Przejdź do treści

„Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – mówi psycholog

Tekst o świadomej decyzji dotyczącej rodzicielstwa i kobiecości. Na zdjęciu: Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie z psem - HelloZdrowie
Szczęśliwa rodzina z psem / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie chcesz być matką? Czujesz, że najszczęśliwsza będziesz tylko i wyłącznie ze swoim partnerem? To twoja decyzja i nikt nie ma prawa jej kwestionować. „Nie musisz mieć dzieci, jeśli tego nie chcesz” – przypomina psycholog Dominik Haak na instagramowym profilu „Centrum Terapii Haak”. 

Obowiązek bycia matką nie istnieje

„Nie masz obowiązku decydować się na dziecko. Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków.

Możesz być szczęśliwy_a, nie mając dzieci. Możesz być spełniony_a, nie mając  dzieci. Nie czyni to z ciebie osoby egoistycznej, czy „wadliwej” i nie daje nikomu przyzwolenia na to, by cię krytykować lub zadawać ci intruzywne pytania” – pisze Dominik Haak na Instagramie.

Ekspert dodaje, że decyzja o rodzicielstwie powinna być świadomą i odpowiedzialną decyzją. Nie powinna zapadać pod wpływem presji, czy przymusu.

Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem

„Posiadanie dzieci może przynosić satysfakcję i nadawać sens życiu – są jednak osoby, które chcą spełniać się w inny sposób, a ich plan na życie nie przewiduje rodzicielstwa. Kobiecość nie jest jednoznaczna z macierzyństwem, a 'instynkt macierzyński’ nie istnieje. Nie ma żadnych dowodów naukowych dowodów na to, by istniał” – wyjaśnia ekspert.

Jak pisze Dominik Haak, za uczucie przywiązania i miłości do dziecka w dużej mierze odpowiada oksytocyna – pełni ona bardzo ważną rolę w trakcie ciąży i porodu, a także opieki nad potomstwem. Wytwarzana jest przez ludzi bez względu na płeć. Nazywana jest hormonem miłości, a jej wydzielanie nie jest ograniczone do interakcji rodzic-dziecko (produkowana jest również pod wpływem przytulania, pocałunków, seksu i innych form fizycznej i emocjonalnej bliskości).

„Na jakość relacji międzyludzkich wpływają dodatkowo rozmaite czynniki – nasze życiowe doświadczenia, emocje, styl przywiązania. Nie da się ich sprowadzić jedynie do kategorii 'instynktu’.

Decyzje reprodukcyjne są właśnie DECYZJAMI – nie zaś kwestią spełnienia 'obowiązku’. Powołanie człowieka na świat wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nie powinno być rozpatrywane jako konieczność, czy oczywistość. Rodzicielstwo może być pięknym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Rezygnacja z rodzicielstwa również może taka być.

Masz prawo decydować o swoim ciele i zdrowiu reprodukcyjnym” – wyjaśnia ekspert.

„Wybraliśmy bezdzietność!”, czyli kanadyjska akcja społeczna, która budzi spore emocje. Co mówi jedna i druga strona?

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Jego profil obserwuje ponad 10,5 tys. internautów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: