„Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – mówi psycholog

się ten artykuł?
Nie chcesz być matką? Czujesz, że najszczęśliwsza będziesz tylko i wyłącznie ze swoim partnerem? To twoja decyzja i nikt nie ma prawa jej kwestionować. „Nie musisz mieć dzieci, jeśli tego nie chcesz” – przypomina psycholog Dominik Haak na instagramowym profilu „Centrum Terapii Haak”.
Obowiązek bycia matką nie istnieje
„Nie masz obowiązku decydować się na dziecko. Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków.
Możesz być szczęśliwy_a, nie mając dzieci. Możesz być spełniony_a, nie mając dzieci. Nie czyni to z ciebie osoby egoistycznej, czy „wadliwej” i nie daje nikomu przyzwolenia na to, by cię krytykować lub zadawać ci intruzywne pytania” – pisze Dominik Haak na Instagramie.
Ekspert dodaje, że decyzja o rodzicielstwie powinna być świadomą i odpowiedzialną decyzją. Nie powinna zapadać pod wpływem presji, czy przymusu.
Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem
„Posiadanie dzieci może przynosić satysfakcję i nadawać sens życiu – są jednak osoby, które chcą spełniać się w inny sposób, a ich plan na życie nie przewiduje rodzicielstwa. Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem, a 'instynkt macierzyński’ nie istnieje. Nie ma żadnych dowodów naukowych dowodów na to, by istniał” – wyjaśnia ekspert.
Jak pisze Dominik Haak, za uczucie przywiązania i miłości do dziecka w dużej mierze odpowiada oksytocyna – pełni ona bardzo ważną rolę w trakcie ciąży i porodu, a także opieki nad potomstwem. Wytwarzana jest przez ludzi bez względu na płeć. Nazywana jest hormonem miłości, a jej wydzielanie nie jest ograniczone do interakcji rodzic-dziecko (produkowana jest również pod wpływem przytulania, pocałunków, seksu i innych form fizycznej i emocjonalnej bliskości).
„Na jakość relacji międzyludzkich wpływają dodatkowo rozmaite czynniki – nasze życiowe doświadczenia, emocje, styl przywiązania. Nie da się ich sprowadzić jedynie do kategorii 'instynktu’.
Decyzje reprodukcyjne są właśnie DECYZJAMI – nie zaś kwestią spełnienia 'obowiązku’. Powołanie człowieka na świat wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nie powinno być rozpatrywane jako konieczność, czy oczywistość. Rodzicielstwo może być pięknym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Rezygnacja z rodzicielstwa również może taka być.
Masz prawo decydować o swoim ciele i zdrowiu reprodukcyjnym” – wyjaśnia ekspert.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Jego profil obserwuje ponad 10,5 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Chęć posiadania własnych dzieci, biologicznych, to jakiś element rasizmu, trochę nacjonalizmu, a trochę ma charakter przygotowywania się do wojny” – mówi Mateusz Kozielecki

„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców

Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć
Polecamy

„To jest twarz zmęczonej mamy”. Adriana Lima zareagowała na bodyshaming wymownym zdjęciem

„Głosy mówiły mi, że moje dziecko jest zbyt piękne na ten świat i powinno być w niebie”. Doświadczyła psychozy poporodowej. Mówi, jak ważny dla zdrowienia jest kontakt z noworodkiem

„Piękna ceremonia pogrzebowa pozwala rodzicom na spokój w głowie i w sercu. Żałoba jest miłością, którą chciałbyś dać, ale nie możesz” – mówi Joanna Olszewska, założycielka domu pogrzebowego dedykowanego pogrzebom dzieci
