Przejdź do treści

Jesteś w ciąży i masz kota? Ginekolog wyjaśnia, czy grozi ci toksoplazmoza

Kobieta w staniku czule tuląca kota
Jesteś w ciąży i masz kota? Ginekolog wyjaśnia, czy grozi ci toksoplazmoza/Milada Vigerova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Toksoplazmozę kojarzymy przede wszystkim z kotami. Kobiety w ciąży często przestrzega się, że kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dziecka. Czy rzeczywiście z tymi zwierzętami należy łączyć większość zachorowań? Wątpliwości rozwiewa ginekolog, Michał Strus. 

Toksoplazmoza w ciąży – jakie są przyczyny zakażenia?

Choroba pasożytnicza toksoplazmoza jest wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który rozwija się w przewodzie pokarmowym kota. Jak pisze ginekolog Michał Strus – „dla kobiety ciężarnej a w szczególności jej dziecka może być niebezpieczna”. Objawia się między innymi bólami stawów, mięśni i gorączką, dlatego trudno ją odróżnić od np. przeziębienia. W skrajnych przypadkach przyjmuje ciężką postać wielonarządową. Zdarzają się też zarażenia płodu. Mówimy wtedy o toksoplazmozie wrodzonej. Nic więc dziwnego, że schorzenie to budzi niepokój u przyszłych mam. Co stanowi największe zagrożenie? Czy rzeczywiście są to koty?

W chwili obecnej najczęstszym powodem infekcji toksoplazmozą jest spożywanie niepasteryzowanego mleka i serów oraz surowego mięsa. Nie musimy wiec skazywać naszych kotów na wygnanie ? Kot trzymany w domu i nie karmiony surowym mięsem nie stanowi ryzyka dla ciężarnej ? Oczywiście zgodnie z zalecaniami Food and Drug Administration, w czasie ciąży ktoś inny powinien „ogarnąć” kuwetę kochanego pupila ?

Lekarz wymienia inne czynniki, które mogą doprowadzić do zachorowania. Jak zwykle dochodzi do transmisji zakażenia?

  1. Oocysty: pożywienie, woda, zanieczyszczone ręce
  2. Cysty: spożywanie mięsa (gł. wieprzowina i jagnięcina)
  3. Trofozoity (przenikanie trofozoitów od matki do płodu, drogą krwionośną (transfuzje i transplantacje))

Toksoplazmoza w ciąży – jak się przed nią uchronić?

  1. Poprosić kogoś o czyszczenie kuwet dla kota
  2. Używać rękawic do prac w ogrodzie, a następnie umyć ręce wodą z mydłem
  3. Starannie myć ręce wodą z mydłem po każdym kontakcie z ziemią, piaskiem, surowym mięsem i niemytymi warzywami
  4. Myć owoce i warzywa
  5. Nie spożywać surowego lub niedogotowanego mięsa (min. 72 st. C)
  6. Zamrozić mięso na kilka dni przed ugotowaniem (-12 st. C)
  7. Dokładnie myć sztućce po obróbce warzyw i mięsa
  8. Nie pić nieprzegotowanej wody lub wody niewiadomego pochodzenia
  9. Spożywanie produktów pasteryzowanych (mleka, sery)

Toksoplazmoza w ciąży – kiedy wykonać badania?

Lekarz Michał Strus wyjaśnia, że badania stwierdzające toksoplazmozę jest w Polsce standardem opieki okołoporodowej. Przypomina, że postępowanie diagnostyczne w tej kwestii zostało sprecyzowane w rozporządzeniu ministra zdrowia 16.08.2018 roku:

Każda ciężarna do 10 tyg. ciąży powinna mieć wykonane badania przeciwciał IgG oraz IgM w kierunku toksoplazmozy. Dodatkowo w przypadku gdy oba te wyniki są ujemne w pierwszym trymestrze, zaleca się ich powtórzenie między 21 a 26 tygodniem ciąży.

Warto wiedzieć, że pozytywny wynik badań na obecność przeciwciał klasy IgM nie musi od razu oznaczać choroby. Nawet 60 proc. wyników jest fałszywie dodatnich. Dlatego w takiej sytuacji nie trzeba od razu zakładać najgorszego. Konieczne jest natomiast wykonanie badania awidności przeciwciał klasy IgG oraz konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

Pamiętajmy więc o badaniach oraz stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa i higieny opisanych w poście. Wcześnie wykryta toksoplazmoza daje możliwość zmniejszenia ryzyka zarażenia płodu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.