2009 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała macierzyństwo zastępcze za jedną z technik wspomaganego rozrodu, są kraje, które zakazują tzw. macierzyństwa zastępczego. Jednym z nich jest właśnie Hiszpania. W Polsce również surogacja jest nielegalna.

Informacja o tym, że hiszpańska aktorka zdecydowała się zostać mamą w ten sposób, wzbudziła ogromne kontrowersje. Jak podaje Reuters, trzech tamtejszych ministrów wyraziło się krytycznie na temat tej sytuacji, mimo że miała ona miejsce na innym kontynencie.

Ciała kobiet nie powinny być kupowane ani wynajmowane, aby zaspokoić czyjeś pragnienia” – stwierdził Felix Bolanos, hiszpański minister ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i demokracji.

Zdaniem hiszpańskiego rządu surogacja kojarzona jest z handlem ludźmi, a to jest karalne. Budzi ona także wątpliwości moralne. Odniosła się do nich Florencia Luna, badaczka zajmująca się bioetyką:

„W tych praktykach anonimowość dawców jest zwykle traktowana priorytetowo, co jest sprzeczne z prawem tych dzieci do poznania własnej tożsamości”- powiedziała w rozmowie z portalem pagina12.com.ar.

Dodała także, że nie bierze się pod uwagę, że Obregon ma 68 lat i kiedy jej córka będzie miała 12 lat, ona wejdzie w ósmą dekadę życia.

źródło:hola.com, pagina12.com.ar

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: