Joanna Grochal 10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać Z wirusem HPV miała lub będzie miała kontakt co druga aktywna seksualnie osoba. Niestety, mimo powszechnego występowania dla większości ludzi wirus ten jest bardzo tajemniczy. Wokół HPV krąży wiele niedopowiedzeń, z którymi… 22.01.2023 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych – Innowacyjne terapie badane np. w hematoonkologii w większości przypadków nie są w żaden inny sposób dostępne dla pacjentów w Polsce niż przez badania kliniczne. Pacjent, jeżeli zakwalifikuje się do badań klinicznych, ma… 28.12.2022 10 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy – Pacjenci albo nic nie piją, albo prócz wody wypijają jeszcze kawę, herbatę czy sok, a to zdecydowanie zaburza wynik badania. Drugim najczęstszym błędem jest pobieranie moczu do pojemnika, który nie jest do tego przeznaczony.… 28.11.2022 7 min.
Ewa Wojciechowska „HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać”. Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV Rok 2022 jest w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków HIV - przypomina o rozwijającej się epidemii HIV czerwona kokardka wyświetlana na ulicach miast przed Światowym Dniem AIDS. "Każdy, kto ma za sobą tzw.… 23.11.2022 5 min.
Justyna Dudkiewicz BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS? BI-RADS jest ogólnie przyjętą skalą do klasyfikacji badań mammograficznych. Służy także do opisu USG i rezonansu magnetycznego piersi. Często wyniki są dla kobiet niezrozumiałe i wprowadzają w zakłopotanie nietypowymi… 06.11.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się” Ryan Reynolds podnosi świadomość na temat badań przesiewowych. Kanadyjski aktor przed kamerami poddał się kolonoskopii. Wszystko w ramach ciekawego zakładu, który przegrał. Dzięki temu 45-latek uniknął komplikacji zdrowotnych,… 14.09.2022 3 min.
Ela Kowalska Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad Kiedyś mogłaś jeść wszystko, ale po trzydziestce twój metabolizm zwolnił? Masz czterdzieści, pięćdziesiąt lat i mimo stosowania diet, nie możesz schudnąć? Oto co możesz zrobić. 10.08.2022 4 min.
Magdalena Bury Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców Chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na alzheimera, jego wczesna diagnoza może spowolnić rozwój choroby. Pomóc w tym może nowe odkrycie naukowców z Imperial College w Londynie. Badanie wykazało, że chorobę Alzheimera można… 23.06.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc. - Dużo mówi się o tym, że mały odsetek Polek wykonuje badania cytologiczne, ale dzisiaj to nie to powinno być tematem do dyskusji, a szeroko zakrojona edukacja dotycząca skriningu opartego na teście HPV – mówi w rozmowie z Hello… 23.05.2022 14 min.
Justyna Mazur Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu? 05.05.2022 4 min.
Inga Kazana Jakie badania profilaktyczne zrobić, by nie bać się choroby? Wiele dolegliwości długo nie daje objawów Nic nas nie boli? Świetnie! Właśnie dlatego powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne, które pozwolą uchwycić chorobę na samym początku jej rozwoju. 19.02.2022 7 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda Tenisista Andy Murray powrócił na kort po poważnej operacji biodra i dziś gra w tenisa na najwyższym poziomie. Czy to oznacza, że każdy zdrowy człowiek tym bardziej zdolny jest do uprawiania sportu? Niekoniecznie. Jak nie uprawiać… 17.02.2022 10 min.
Natalia Suchocka Choroby cywilizacyjne – przykłady, przyczyny. Jak im zapobiegać? Postęp technologiczny implikuje wiele korzyści, lecz ma również swoją cenę. Siedzący tryb życia, chroniczny stres oraz nieodpowiednia dieta prowadzą do chorób cywilizacyjnych, które nierzadko kończą się śmiercią. Jakie… 02.02.2022 4 min.
Patrycja Fijałkowska Męczy cię sezonowe osłabienie? Lekarka radzi, jakie badania zrobić, by sprawdzić niedobory w organizmie Czujesz, że twoje samopoczucie jest gorsze niż powinno? Nie wysypiasz się, masz problemy z koncentracją i stale brak ci sił? To może być zimowe osłabienie albo sygnał, że z twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego. 30.01.2022 4 min.
Magdalena Bury Permanentne zmęczenie. Z czego może wynikać? Nieustannie odczuwasz zmęczenie, pomimo przesypiania ośmiu godzin snu każdej nocy i braku stresujących sytuacji w twoim życiu? Zamiast spotkania ze znajomymi najchętniej wybrałabyś drzemkę? Permanentne zmęczenie nie musi mieć… 26.01.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Ida Karpińska o diagnozie raka szyjki macicy: „Wyłam, mówiąc: 'Przecież to niemożliwe’ ” [WIDEO] Ida Karpińska, prezeska Fundacji Kwiat Kobiecości, to przykład osoby bardzo zdyscyplinowanej pod względem badań profilaktycznych. To dzięki nim mogła szybko zareagować na podejrzenie raka szyjki macicy. W rozmowie z Kamilą Ryciak… 18.01.2022
Ewelina Kaczmarczyk 5 badań profilaktycznych, które każda kobieta powinna robić raz w roku [WIDEO] 04.12.2021
Ewelina Kaczmarczyk Wypadają ci włosy i męczy cię ciągłe zmęczenie? Sprawdź, czy nie masz niedoboru ferrytyny Regularnie badasz poziom żelaza w organizmie? To świetnie! Nie zapominaj jednak o sprawdzaniu poziomu ferrytyny, szczególnie jeśli męczy cię spadek energii i brak koncentracji. Kto jest szczególnie narażony na jej zbyt niskie… 08.11.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Grupy krwi – rodzaje, dziedziczenie, badanie i dieta Grupa krwi to zestaw antygenów występujących na erytrocytach. Obecność antygenów A i B warunkuje przynależność do jednej z czterech podstawowych grup krwi: 0, A, B lub AB. Wyróżnia się również grupy Rh+ i Rh-, których… 30.10.2021 9 min.
Ewa Wojciechowska Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię! "Jako że osiągnęłam już ten słuszny wiek, pierwszy dzień 41. roku życia uczciłam mammografią, co uważam za najbardziej rozsądny toast" - napisała Dorota Szelągowska. 28.09.2021 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Biorezonans magnetyczny. Jak działa i czy jest skuteczny? Biorezonans magnetyczny jest jedną z metod diagnostyki medycyny alternatywnej. W swoim działaniu wykorzystuje wibracje elektromagnetyczne. Choć nie ma żadnych naukowych dowodów na jego skuteczność, wiele osób twierdzi, że warto… 04.09.2021 5 min.
Milena Marchewka Gastroskopia – wskazania, przygotowanie, przebieg i cena badania Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalającym ocenić stan przełyku, żołądka, dwunastnicy. Dzięki gastroskopii można wykryć ewentualne choroby na wczesnym etapie i zapobiec ich rozwojowi. 17.07.2021 8 min.
Marta Dragan 500 plus na zdrowie – dla kogo, jakie badania? Zapisy do programu Program "Profilaktyka 40 PLUS", zwany też 500 plus na zdrowie, będzie dostępny od 1 lipca 2021 roku. Kto, gdzie i kiedy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych? 30.06.2021 4 min.
Justyna Mazur USG połówkowe – kiedy wykonać, jak wygląda, co wykrywa Badanie USG połówkowe to badanie wykonywane w połowie ciąży, czyli między 18. a 22. tygodniem ciąży. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Umożliwia ocenę rozwoju płodu, tempo wzrostu oraz pozwala… 23.06.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Diagnozowanie chorób tarczycy. Jak przygotować się do badania? "Na wyniki wpływają takie czynniki jak poziom naszego wypoczęcia, wszelkie osłabienie organizmu, np. przez przeziębienie, czy chociażby to, co jedliśmy na kolację poprzedniego dnia" 18.05.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty Granulocyty to elementy morfotyczne krwi, które pełnią bardzo ważne role w układzie immunologicznym człowieka. Badaniem, które umożliwia ocenę jakościową i ilościową poszczególnych rodzajów granulocytów (neutrofilii,… 12.04.2021 4 min.
Anna Sierant Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: Wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach - Wiedza o obciążeniu genetycznym jest bardzo ważna, ponieważ wtedy inaczej kierujemy profilaktyką, diagnostyką. Tym bardziej, że obciążenie to wiąże się nie tylko z samym większym ryzykiem zachorowania, ale i tym, że… 23.03.2021 13 min.
Milena Marchewka Tyreotropina (TSH) – co to jest, wytwarzanie, funkcje, normy Tyreotropina (TSH) jest hormonem odpowiedzialnym za kontrolę wydzielania hormonów tarczycy. Pośrednio wpływa na funkcje organizmu związane z metabolizmem białek, tłuszczów i węglowodanów. Badanie tyreotropiny trzeciej generacji to… 02.02.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Wciąż słyszymy o potrzebie suplementacji witaminy B12. Jak ocenić jej realny poziom we krwi? Niedobór witaminy B12 grozi nie tylko weganom i wegetarianom. Farmaceutka Zosia Winczewska tłumaczy, które badania wykonać, by ocenić realny jej poziom we krwi. To nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać! 22.01.2021 4 min.
Justyna Mazur Chlorki we krwi – badanie, norma, jak obniżyć chlorki Chlorki to główne aniony płynu pozakomórkowego; wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy mięśniowego. Ich poziom we krwi oznaczany jest przede wszystkim w diagnostyce zaburzeń równowagi elektrolitowej… 29.12.2020 5 min.
Natalia Suchocka Tomografia komputerowa serca – jak wygląda? Wskazania, cena Tomografia komputerowa serca to bezinwazyjne i precyzyjne badanie obrazowe. Wykorzystywane jest w nim promieniowanie rentgenowskie, które umożliwia wizualizację serca, a tym samym – zauważenie niepokojących zmian w jego obrębie oraz… 07.12.2020 4 min.
Milena Marchewka USG stawów – wskazania, przygotowanie i przebieg badania USG stawów jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym do obrazowania tkanek tworzących stawy oraz ich okolic. Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG stawu skokowego, kolanowego lub stawów biodrowych? Jak przebiega to… 01.12.2020 4 min.
Justyna Mazur Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Główne czynniki ryzyka to starszy wiek, otyłość, oraz predyspozycje genetyczne. Objawy raka prostaty wynikają z zaburzenia lub całkowitego zablokowania… 26.11.2020 6 min.
Patrycja Nawojowska Tomografia komputerowa jamy brzusznej – ile trwa, kontrast Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej to nowoczesna metoda diagnostyczna oparta na działaniu promieni rentgenowskich. Badanie obrazowe stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie narządów jamy brzusznej, krwawień z… 20.11.2020 5 min.
Justyna Mazur Glistnica – drogi zakażenia, objawy, leczenie i powikłania Glistnica to jedna z najczęściej występujących u ludzi chorób pasożytniczych. Częściej spotyka jest glistnica u dzieci niż u dorosłych, a zakażenie dotyczyć może ponad miliarda osób na całym świecie. Przyczyną glistnicy… 20.11.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska USG trzustki – co wykrywa badanie i jak się przygotować? USG trzustki to badanie wchodzące w skład USG jamy brzusznej. Ultrasonografię stosuje się w diagnostyce takich schorzeń jak przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele trzustki i rak trzustki. Tylko dobre przygotowanie do badania… 20.11.2020 4 min.
Justyna Mazur Mocznik we krwi i moczu – badanie, normy, interpretacja Mocznik to końcowy produkt przemiany białek. Syntetyzowany jest w wątrobie, natomiast za usuwanie mocznika z organizmu odpowiadają nerki. Poziom mocznika we krwi oraz mocznik w moczu dostarczają informacji o stanie nerek,… 10.11.2020 6 min.
Justyna Mazur Badanie ginekologiczne – jak wygląda, wskazania, przygotowanie Badanie ginekologiczne to jedna z procedur wykonywanych w gabinecie ginekologicznym, która służy ocenie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Badanie ginekologiczne często wykonywane jest łącznie z cytologią, a w razie… 10.11.2020 5 min.
Milena Marchewka Aldosteron – badanie, norma. Nadmiar i niedobór aldosteronu Aldosteron to hormon produkowany przez korę nadnerczy, którego podstawową rolą jest udział w regulacji poziomu sodu i potasu w organizmie. Stanowi kluczowy element układu renina-angiotensyna-aldosteron, odpowiedzialnego m.in. za… 07.11.2020 4 min.
Natalia Suchocka Badanie kału – na pasożyty, ogólne, posiew. Jak pobrać kał? Badanie kału pozwala zdiagnozować wiele chorób. W zależności od problemu, konieczna jest jego analiza chemiczna, bakteriologiczna lub mikroskopowa. Wykonanie tego badania jest wymagane m.in. przed podjęciem pracy w gastronomii. 07.11.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska Albuminy – norma, badanie, niedobór i nadmiar Albuminy to białka odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia onkotycznego oraz transport wielu substancji. Badanie stężenia albuminy wykonywane jest w diagnostyce chorób wątroby i nerek oraz w zaburzeniach odżywiania.… 07.11.2020 5 min.
Natalia Suchocka Mioglobina w moczu i we krwi – co to jest? Badanie, normy Mioglobina to białko, które znajduje się w mięśniach poprzecznie prążkowanych - szkieletowych oraz w sercu. Dostarcza i magazynuje tlen w mięśniach, dzięki czemu mogą one wytwarzać energię potrzebną do ruchu. W sytuacji, gdy… 06.11.2020 4 min.