Przejdź do treści

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

Pandemia koronawirusa a ciąża / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Planujesz ciążę bądź właśnie spodziewasz się dziecka? Boisz się, że pandemia wpłynie negatywnie na jego rozwój? Takich kobiet jak ty jest wiele. Ale czy jest czego się bać? I czy warto odwlekać starania o potomstwo? O tym, czy infekcja COVID-19 wpływa na wczesną ciążę, pisze dr Michał Strus, ginekolog i położnik. 

Pierwszy trymestr ciąży a koronawirus

„Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 12. tygodnia ciąży. Jest to okres, w którym powstają i rozpoczynają prace najważniejsze narządy i układy: serce, mózg, układ pokarmowy i wiele innych.

Wystąpienie infekcji (nie tylko wirusowej) u matki w tym okresie ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji z poronieniem lub nieodwracalnym uszkodzeniem płodu włącznie” – pisze dr Michał Strus na Instagramie.

Ekspert dodaje, że wielokrotnie był pytany o to, czy infekcja COVID wpływa na wczesną ciążę. Teraz postanowił odpowiedzieć.

„Szczerze… nie wiem… na razie nikt nie wie… w dalszym ciągu bardzo mało wiemy o samym wpływie infekcji COVID na ciąże. Potrzebujemy miesięcy, a nawet lat, większych grup badanych pacjentek oraz długoterminowej obserwacji noworodków po porodzie, żeby jednoznacznie określić ewentualne ryzyko wpływu infekcji SARS-CoV-2 na ciążę. To, co wiemy na dzień 22.11.2020 r., jest jednak optymistyczne” – pisze ekspert.

Infekcja COVID a ciąża

Ginekolog w swoim poście przywołał statystyki opublikowane przez CDC. Na 3893 skontrolowanych przypadków wystąpienia infekcji COVID-19 w ciąży tylko 46 dotyczyło kobiet w I trymestrze. Oznacza to, że kobiety w I trymestrze ciąży nie są bardziej narażone.

„W największej opublikowanej do tej pory pracy opartej na grupie 23 pacjentek, które przeszły infekcję w I trymestrze ciąży, nie udowodniono, by COVID-19 w jakikolwiek sposób zwiększał ryzyko utraty wczesnej ciąży. Wszystkie opisywane w pracy pacjentki przeszły COVID łagodnie i żadna z nich nie wymagała hospitalizacji.

Do najczęstszych objawów COVID-19 w I trymestrze ciąży zaliczono: gorączkę, brak węchu, brak smaku oraz kaszel. Ze wszystkich trymestrów ciąży to właśnie ewentualna infekcja w I trymestrze jest najbardziej korzystna dla matki, głównie ze względu na jej łagodny przebieg oraz niewielkie obciążenie organizmu samą ciążą” – wyjaśnia dr Strus.

Planowanie ciąży w czasach pandemii

Jak dodaje ginekolog, to bardzo ważny wniosek nie tylko dla kobiet będących obecnie w I trymestrze ciąży, ale również wszystkich planujących ciążę.

„Oczywiście ryzyko zawsze istnieje, ale niektórzy nie mogą sobie pozwolić na odłożenie planów na kolejne miesiące. Jeżeli od początku ciąży zwrócimy szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny i izolacji, wszystko powinno być dobrze” – wyjaśnia specjalista.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Dr Michał Strus – kim jest?

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już niemal 22 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.