3 min.
Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

Pandemia koronawirusa a ciąża / gettyimages
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
Planujesz ciążę bądź właśnie spodziewasz się dziecka? Boisz się, że pandemia wpłynie negatywnie na jego rozwój? Takich kobiet jak ty jest wiele. Ale czy jest czego się bać? I czy warto odwlekać starania o potomstwo? O tym, czy infekcja COVID-19 wpływa na wczesną ciążę, pisze dr Michał Strus, ginekolog i położnik.
Spis treści
Pierwszy trymestr ciąży a koronawirus
„Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 12. tygodnia ciąży. Jest to okres, w którym powstają i rozpoczynają prace najważniejsze narządy i układy: serce, mózg, układ pokarmowy i wiele innych.
Wystąpienie infekcji (nie tylko wirusowej) u matki w tym okresie ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji z poronieniem lub nieodwracalnym uszkodzeniem płodu włącznie” – pisze dr Michał Strus na Instagramie.
Ekspert dodaje, że wielokrotnie był pytany o to, czy infekcja COVID wpływa na wczesną ciążę. Teraz postanowił odpowiedzieć.
„Szczerze… nie wiem… na razie nikt nie wie… w dalszym ciągu bardzo mało wiemy o samym wpływie infekcji COVID na ciąże. Potrzebujemy miesięcy, a nawet lat, większych grup badanych pacjentek oraz długoterminowej obserwacji noworodków po porodzie, żeby jednoznacznie określić ewentualne ryzyko wpływu infekcji SARS-CoV-2 na ciążę. To, co wiemy na dzień 22.11.2020 r., jest jednak optymistyczne” – pisze ekspert.
Infekcja COVID a ciąża
Ginekolog w swoim poście przywołał statystyki opublikowane przez CDC. Na 3893 skontrolowanych przypadków wystąpienia infekcji COVID-19 w ciąży tylko 46 dotyczyło kobiet w I trymestrze. Oznacza to, że kobiety w I trymestrze ciąży nie są bardziej narażone.
„W największej opublikowanej do tej pory pracy opartej na grupie 23 pacjentek, które przeszły infekcję w I trymestrze ciąży, nie udowodniono, by COVID-19 w jakikolwiek sposób zwiększał ryzyko utraty wczesnej ciąży. Wszystkie opisywane w pracy pacjentki przeszły COVID łagodnie i żadna z nich nie wymagała hospitalizacji.
Do najczęstszych objawów COVID-19 w I trymestrze ciąży zaliczono: gorączkę, brak węchu, brak smaku oraz kaszel. Ze wszystkich trymestrów ciąży to właśnie ewentualna infekcja w I trymestrze jest najbardziej korzystna dla matki, głównie ze względu na jej łagodny przebieg oraz niewielkie obciążenie organizmu samą ciążą” – wyjaśnia dr Strus.
Planowanie ciąży w czasach pandemii
Jak dodaje ginekolog, to bardzo ważny wniosek nie tylko dla kobiet będących obecnie w I trymestrze ciąży, ale również wszystkich planujących ciążę.
„Oczywiście ryzyko zawsze istnieje, ale niektórzy nie mogą sobie pozwolić na odłożenie planów na kolejne miesiące. Jeżeli od początku ciąży zwrócimy szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny i izolacji, wszystko powinno być dobrze” – wyjaśnia specjalista.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dr Michał Strus – kim jest?
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już niemal 22 tys. osób.
Udostępnij
Zobacz także

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021