Michał Dobrołowicz Polub zasadę „to również minie”. Przyda się nie tylko, kiedy masz zły humor i wszystko idzie nie tak Ktoś kiedyś powiedział, że jedyną pewną rzeczą jest to, że życie mocno się zmienia. Coś w tym musi być: każdy dzień musi się kiedyś skończyć. Każdy okres w życiu ma swój początek i koniec. Źle ci? To również minie… 04.02.2023 3 min.
Michał Dobrołowicz Lubisz oglądać stare zdjęcia? Uważaj, żeby wspomnieniom nie poświęcać za dużo czasu! Wszystkie myśli, które przechodzą przez naszą głowę, można podzielić na trzy grupy: dotyczące przeszłości, aktualnej sytuacji i przyszłości. – Z perspektywy zdrowia psychicznego polecam strategię, w której najmocniej… 29.01.2023 7 min.
Karolina Sęczkowska Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres 28.01.2023 5 min.
Karolina Sęczkowska Kim jest osoba niebinarna? Co różni interpłciowość i niebinarność? 26.01.2023 6 min.
Alicja Cembrowska Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii „Musicie porozmawiać” to niemal tak samo pomocna rada jak „nie martw się”. Oczywiście, większość z nas zgadza się z tezą, że rozmowa jest niezbędnym składnikiem komunikacji międzyludzkiej, jak jednak robić to dobrze?… 26.01.2023 15 min.
Karolina Sęczkowska Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych – kim są, jak rozpoznać u siebie problem DDD? 25.01.2023 5 min.
Karolina Sęczkowska Dystres – czym jest i jak sobie z nim radzić? Jak odróżnić go od eustresu 24.01.2023 5 min.
Michał Dobrołowicz 10 podstępnych zjadaczy czasu. Sprawdź, co ty robisz z tej listy Plotkowanie, czytanie o samym sobie w internecie, robienie dziesiątek check-list rzeczy do zrobienia czy proszenie innych o radę już po podjęciu decyzji. Namierzyliśmy 10 bezproduktywnych pożeraczy czasu. Akcja eliminacja! 22.01.2023 8 min.
Aleksandra Tchórzewska „Każdy czasami się myli i jest to zupełnie normalne”. Jak decydować, żeby potem nie żałować? Podpowiada psycholożka Sylwia Sitkowska Byłoby wspaniale, gdybyśmy podejmowali zawsze słuszne decyzje i dokonywali najlepszych wyborów. I najlepiej, żeby przed tym nie towarzyszyły nam żadne wątpliwości, rozmyślania czy niepewność. Niestety tak nie jest: kłopoty z… 20.01.2023 4 min.
Marta Witkowska Orgazm – szczytowanie mózgu. Dlaczego warto w życiu mieć setki orgazmów? Napięcie twojego ciała wzrasta. Odczuwasz delikatne mrowienie, które doprowadza cię do szaleństwa. Fala rozkoszy z każdą chwilą jest coraz bliżej. W czasie orgazmu szaleje nie tylko twoje ciało, ale – przede wszystkim – twój mózg. 15.01.2023 5 min.
Michał Dobrołowicz Nie planuj wszystkiego. „Patrzymy często tam, gdzie chcemy się znaleźć, i przez to zdarza nam się przeoczyć to, co dzieje się tu i teraz” Wieczorem planujesz drobiazgowo kolejny dzień? Jest plan A, alternatywny plan B, kolejna możliwość, czyli plan C… Życie często nic sobie nie robi z tych planów i lubi zaskakiwać. Bo wszystkiego zaplanować się nie da. Całe szczęście! 15.01.2023 5 min.
Michał Dobrołowicz Zmęczeni ludźmi, czyli jak się nie wypalić w kontaktach z innymi W sobotnie popołudnie marzysz tylko o tym, żeby zaszyć się gdzieś samotnie z książką i wyłączyć telefon? Gdy znajomi wyciągają cię do kina, coraz częściej odmawiasz? Może dotknęło cię zmęczenie kontaktami z ludźmi?… 14.01.2023 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Trudne dzieciństwo najczęściej generuje trudną dorosłość. Ale nie musi tak być” – podkreśla psycholożka „Ślady trudnych przeżyć mogą za nami kroczyć przez całe życie. Dlatego często nie wystarczy powiedzieć sobie: 'Dobra, weź się w garść i to zmień'” – zaznacza psycholożka Sylwia Sitkowska na swoim profilu na Instagramie.… 11.01.2023 4 min.
Kasia Bem 10 sposobów na to, by nie zwariować. Radzi Kasia Bem Te proste patenty poprawią jakość twojego życia. Sięgnij po naturalne "pigułki mocy" i nie daj się stresowi! 06.01.2023 3 min.
Michał Dobrołowicz Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy „Czuję spadek formy, to nie jest mój dzień!” – czasami mówimy tak, gdy w pracy nie działa na nas kolejna kawa. Pora dodać swojemu mózgowi energii w inny sposób. Dzięki niej łatwiej będzie stawić czoła kolejnym zadaniom. 06.01.2023 6 min.
Katarzyna Juszczak Życz mi szczęścia. Czyli czego? Szczęśliwego Nowego Roku! – w sylwestrową noc te życzenia wykrzyczane zostaną wiele razy przez miliony gardeł. To noc, kiedy życzymy szczęścia wszystkim. Szczęścia – czyli właściwie czego? Martin Seligman to amerykański… 01.01.2023 5 min.
Alicja Cembrowska „Słowa mogą służyć odcinaniu się. Intymność buduje się w ciszy”. O znaczeniu milczenia i „zanieczyszczaniu” świata hałasem mówi psychoanalityk Tomasz J. Jasiński W świecie pędu, chaosu i hałasu cisza wydaje się stanem nienaturalnym. Unikamy bezdźwięku. Ciągle mówimy, często cokolwiek, byle nie zapadła ta “niezręczna cisza”. Mówi się, że milczenie jest złotem i gdy się zastanowić… 01.01.2023 12 min.
Marcin Kozłowski Kiedyś musiał nadejść ten moment. Powiedz „TAK” asertywności! W końcu staniesz pewnie na dwóch nogach, popatrzysz rozmówcy prosto w oczy i powiesz jedno krótkie, proste słowo: NIE. To takie proste… Naprawdę? „Bądź asertywna!” ‒ krzyczą zewsząd psychologiczne poradniki i nagłówki… 31.12.2022 4 min.
Marta Witkowska Gdzie mieszka szczęście – w mózgu czy poza nim? Nieprzerwanie czegoś potrzebujemy, poszukujemy i pragniemy. Nasz umysł dąży do poczucia szczęścia. Na czym ono polega i gdzie go szukać – w mózgu czy wokół nas? No i w ogóle po co nam to szczęście? 28.12.2022 5 min.
Karolina Sęczkowska Czym jest hygge i lagom, czyli dwie skandynawskie filozofie szczęścia? W rankingach dotyczących poczucia szczęścia narodowego, od wielu lat królują kraje skandynawskie, a przede wszystkim Norwegia, Dania i Szwecja. Ludzie w tych państwach cieszą się największym szczęściem. Wpływ na wyniki tych… 27.12.2022 6 min.
Karolina Sęczkowska Jak radzić sobie ze złością? Reakcje organizmu, choroby, leczenie i psychoterapia Złość to jedna z emocji podstawowych wyróżnionych przez Paula Ekmana w 1972 roku. Niestety złość powoduje w organizmie poważne napięcia psychogenne, czego skutkiem może być pojawienie się, po pewnym czasie, chorób psychosomatycznych. 27.12.2022 6 min.
Michał Dobrołowicz „Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska Co to znaczy „odpuścić sobie”? Po pierwsze, nie walczyć za wszelką cenę. Po drugie, być spokojnym. Po trzecie, nie skupiać się tylko na jednej sprawie. Łatwe? To spróbuj. 25.12.2022 6 min.
Magdalena Bury Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć "Każdy z nas w ciągłości życia dostaje pytania, na które odpowiedź chce zostawić tylko dla siebie lub pewnego grona osób" - pisze psycholożka Natalia Ziopaja na swoim profilu na Instagramie. I dodaje, że chociaż niektórzy… 05.12.2022 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować Nie cieszą cię spotkania z przyjaciółmi, które kiedyś uwielbiałaś? Nie czerpiesz już radości z oglądania ulubionego serialu czy z odprężającej kąpieli? To może być anhedonia. Psycholożka i autorka profilu… 21.11.2022 3 min.
Zofia Laren Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń Odrzućmy wszelkie stereotypy: kluczem do udanego seksu nie jest ani wygląd, ani charakter, ani metafizyczne porozumienie dusz. W sferze seksu królem jest nasza biologia. Dobry seks najczęściej łączy ludzi, pomiędzy którymi jest… 13.11.2022 6 min.
Natalia Suchocka Rezyliencja – co to jest i jak samodzielnie rozwijać tę kompetencję społeczną? 10.11.2022 4 min.
Magdalena Bury „Bez względu na wszystko, zawsze znajdzie się światełko na końcu tunelu”. Bella Hadid o międzypokoleniowej traumie "Jako córka ojca uchodźcy i matki imigrantki rozumiem, jaki wpływ ma trauma międzypokoleniowa na rodzinę, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne" - powiedziała Bella Hadid podczas spotkania z Al-Mayassą bint Hamad Al-Thani,… 09.11.2022 3 min.
Alicja Cembrowska „Adopcja to nie jest sklep, że dziecko dostaje ten, kto dłużej czeka”. O mitach na temat prawa adopcyjnego i polskich realiach mówi Izabela Rutkowska Adopcja w Polsce jest niemal niemożliwa. Tylu rodziców chce dać dzieciom nowy dom, ale bezduszni urzędnicy tylko to utrudniają. Czy rzeczywiście? Zapytałam psycholog Izabelę Rutkowską z Ośrodka Adopcyjnego Towarzystwa Przyjaciół… 07.11.2022 40 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska 26.10.2022 14 min.
Michał Dobrołowicz „Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie? „Gdybym był bardziej pewny siebie, wszystko byłoby łatwiejsze...” - mówimy sami do siebie, tkwiąc w martwym punkcie. Jak znaleźć równowagę między życiową ostrożnością a pewnością siebie? Sprawdzamy to z ekspertami. 16.10.2022 6 min.
Ela Kowalska Agnieszka Jankowiak-Maik: „Kompletnie nie przemawia do mnie budowanie autorytetu opartego na strachu. Wolę zbudować relację, w której szacunek będzie czymś naturalnym” – Mimo iż uważam, że zawód nauczycielski to coś, co się totalnie nie opłaca, to jednak warto. I wcale nie chodzi tu o te słynne dwa miesiące wakacji, tylko o to, że ma się realny wpływ na młodego człowieka. Mam to… 14.10.2022 11 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Będziemy odchodzić od technologii, a skupiać się na powrocie do naturalnego kontaktu człowieka z człowiekiem. Takie skin to skin w psychologii” – mówi psycholożka Monika Winek O tym, czy robot może rzeczywiście pomóc w diagnozie psychologicznej dzieci, jak zmiana sposobu ich wychowania i struktur rodzinnych wpływa na zachowanie dziecka oraz o nowych kierunkach w psychologii i ich przyczynach rozmawiamy z… 13.10.2022 8 min.
Joanna Mazur Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju Można tę szarówę przeczekać w nadziei, że samo minie. A można też banalnie prostymi sposobami poprawić sobie nastrój. Nie zaszkodzi, a pomóc może. Oto sprawdzone sposoby na jesienną chandrę. 09.10.2022 5 min.
Michał Dobrołowicz Jak przygotować się do zmiany? Poznaj 5 najważniejszych kroków Dlaczego mamy opory przed dokonywaniem zmian w życiu? Bo zmiana oznacza wyjście z wygodnej strefy komfortu. Bo nie lubimy smutku związanego z rozstawaniem się z tym, co znamy. Ale można przygotować się tak, by było dużo łatwiej! 08.10.2022 6 min.
Małgorzata Germak „Myśli mają potężną moc, ale nie magiczną. Afirmacje i medytacja nas nie wyleczą”. O prawie przyciągania i pseudopsychologii mówi Zuzanna Butryn Założenia wydają się proste: przyciągasz do siebie i swojego życia to, o czym myślisz. Jeśli obierasz cel, wierzysz w niego, pragniesz go, to możesz go osiągnąć. – To jednak nie wszystko. Jest jeszcze jeden warunek – musi… 04.10.2022 14 min.
Michał Dobrołowicz 5 porad, dzięki którym będziesz zarządzać swoim czasem jak mistrz Na ten temat powstały już setki poradników. Jest jednak duża szansa, że tych wskazówek jeszcze nie znasz. Warto poświęcić im niewielki wycinek twojego czasu. Potem otrzymasz go z powrotem, i to z nawiązką! 01.10.2022 7 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Andrzej Tucholski: Życia nie da się sensownie przeżyć, ciągle robiąc coś wbrew swojej naturze - Cynizm i poczucie beznadziei to determinanty bardzo negatywnych stanów emocjonalnych. Zapobiega się im przy pomocy sprawczości, czyli tzw. „wyuczonej zaradności” i „nadziei opartej o własne działania”. Kluczem jest… 22.09.2022 12 min.
Ewelina Kaczmarczyk Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel Brogan Ingram, znana w mediach społecznościowych jako @nottheworstcleaner, jako zawodowa sprzątaczka i jednocześnie studentka psychologii, jak nikt inny doskonale zdaje sobie sprawę z wpływu czystego otoczenia na spokój w głowie.… 22.09.2022 4 min.
Marcin Kozłowski Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje Drogi samochód, wakacje na końcu świata i konto z siedmioma zerami – to dla wielu z nas symbole prawdziwego szczęścia. Dążymy do niego całe życie i wciąż nam mało. Tymczasem szczęście można osiągnąć tu i teraz –… 11.09.2022 4 min.
Olga Święcicka SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś Terapia behawioralno-poznawcza powstała z myślą, żeby stosunkowo szybko dać narzędzia, które przynoszą wymierne rezultaty. Podejmując terapię, ludzie często kierują się bardziej chęcią poczucia się lepiej niż potrzebą… 10.09.2022 8 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 05.09.2022 4 min.
Agnieszka Łopatowska „Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek – Najczęściej jest mylona z zaburzeniem osobowości typu borderline, ze względu na zmiany nastroju. Często też przez to, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów głównie w stanach depresyjnych, lekarze diagnozują u nich… 01.09.2022 9 min.
Natalia Suchocka Bullying – czym jest? Jakie są przyczyny, skutki i skala bullyingu i cyberbullyingu 31.08.2022 6 min.
Natalia Suchocka Odporność psychiczna – czym jest? Jak ją wzmocnić? Jak to jest, że jedni łatwo podnoszą się po porażkach, inni natomiast się załamują? Jak się okazuje, kluczowa jest tutaj odporność psychiczna, czyli umiejętność, która ułatwia nam radzenie sobie w otaczającym świecie.… 29.08.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie Kontakty z innymi ludźmi są powodem stresu dla wielu osób. Niekiedy jednak obawy przeradzają się w fobię społeczną. Jedną z jej postaci jest erytrofobia, czyli irracjonalny lęk przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Niekiedy… 26.08.2022 5 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska - Wysoka wrażliwość to dar, na którym może skorzystać cała ludzkość. Trzeba przestać z niej szydzić - uważa psycholożka Małgorzata Pawlińska. 26.08.2022 13 min.
Ela Kowalska „Panie, które charakteryzują się prawidłową masą ciała, mają większe skłonności do tego, żeby podjadać pod wpływem nudy” – mówi Aleksandra Ulatowska, psychodietetyczka - Jedzenie z nudów jest niebezpieczne z kilku powodów, również dlatego, że jesteśmy w fazie podjadania. Nie najadamy się do syta, tylko tu weźmiemy cukierka, za chwilę kawałek jakiegoś ciasteczka, później skusimy się na… 23.08.2022 8 min.