Przejdź do treści

Co naprawdę znaczy „Będziesz żałować”, tak często kierowane w stronę bezdzietnych osób? „To podłe życzenia” – zauważa Edyta Broda

Co naprawdę znaczy zdanie "Będziesz żałować", tak często kierowane w stronę bezdzietnych osób? "To podłe życzenia" - podkreśla Edyta Broda
Co naprawdę znaczy zdanie "Będziesz żałować", tak często kierowane w stronę bezdzietnych osób? "To podłe życzenia" - podkreśla Edyta Broda/fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Zdania 'będziesz żałować’ czy 'nikt ci szklanki wody na starość nie poda’ znaczą mniej więcej tyle: 'życzę ci, byś żałowała’, 'chcę, by na starość nikt ci szklanki nie podał’. To są podłe życzenia, a nie diagnoza rzeczywistości” – podkreśla w swoim poście Edyta Broda, autorka bloga i profilu na Instagramie @bezdzietnik.pl. Blogerka przedstawia trzy znaczenie zdania „Będziesz żałować”, które często kierowane jest do osób świadomie rezygnujących z posiadania dzieci.

Wyświechtane napomnienia

Jesteś osobą, która podjęła świadomą decyzję o tym, że nie będzie miała dzieci, a mimo to ciągle słyszysz namowy, żeby zmienić zdanie i różne komentarze, które doprowadzają cię do szału? A może masz wśród znajomych takie osoby i niejednokrotnie byłaś świadkiem przekonywania ich do zmiany poglądów?

„Pronatalistyczna [propagująca rozrodczość – red.] presja przybiera często formę napomnień – stereotypowych, wyświechtanych, rzucanych bezmyślnie, bez głębszej refleksji. Mam wrażenie, że one już nawet nie ranią, ale po prostu drażnią. Można je puszczać mimo uszu, komunikować wprost, że sobie ich nie życzymy, lub demaskować ich ukryte znaczenia” – pisze na swoim profilu na Instagramie @bezdzietnik.pl Edyta Broda.

Jak dodaje blogerka, stąd właśnie narodził się pomysł „bezdzietnikowego słowniczka”, który ma na celu rozpracowywanie i wyjaśnianie znaczeń ukrytych w najczęściej padających komentarzach.

„Co jakiś czas będę wrzucać tu tłumaczenia z języka pronatalistycznego na polski. Dziś podaję trzy znaczenia hasła 'Będziesz żałować’. Bo ono wcale nie znaczy, że będziecie żałować” – podkreśla Broda.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Mama, Promocje
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
20,00 zł 59,00 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł
Aktywistki Aborcji Bez Granic

„Będziesz żałować”

Jak podkreśla Edyta Broda, jeżeli dla kogoś macierzyństwo lub ojcostwo jest bardzo ważną częścią życia, nigdy nie zrozumie potrzeby bezdzietności. Według niej taka osoba jest pewnie przekonana, że ludzie bezdzietnie „nieprawdopodobnie dużo tracą”, rezygnując z dzieci. Blogerka dodaje, że mówiąc „Będziesz żałować”, tak naprawdę mówi: „Ja na twoim miejscu bym żałował”.

Jednak to niejedyne znaczenie tych słów. Broda bierze na warsztat jeszcze to samo zdanie, ale w formie pytań i napomnień. Według niej rzadko padają one w dobrej wierze.

„Gdy ludzie mówią, że będę żałować, to tak naprawdę chcą, żebym żałowała. Tego właśnie mi życzą, bo postąpiłam wbrew ogólnie przyjętym zasadom czy społecznym oczekiwaniom. Zdania 'będziesz żałować’ czy 'nikt ci szklanki na starość nie poda’ znaczą mniej więcej tyle: 'Życzę ci byś żałowała’, 'Chce, by na starość nikt ci szklanki nie podał’ ” – podkreśla blogerka. „To są podłe życzenia, a nie diagnoza rzeczywistości” – dodaje, i pisze o trzecim znaczeniu tych słów.

Jak zauważa Broda, przez długie tysiąclecia bezdzietności rzeczywiście żałowano. Ponieważ, jak wyjaśnia blogerka, w przeszłości było tak, że jeśli ktoś nie miał dzieci, to był albo bezpłodny, albo bez pary.

„Niedzietność należała do kategorii zdarzeń losowych. Nie poddawano jej refleksji, nie mówiono o niej i często pewnie jej żałowało – jak żałuje się innych potknięć i niepowodzeń. A zatem zdanie 'Będziesz żałować’ może znaczyć również 'Do tej pory większość ludzi żałowała'”.

Pod postem Edyty Brody pojawiło się mnóstwo reakcji i komentarzy osób, które świadomie zdecydowały się na bezdzietność.

„Dla mnie analogicznie, jakby ktoś chwalił się mi, że jest w ciąży/zostanie rodzicem, a ja na to mina pełna wyższości i tekst 'będziesz żałować’! Może wtedy ludzie załapaliby, jak głupie i irytujące są tego typu teksty” – czytamy w jednym z nich.

„Idealnie w punkt! Mam 43 lata, decyzję o bezdzietności podjęłam, odkąd zrozumiałam, na czym polega prokreacja. Ani razu (!!!) nie żałowałam, a wręcz z wiekiem coraz bardziej z tego powodu (bezdzietności) jestem szczęśliwa” – dodaje w komentarzu inna kobieta.

Bezdzietnik – kto stoi za profilem?

„Szczerze o życiu bez dzieci” – tak podsumowuje swojego bloga Edyta Broda. Bezdzietnik powstał z myślą o czytelnikach i czytelniczkach takich jak ona – bezdzietnych z wyboru. Z czasem stał się przestrzenią do dyskusji, m.in. nad autonomią kobiecego ciała, świadomym rodzicielstwem i tym, dlaczego tak bardzo lubimy wtrącać się w życie innych. Profil na Instagramie @bezdzietnik.pl obserwuje ponad 4 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Edyta Broda (@bezdzietnik.pl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Bycie rodzicem nie znaczy, że możemy wszystko”. Autorka „Ogarnij Hashimoto” ostro o publikowaniu wizerunku dziecka w sieci

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Marta Daraszkiewicz-Kalupa, psychoedukatorka /fot. archiwum prywatne

„Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa

Terapeuci zalecają, żeby przerobić żałobę po nieudanym dzieciństwie/fot. GettyImages

„Terapeuci zalecają, żeby przerobić żałobę po nieudanym dzieciństwie” – mówi o parentyfikacji dr Jolanta Żarczyńska-Hyla

Katarzyna Rudnicka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Pacjentem jest rodzina, a nie dziecko

Liza Minnelli: Gdy mam się umartwiać albo walczyć, zawsze wybieram to drugie

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka radzi, jak sobie z nim poradzić / iStock

Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

„Dzieci w pewnym momencie muszą dać swoim rodzicom spokój” – mówi o relacjach międzypokoleniowych psycholog Ewa Polak

oddział psychiatria

Ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie nie zostanie zamknięty. Uspokaja rzecznik NFZ

Kobieta w szpitalu

Ostatni w Warszawie oddział psychiatryczny dla dzieci do zamknięcia. Coraz mniej lekarzy, coraz więcej pacjentów

Hilary Swank

Hilary Swank spodziewa się bliźniąt. 48-letnia aktorka po raz pierwszy zostanie mamą

Pierwsza taka operacja! Rozrusznik serca po raz pierwszy został wszczepiony noworodkowi

Eksperymentalny rozrusznik serca został wszczepiony noworodkowi. To wielki przełom w pediatrii!

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

NFZ odniosło się do sprawy Mamy Ginekolog. "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień"

NFZ grzmi po wpisie Mamy Ginekolog. „Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień”

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej. „Wszystko zostało wyjęte z kontekstu, przeinaczone” – tłumaczy się Nicole Sochacki-Wójcicka

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Kobieta leży z noworodkiem

Zabawny pomysł tiktokerki na biznes dla zmęczonych młodych mam. Pomysł na „spa w śpiączce” po porodzie stał się hitem!

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

×