3 min.
Infekcje w wodzie. Czy ciężarna może bezpiecznie kąpać się w basenie lub jeziorze?

Infekcje w wodzie. Czy ciężarna może bezpiecznie kąpać się w basenie lub jeziorze?/ iStock
Kąpiel dla ciężarnej może być dobrą metodą relaksu. Większość kobiet jednak rezygnuje z pływania w morzu czy jeziorze w obawie przed częstszymi infekcjami miejsc intymnych. Czy kobieta w ciąży może korzystać z naturalnych zbiorników? Wyjaśnia to Anna Bulczak na instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.
Spis treści
Czy ciężarna może bezpiecznie kąpać się w jeziorze lub basenie?
Przyszłe mamy w obawie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo dziecka rezygnują z kąpieli na wakacjach. Powodem jest ryzyko częstszych infekcji miejsc intymnych. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo a przyszła mama jest zdrowa, bez obaw może pływać. Jak wyjaśnia Anna Buczak na swoim profilu na Instagramie, są jednak przypadki, kiedy należy zrezygnować z kąpieli.
Kiedy wakacyjna kąpiel jest niewskazana?
- Jeżeli istnieje ryzyko porodu przedwczesnego;
- Przy podejrzeniu odpływających wód płodowych;
- Przy infekcji w pochwie
– wymienia ekspertka.
Bezpieczeństwo podczas kąpieli na basenie, w jacuzzi, morzu i jeziorze
Z których kąpieli może korzystać położna, by zachować bezpieczeństwo dziecka? Autorka profilu „Zaufaj Położnej” wymienia, że bezpieczna będzie kąpiel w basenie, jeziorze czy w morzu. Natomiast zrezygnować należy z kąpieli w jacuzzi.
Kąpiel w basenie jest bezpieczna i polecana! Aktywność fizyczna w postaci pływania jest rewelacyjnym przygotowaniem do porodu – poprawia synchronizację pracy mięśni oraz naszą kondycję.
Uwaga! Nie musisz martwić się o ozonowanie czy chlorowanie wody – środki stosowane przy dbaniu o higienę wody są bezpieczne – dodaje specjalistka.
Infekcje po kąpieli w basenie lub morzu
Jak to jest z infekcjami miejsc intymnych spowodowanymi przebywaniem np. w basenie? Bulczak zaznacza, że to nie kąpiele są temu winne. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, z powodzeniem można uniknąć infekcji. O czy trzeba pamiętać?
Co zrobić, aby nie dopuszczać do injekcji?
- Nie chodzimy cały dzień w stroju kąpielowym;
- Po kąpieli np. w jeziorze od razu zdejmujemy mokry strój. Nie czekamy, aż wyschnie na nas – tłumaczy Bulczak.
Specjalistka dodaje także, aby pamiętać o tym, że bakterie i grzyby lubią środowisko ciemne, ciepłe i wilgotne. Takie właśnie powstaje, kiedy pozostajemy dłuższy czas w mokrym stroju kąpielowym. Bulczak ma także dodatkową radę dla tych przyszłych mam, które chcą się dodatkowo zabezpieczyć.
Jeżeli masz dużą skłonność do łapania infekcji, tydzień przed wakacjami zacznij przyjmować dopochwowo probiotyk a bezpośrednio przed kąpielą możesz zastosować np. globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, które będą tworzyć dodatkową warstwę ochronną – wyjaśnia.
Zaufaj Położnej
„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.
Profil obserwuje obecnie ponad 18 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023