Przejdź do treści

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie
Fot. jarun011 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Borelioza i wskaźnik IgG używany jest w testach do określenia czy i kiedy wystąpiło zakażenie. IgG pozwala ustalić ilość przeciwciał skierowanych do walki z chorobą. Warto wiedzieć jak interpretować wynik testu i kiedy należy go wykonać.

Dodatni wynik IgG może oznaczać boreliozę. To zakaźna choroba przenoszona przez chore kleszcze. W początkowym stadium objawia się miejscowym rumieniem, by z czasem przybrać na sile i objąć infekcją narządy wewnętrzne, a także wpłynąć na zachowanie człowieka. Bardzo często chorzy zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stopniu boreliozyIgG to przeciwciała produkowane przez organizm do walki z bakteriami borrelia.

Zmiany skórne u dziecka chorego na boreliozę

Czym jest IgG?

Warto wiedzieć czym jest IgG, określane przy podejrzeniu boreliozy. Immunoglobuliny IgG to naturalnie występujące w organizmie człowieka przeciwciała, których zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami. W przebiegu ich zwalczania organizm, na pierwszym etapie wyzwala przeciwciała IgM, a w kolejnych IgG.

Norma IgG, jeśli borelioza nie jest podejrzewana, w organizmie zdrowego człowieka, wynosi 8–16 mg/ml. Wysokie IgG może wskazywać boreliozę, chociaż w wielu przypadkach konieczna jest dalsza diagnostyka. Wszelkie wyższe odchyły od normy świadczą na pewno o powziętej reakcji obronnej organizmu, która może mieć również inne przyczyny. Warto wiedzieć, że niski wynik towarzyszy m.in.: cukrzycy lub chorobom nerek.

Wysokie IgG – czy zawsze oznacza boreliozę?

Wysokie IgG a borelioza faktycznie często są ze sobą tożsame. Wynik IgG przy podejrzeniu boreliozy może jednak nie być wiarygodny, jeśli badania nie zostaną przeprowadzone we właściwym momencie. Wbrew częstym opiniom testu nie należy wykonywać tuż po ugryzieniu przez kleszcza. Przyczyna jest bardzo prozaiczna i dotyczy czasu produkcji przeciwciał. Z racji, iż immunoglobuliny IgG są produkowane przez organizm na drugim etapie (jako pierwsze wyzwalane są IgM), zaleca się przeprowadzenie badania w późniejszym stadium choroby, który zawsze powinien wyznaczyć lekarz prowadzący leczenie.

Zobacz także: Badania na boreliozę

Sam fakt wystąpienia rumienia również jest niewystarczający do zakwalifikowania na badanie, gdyż organizm mógł poradzić sobie z zakażeniem już we wczesnym stadium i za pomocą przeciwciał klasy IgM wyeliminować bakterie. Istotne jest więc to, czy pacjent zanotował wystąpienie u siebie objawów bólowych, złego samopoczucia, braku energii czy zmian w zachowaniu.

Zobacz także

Borelioza IgG pozytywny – co to znaczy?

Zdiagnozowana borelioza pozytywne IgG wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Wynik IgG przy podejrzeniu boreliozy określa poziom przeciwciał badany np.:

  • testem ELISA – to podstawowe badanie przesiewowe, przeprowadzone w celu potwierdzenia choroby,
  • testem Western Blot – badanie przesiewowe, służące zarówno do potwierdzenia choroby, jak i w kolejnych etapach monitorowania i planowania leczenia. Przeciwciała IgG charakteryzują się długą żywotnością i raz uaktywnione, zostaną w organizmie w wyższym stężeniu przez wiele lat. Dlatego też otrzymanie pozytywnego wyniku z przeciwciałami IgG to również sygnał, iż do infekcji mogło dojść w przeszłości.

Wyniki IgG przy diagnostyce boreliozy dzieli się na trzy grupy, które wskazują lekarzowi kolejne etapy walki z chorobą.

  • wynik IgG ujemny lub negatywny (oscylujący przy najniżej wartości, nie wskazuje na obecność infekcji),
  • wynik graniczny IgG (oscyluje w średnich wartościach, zaliczając pacjenta do tzw. strefy wymagającej dalszych badań na potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Wynik graniczny jest niejednoznaczny, dlatego przy jego interpretacji bierze się pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, przyjmowane leki, towarzyszące choroby przewlekłe. Może świadczyć o obecności innych autoimmunologicznych chorób, dlatego ostateczną decyzję i plan działania podejmuje lekarz),
  • wynik pozytywny lub IgG dodatnie (z wyraźnie przekroczoną dopuszczalną normą, jasno potwierdzający boreliozę).

Przeprowadzenie podstawowych testów ELISA nie wiąże się z wysokimi kosztami, ale ich wysoka skuteczność może przyspieszyć rozpoczęcie procesu leczenia, uniknięcie wielu powikłań i narażenia się na utratę zdrowia.

Zobacz także: Borelioza leczenie

Borelioza – IgM i IgG

Diagnostyka boreliozy wiąże się z IgM i IgG, czyli przeciwciałami wytwarzanymi przez organizm.  Jeśli doszło do zakażenia krętkami boreliozy, zaczyna on aktywować układ odpornościowy. Początkowy etap to tzw. rozpoznanie wroga, a następnie stworzenie odpowiedniej broni mającej na celu wyeliminowanie patogenu. W pierwszej kolejności zostają więc wysłane przeciwciała typu IgM, które mają na celu zniszczenie bakterii, jeśli infekcja jest niegroźna. Kiedy organizm nadal odczytuje obecność drobnoustrojów, rozpoczyna się produkcja immunoglobuliny z grupy IgG. To silna grupa przeciwciał, przeznaczona do walki z ciężkimi i przewlekłymi chorobami.

Źródło: healthline.com

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.