Przejdź do treści

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu
"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu /Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Straszenie „tym panem”, który przyjdzie do dziecka i odbierze je rodzicom, to jedna z najpopularniejszych metod mających sprawić, by maluch natychmiast stał się grzeczny. Ale jednocześnie to też sposób na to, żeby dziecko skutecznie przestraszyć, wzbudzić w nim napięcie i lęk – tłumaczy Ewa Sękowska-Molga. Psycholożka wyjaśnia, dlaczego jest to wyjątkowo zła koncepcja „wychowawcza”.

„Rewelacyjny” sposób

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze. Zobaczysz!” – według psycholożki Ewy Sękowskiej-Molgi to „rewelacyjny” i (niestety!) bardzo skuteczny sposób na wzbudzenie w dziecku strachu – a, jak podkreśla, na nim niczego zdrowego nigdy w relacji z dzieckiem nie zbudujemy.

„Wiadomo, że ten komunikat to nieprawda, że w tej sytuacji żaden pan nie zabierze naszego dziecka z powodu jego 'niewłaściwego’ zachowania – po co więc przekazywać dziecku taki komunikat – komunikat, który jest nieprawdziwy, bezsensowny i bezcelowy?” – pyta Sekowska-Molga.

Często rodzice chwytają się każdego sposobu, który przychodzi im do głowy, żeby uspokoić swoje pociechy. Szczególnie w miejscu publicznym – w sklepie czy na spacerze. Ale, jak podkreśla psycholożka, straszenie dziecka wyimaginowanym „panem” to wyjątkowo zły pomysł.

Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

Napięcie, lęk, stres

Jak zaznacza Ewa Sękowska-Molga, jedyne co możemy „zyskać”, kierując takie słowa do naszego dziecka, to:

  • wzbudzenie w nim napięcia, lęków, podwyższenie poziomu stresu („Boję się!”, „ten pan jest zły!”);
  • kompletny brak zrozumienia sensu naszego działania („Po co mama tak powiedziała, skoro ten pan mnie nie zabrał?”);
  • zachwianie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w stosunku do nas („Czy mama pozwoliłaby temu panu mnie zabrać?”),
  • obawa przed różnymi sytuacjami społecznymi w przyszłości („ludzie są źli, mogą mnie skrzywdzić, zabrać”).

Takim zachowaniem nic mądrego, pożądanego i sensownego nigdy, przenigdy nie zyskamy. A ja, jak słyszę tego typu teksty, (oj, często je słyszę w różnych miejscach publicznych…), to wierzcie mi, naprawdę ledwo powstrzymuję się przed tym, żeby tego jakoś 'mocniej’ nie skomentować” – podkreśla psycholożka.

Ewa Sękowska-Molga, czyli mama_psycholog_dziecięcy

Ewa Sękowska-Molga to psycholożka, która prowadzi na Instagramie profil „mama_psycholog_dzieciecy”, a na co dzień pracuje m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomiu oraz w swoim gabinecie prywatnym. Jej konto na Instagramie obserwuje niemal 22 tys. osób. 

Przekazuje na nim psychologiczną wiedzę na temat wychowania dzieci w przystępny sposób, dzieli się swoimi przemyśleniami i obserwacjami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

⭐Oto „rewelacyjny” i (niestety!) bardzo skuteczny sposób na wzbudzenie w dziecku strachu – a, nie od dziś wiadomo, że na strachu niczego zdrowego nigdy w relacji z naszym dzieckiem nie zbudujemy. ⭐A druga sprawa – wiadomo, że ten komunikat to nieprawda, że w tej sytuacji żaden pan nie zabierze naszego dziecka z powodu jego „niewłaściwego” zachowania – po co więc przekazywać dziecku taki komunikat – komunikat, który jest nieprawdziwy, bezsensowny i bezcelowy!????? ⭐Jedyne co możemy „zyskać”, kierując takie słowa do naszego dziecka to – wzbudzenie w nim napięcia, lęków, podwyższenie poziomu stresu („Boję się!”, „ten pan jest zły!”), – kompletny brak zrozumienia sensu naszego działania („Po co mama tak powiedziala, skoro ten pan mnie nie zabrał?”), – zachwianie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w stosunku do nas („Czy mama pozwoliłaby temu Panu mnie zabrać???”), – obawa przed różnymi sytuacjami społecznymi w przyszłości („ludzie są źli, mogą mnie skrzywdzić, zabrać itp.) – Jednym słowem – poprzez takie zachowanie KOMPLETNIE NIC MĄDREGO, POŻADANEGO I SENSOWNEGO nigdy-przenigdy nie zyskamy!!!!! ⭐A ja, jak słyszę tego typu teksty, (oj, często je słyszę w różnych miejscach publicznych…), to…wierzcie mi,…. naprawdę ledwo powstrzymuję się przed tym żeby tego jakoś „mocniej” nie skomentować ? #świadomirodzice ❤ . . . #mamapsycholog #psycholog #psychologia #psychologdzieci #psychologdzieciimlodziezy #psychologdzieciecy #instapsycholog #psychologonline #mama #instamama #instamatka #instamamy #instamatki #tata #instatata #syn #instasyn #corka #instacorka #parenting #wychowanie #wychowaniedziecka #swiadomewychowanie #wskazówkidlarodziców #wskazówkiwychowawcze

Post udostępniony przez Ewa Sękowska-Molga (@mama_psycholog_dzieciecy)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: