Przejdź do treści

Ginekolog – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić? Jakie są podspecjalizacje na ginekologii?

Lekarz w białym kitlu wykonuje badanie ginekologiczne.
Fot. endostock/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ginekolog jest lekarzem zajmującym się badaniem oraz diagnostyką żeńskich dróg rodnych. To specjalista w dziedzinie medycyny nazywanej ginekologią. Jest ona związana z położnictwem, które zajmuje się okresem ciąży, porodu oraz połogu.

 

 

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Ginekologia skoncentrowana jest głównie na prowadzeniu badań oraz leczeniu nowotworów żeńskich dróg rodnych, endokrynologii cyklu owulacyjnego oraz zaburzeń z nim związanych. Nie ogranicza się jednak do profilaktyki i leczenia chorób, ale zajmuje się ogółem aspektów związanych ze zdrowiem kobiecego organizmu.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog nie tylko przeprowadza badania kontrolne, ale także diagnozuje schorzenia dróg rodnych u kobiet. Do lekarza ginekologa należy się udać, gdy kobieta zauważy u siebie:

  • obfite, bolesne krwawienia menstruacyjne,
  • bóle w podbrzuszu o różnym charakterze (kłującym, ciągnącym, obkurczającym),
  • nieregularne krwawienia menstruacyjne,
  • plamienia bądź krwawienie między miesiączkami,
  • świąd i pieczenie okolic intymnych,
  • zmianę koloru, konsystencji oraz zapachu wydzieliny z pochwy,
  • ból i plamienie podczas stosunku seksualnego,
  • trudności w zajściu w ciążę,
  • złe samopoczucie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • oznaki ciąży,
  • raz w roku na badania kontrolne oraz celem wykonania cytologii

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po pierwszej inicjacji seksualnej lub po ukończonym 20. roku życia. Warto również udać się na wizytę, jeśli kobieta zamierza rozpocząć współżycie i chce dobrać optymalną metodę antykoncepcji, lub w sytuacji, gdy planuje zajść w ciążę.

Badanie u ginekologa

Podczas wizyty u ginekologa wykonywane są pewne badania. Są one dostosowane do wieku oraz ogólnego stanu kobiety. Częstotliwość wizyt jest uzależniona od wielu czynników. Uznaje się, że kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny minimum raz w roku, badanie cytologiczne powinno być wykonywane przynajmniej raz na trzy lata, natomiast badanie ultrasonograficzne (USG) piersi w zależności od predyspozycji genetycznych przeprowadza się średnio raz na dwa lata. Poniżej zostały wymienione i opisane badania, które są wykonywane podczas wizyt u ginekologa.

  1. Badanie ginekologiczne. Wykonywane jest podczas każdej wizyty u ginekologa. W trakcie jego przeprowadzania wykorzystywane są jednorazowe, jałowe wzierniki lub metalowe, które po każdym użyciu są dezynfekowane i sterylizowane. Badanie pozwala ocenić nabłonek pochwy oraz ujście szyjki macicy. Wtedy też najczęściej pobiera się materiał do badania cytologicznego (czyli ocenienia stanu komórek, które pozwala zdiagnozować nowotwory lub różne patologie zachodzące w komórkach pochwy i szyjki macicy).
  2. Badanie USG przez powłoki brzuszne lub przez pochwę. Jeżeli kobieta jest dziewicą, badanie polega na wykonaniu USG przez powłoki brzuszne, jeśli jednak przeżyła już inicjację seksualną, wykonywane jest USG dopochwowe. Umożliwia ono dokładną ocenę jajników, jajowodów, stanu macicy oraz endometrium. Określa również, na jakim etapie cyklu owulacyjnego znajduje się kobieta. Jeśli istnieje podejrzenie ciąży, USG potwierdzi ją lub wykluczy, oceni wiek ciążowy oraz lokalizację zarodka.
  3. Jeśli kobieta jest w ciąży, wykonywane są badania prenatalne. Dzielą się one na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do najczęściej wykonywanych zaliczają się USG genetyczne, amniopunkcja oraz biopsja kosmówki.
  4. Badanie dwuręczne. Polega na wprowadzeniu do pochwy dwóch palców oraz równoczesnym uciskaniu podbrzusza. Umożliwia to ocenę macicy.
  5. Kolposkopia. Jest to badanie zalecane w przypadku, gdy wyniki badania cytologicznego nie były prawidłowe. Polega na dokładnej ocenie stanu pochwy, ewentualnych zmian, przy pomocy różnych substancji. Jest to badanie bezbolesne, jednak kobieta może odczuwać pewien dyskomfort związany z obecnością wziernika w pochwie, który rozwiera ją na tyle szeroko, aby lekarz miał dostęp do tarczy szyjki macicy.
  6. Badanie per rectum. Obecnie coraz rzadziej wykonywane. Badanie to było przeprowadzane u dziewic w celu oceny budowy macicy i jajników.
  7. Badanie piersi. Powinno polegać na dokładnym obejrzeniu piersi, a następnie na badaniu palpacyjnym. Jeśli lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem, wykonywane jest również USG piersi.

Ważnym elementem wizyty u ginekologa jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Rodzaje podspecjalizacji dla ginekologa położnika to m.in.: ginekologia onkologiczna, endokrynologia, perinatologia.

Zobacz także

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

24 godziny przed wizytą u ginekologa nie powinno się:

  • współżyć,
  • stosować globulek lub innych dopochwowych wyrobów medycznych,
  • wprowadzać do pochwy substancji, które mogą zmienić jej pH.

Przed wizytą należy umyć okolice intymne środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Nie powinno się również być w trakcie krwawienia menstruacyjnego. Najlepszy czas na wizytę u ginekologa to okres między 10 a 20 dniem cyklu.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.