Ela Kowalska „Życie w rodzinie patchworkowej wymaga wysiłku, uruchomienia komunikacji”. O wyzwaniach z nią związanych, szczególnie w czasie świąt, mówi psycholożka Agata Jarzyna Rodzin patchworkowych w Polsce będzie przybywać. Nie tylko dlatego, że w naszym kraju rozwodem kończy się co trzecie małżeństwo, ale również dlatego, że rozstają się osoby żyjące w związkach nieformalnych. –… 23.12.2022 11 min.
Ewelina Kaczmarczyk Co naprawdę znaczy „Będziesz żałować”, tak często kierowane w stronę bezdzietnych osób? „To podłe życzenia” – zauważa Edyta Broda Zdania 'będziesz żałować' czy 'nikt ci szklanki na starość nie poda' znaczą mniej więcej tyle: 'Życzę ci byś żałowała', "Chce, by na starość nikt ci szklanki nie podał'" - pisze blogerka. "To są podłe życzenia, a nie… 08.12.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska „Z dziećmi nie da się inaczej”, „to dla jego dobra”. Nasze postrzeganie bicia dzieci zmienia się, ale jak bardzo? "41 proc. Polek i Polaków akceptuje kary fizyczne, co wciąż jest przerażającym wynikiem" - najnowszy raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę skomentowała Pani od Feminatywów, czyli Martyna F. Zachorska. Okazuje się, że nie wszyscy… 18.11.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Rola rodzica ewoluuje i musimy to zaakceptować. Nie robiąc tego, zakłamujemy rzeczywistość” – mówi psycholożka Aleksandra Mrugalska 13.11.2022 9 min.
Alicja Cembrowska „Adopcja to nie jest sklep, że dziecko dostaje ten, kto dłużej czeka”. O mitach na temat prawa adopcyjnego i polskich realiach mówi Izabela Rutkowska Adopcja w Polsce jest niemal niemożliwa. Tylu rodziców chce dać dzieciom nowy dom, ale bezduszni urzędnicy tylko to utrudniają. Czy rzeczywiście? Zapytałam psycholog Izabelę Rutkowską z Ośrodka Adopcyjnego Towarzystwa Przyjaciół… 07.11.2022 40 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg? 23.07.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka Czuły, troskliwy i będący zawsze obok rodzic, to skarb. Bywa jednak, że jego zaangażowania jest za dużo. Kiedy dziecko, nieustannie pozbawione samodzielności i autonomii dorasta, okazuje się, że jest w wielu sprawach bezradne i… 01.07.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska „Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą "Pamiętaj, że krzywdy przechodzą pokoleniowo. Jeśli zadbasz o swoje rany, to zadbasz tym samym o relacje z innymi - bliskimi osobami" - pisze psycholożka i seksuolożka Sara Tylka. I zaznacza, że Dzień Matki nie dla wszystkich jest… 26.05.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia Dysfunkcjonalna rodzina kojarzy się przede wszystkim z przemocą i nałogami. I nie ma w tym nic błędnego. Ale toksycznych zachowań ze strony rodziców może być zacznie więcej. Na przykład kiepska komunikacja czy brak granic. Mówi… 25.05.2022 3 min.
Aneta Wawrzyńczak „Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce Dla jej matki szklanka jest zawsze do połowy pusta. A może nawet w ogóle jej nie ma, potłukła się w kolejnej awanturze. I Ada, jedyna córka, też jest niepełna. – Nigdy nie spełniałam jej oczekiwań, chociaż chciałam. Tylko… 15.05.2022 12 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa 13.01.2022 10 min.
Karolina Rogaska „Nieważne czy dzieci są wychowywane przez hetero-, bi-, czy homoseksualnych rodziców. Dla jakości ich życia liczy się troska i miłość” – mówi Hubert Sobecki 23.12.2021 8 min.
Magdalena Bury Jak wygląda życie matki wielodzietnej? Przedstawiamy fragment książki Oli Wołkowskiej pt. „Kurza mama. Jak ogarnąć kury, dzieci i życie na wsi” Ola Wołkowska nie jest typową przedstawicielką współczesnych 30-latków. To mama sześciorga dzieci, która remontuje dom w podkrakowskiej Modlnicy, a w międzyczasie dogląda pokaźnego stadka kurek. Niedawno wydała swoją pierwszą… 19.08.2021 13 min.
Ewa Wojciechowska „To nie jest twój obowiązek, by składać życzenia ojcu z okazji Dnia Ojca, który jest nieobecny, przemocowy, toksyczyny” – tłumaczy psycholożka Sara Tylka "Dzień Ojca to dla niektórych z nas dzień trudny, dzień wspomnień, dzień żalu. Nie zmuszaj nikogo do składania życzeń. Każdy z nas ma inną historię" 23.06.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Terapeuci zalecają, żeby przerobić żałobę po nieudanym dzieciństwie” – mówi o parentyfikacji dr Jolanta Żarczyńska-Hyla Parentyfikacja, czyli odwrócenie ról w rodzinie, występuje nie tylko w domach dysfunkcyjnych: zdarza się również w tzw. dobrych domach, które cieszą się dużą akceptacją społeczną i w których standard życia jest wysoki.… 21.06.2021 13 min.
Olga Święcicka SESJA TERAPEUTYCZNA: Pacjentem jest rodzina, a nie dziecko - Często bywa tak, że napięcia pojawiające się w rodzinie wyrażane są w postaci objawu u najsłabszego członka rodziny, tym bardziej, że jest on najbardziej zależny od rodziców - mówi Katarzyna Rudnicka. Psychoterapeutka… 10.06.2021 9 min.
Jolanta Pawnik Liza Minnelli: Gdy mam się umartwiać albo walczyć, zawsze wybieram to drugie „Szlag mnie trafia, gdy ludzie ubolewają: ojej, pani tyle przeszła! Myślę wtedy: przyjrzyj mi się dobrze, człowieku. Czy ja wyglądam na ofiarę?” – pyta Liza Minnelli. Wraz z premierą serialu „Halston” wraca opowieść o… 22.05.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wypalenie rodzicielskie w czasie pandemii. Psycholożka podpowiada, jak sobie z nim poradzić Badania mówią, że już 20 proc. Polaków ma objawy ostrego stresu pandemicznego. Ta trudna sytuacja szczególnie dotyka rodziców, którzy łącząc zdalną pracę zawodową z opieką nad dziećmi i edukacją online, czują się… 31.03.2021 4 min.
Lena Helman Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu Genogram to graficzna reprezentacja relacji i struktur w rodzinie. Z reguły wszyscy członkowie rodziny z ostatnich kilku pokoleń są rejestrowani w genogramie. Genogram jest często używany jako podstawa lub uzupełnienie konstelacji… 25.01.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Dzieci w pewnym momencie muszą dać swoim rodzicom spokój” – mówi o relacjach międzypokoleniowych psycholog Ewa Polak Jeśli podejmujesz decyzje nie w zgodzie ze sobą, a kierując się swoimi rodzicami, masz nieodciętą pępowinę, która może być zagrożeniem dla poczucia wolności i twojego związku. W relacji z rodzicami złotym środkiem jest… 04.02.2020 11 min.
Marta Dragan Ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie nie zostanie zamknięty. Uspokaja rzecznik NFZ Rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zdementował pojawiające się w mediach informacje o zamknięciu psychiatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. J. P. Brudzińskiego w Warszawie. Oddział będzie czynny, a dzieci i… 29.03.2019 4 min.
Urszula Gruszka Ostatni w Warszawie oddział psychiatryczny dla dzieci do zamknięcia. Coraz mniej lekarzy, coraz więcej pacjentów W poniedziałek przestanie działać oddział psychiatrii dziecięcej w szpitalu klinicznym przy al. Żwirki i Wigury w Warszawie. Lekarze mają dość kolejek, dość braku dofinansowania, dość obciążenia fizycznego i psychicznego. A… 27.03.2019 4 min.