Przejdź do treści

Ma dwie macice, teraz w każdej z nich rozwija się dziecko. „To przypadek raz na 50 milionów”

Na zdjęciu Kelsey Hatcher z mężem pokazujący zdjęcie z USG - HelloZdrowie
Młoda mama uważa, że to, co ją spotkało, jest wyjątkowe źródło: @doubleuhatchlings
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

32-letnia Kelsey Hatcher z Alabamy jest szczęśliwą mamą trójki dzieci. A w Święta Bożego Narodzenia mają na świat przyjść kolejne – dwie córeczki. Każda z nich rozwija się w innej macicy. Jej przypadek jest niezwykle rzadki i przejdzie do historii. Tym bardziej, że anomalia Kelsey Hatcher z reguły utrudnia zajście w ciążę.

Dwoje dzieci w dwóch macicach

Kelsey Hatcher ma dwie macice. To bardzo rzadkie zjawisko, które powstaje u dziewczynki w życiu płodowym. „Uterus didelphys” (podwójna macica) pojawia się zaledwie u 0,3 proc. kobiet na całym świecie. Często ta wada pozostaje nierozpoznana, bo nie daje żadnych objawów. Kelsey Hatcher dowiedziała się o podwójnych narządach w wieku 17 lat. Czasem u kobiet z tą anomalią pojawiają się problemy z zajściem w ciążę lub zwiększa się ryzyko poronienia. Przypadek Amerykanki wydaje się więc zupełnie wyjątkowy: nie dość, że ma już trójkę pociech, to teraz urodzi dzieci, które rozwijają się w dwóch osobnych macicach.

Jak to możliwe? Jak wyjaśnia doktor Shweta Patel, ginekolożka i położnik opiekująca się Hatcher, pacjentka zaszła ponownie w ciążę, będąc już w ciąży.

„Najprawdopodobniej doszło do dwóch owulacji. Jedno jajeczko trafiło do jednej macicy a drugie do drugiej. I każde z nich zostało zapłodnione osobno” – tłumaczyła w rozmowie z portalem foxnews.com.

Genetycznie nienarodzone dzieci Hatcher pasują do definicji bliźniąt dwujajowych.

Najprawdopodobniej urodzi naturalnie

Kelsey Hatcher zdecydowała się na założenie profilu na Instagramie @doubleuhatchlings, na którym chętnie relacjonuje swoje wyjątkowe ciąże. W jednym z postów opisała szczegółowo swoją historię. Jak czytamy, lekarze byli zszokowani ciążami rozwijającymi się w dwóch macicach. Powiedzieli, że taka ciąża to przypadek jeden na 50 milionów. Ostatnie takie zjawisko wydarzyło się w 2019 roku, w Bangladeszu. Jednak 20-letnia Arifa Sultana nie wiedziała, że ma podwójną macicę. Po niespełna miesiącu od urodzenia syna- wcześniaka udała się do szpitala z powodu silnego bólu brzucha. Okazało się, że jest jeszcze w ciąży z bliźniętami: chłopcem i dziewczynką.

Młoda mama z Alabamy czuje się dobrze, a dziewczynki rozwijają się prawidłowo. Jednak teraz, w trzecim trymestrze, będzie potrzebowała częstszych wizyt  lekarskich i badań USG, aby monitorować rozwój dzieci, zwłaszcza ich wzrost. Lekarze zakładają, że kobieta urodzi naturalnie. Podwójne cesarskie cięcie uważają za ostateczność. Bardzo możliwe, że dziewczynki przyjdą na świat w odstępie czasowym. Kelsey Hatcher czuje się szczęśliwa i swój stan uważa za wyróżnienie.

„Byliśmy zachwyceni! Podczas pierwszego USG mieliśmy DUŻO śmiechu”- opisuje emocje swoje i męża podczas odkrycia, że nosi pod sercem dwójkę, a nie jedno dziecko.


źródło:foxnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: