Przejdź do treści

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża
Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z najnowszej kontroli NIK wynika, że placówki medyczne mają ogromny problem z prawidłową opieką nad kobietami, które poroniły, urodziły martwe dziecko, lub dziecko to zmarło po porodzie. Najczęściej zgłaszanym przez kobiety problemem był brak empatii personelu oraz arogancka, oziębła i ignorująca postawa pracowników szpitala.

Niepokojące wyniki raportu NIK

Szacuje się, że w Polsce na 1000 porodów przypadają 3 martwe urodzenia, a ok. 15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Niestety wciąż brakuje wiedzy na temat tego, jak dawać wsparcie kobietom, które znalazły się w takiej sytuacji. Najnowszy raport NIK pokazuje, że opieka nad tymi kobietami w szpitalach w teorii co prawda istnieje, ale w praktyce jest znikoma – szczególnie, jeśli chodzi o wsparcie psychiczne.

„Często opieka nad pacjentkami doświadczającymi tych szczególnych sytuacji ograniczała się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, nie zapewniała natomiast szerszego wsparcia zagwarantowanego obowiązującymi przepisami prawa” – czytamy w raporcie NIK.

Kontrolą objęto 37 placówek z siedmiu województw. Najczęściej zgłaszanym przez kobiety problemem był brak empatii personelu oraz arogancka, oziębła i ignorująca postawa pracowników szpitala.

37 placówek, znacznie więcej zaniedbań

„W niewystarczającym stopniu szkolono personel medyczny, zwłaszcza z komunikacji z kobietami po stracie dziecka. Nie wszystkie pacjentki mogły też skorzystać z pomocy psychologa” — czytamy w raporcie NIK.

To właśnie na deficyt lub brak psychologów na oddziałach najczęściej zwracali uwagę konsultanci wojewódzcy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Ale to nie wszystkie przewinienia szpitali, które wykryła NIK.

Do częstych zaniechań zaliczono też:

  • nierzetelnie prowadzona dokumentacja medyczna pacjentek (w 57 proc. skontrolowanych szpitali);
  • brak odpowiedniej komunikacji z kobietami, które poroniły;
  • wręczanie broszury przy wypisie, jak karmić dziecko, co mogło jeszcze bardziej pogłębić traumę;
  • nieodpowiednio zabezpieczone gabinety zabiegowe;
  • umieszczanie kobiet, które urodziły na sali z kobietami, które poroniły;
  • brak pomieszczeń przeznaczonych do pożegnań ze zmarłym dzieckiem.

Zwłoki dzieci zakwalifikowane jako odpady medyczne, utylizacja ciał

W ponad połowie skontrolowanych jednostek (19) NIK stwierdziła nieprawidłowości w postępowaniu ze zwłokami dzieci martwo urodzonych i poronionych. Jak wskazuje izba, proces ten był nierzetelnie dokumentowany. W 1 na 4 szpitali były uchybienia w dokumentacji związanej z decyzją matki, jak postępować ze zwłokami. Brakowało oświadczeń skorzystania bądź rezygnacji z prawa do pochówku.

Sześć szpitali przekazywało zwłoki dzieci do badań histopatologicznych podmiotom zewnętrznym, bez zastrzeżenia obowiązku ich zwrotu, co uniemożliwiało ich pochowanie. A w połowie analizowanych przypadków doprowadziło to do utylizacji ciał na zlecenie podmiotów wykonujących badania. W dwóch szpitalach zwłoki dzieci martwo urodzonych także kwalifikowano jako odpady medyczne i przekazywano do utylizacji.

Krótka Instrukcja o Poronieniu

Jeśli doświadczyłaś straty albo chcesz wesprzeć bliską osobę w takiej sytuacji, to przeczytaj nasz poradnik –Krótką Instrukcję o Poronieniu.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: