Przejdź do treści

„Nie jestem w czwartej, tylko ósmej ciąży”. Aleksandra Żebrowska znów dodaje otuchy wszystkim kobietom, które straciły ciążę

Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA
Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aleksandra Żebrowska spodziewa się kolejnego dziecka. Pomysłodawczyni i dyrektorka generalna „Francis & Henry”, a prywatnie żona aktora Michała Żebrowskiego, poinformowała o tym na swoim Instagramie. Nie jest to jednak czwarta, a ósma ciąża influencerki. Żebrowska tym samym po raz kolejny podkreśla, że nie każda ciąża kończy się szczęśliwymi narodzinami dziecka. 

Aleksandra Żebrowska w ciąży

Aleksandra Żebrowska jest żoną Michała Żebrowskiego od 2009 roku. Już rok później na świecie pojawił się ich pierwszy syn – Franciszek, w 2013 roku drugi syn – Henryk, a w 2020 roku trzeci – Feliks. Teraz założycielka firmy „Francis & Henry” podzieliła się ze swoimi fanami informacją o kolejnej ciąży. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, czwarta, a ósma ciąża Aleksandry Żebrowskiej. Już wcześniej influencerka przyznała, że ma za sobą kilka strat i ciążę pozamaciczną.

„Która ciąża, który poród?” Są takie sprawy, o których nie da się mówić od razu, o innych nie chce się mówić wcale. „Nieudane” ciąże to temat, o którym rozmawia się ciężko – nawet z najbliższymi. Sama mam kilka takich za sobą – poronienia i na dokładkę ciążę pozamaciczną pod koniec zeszłych wakacji.

Oprócz wsparcia kochającej rodziny (i pizzy przemycanej do szpitala przez moje siostry), jedna z rzeczy, które najbardziej podnosiły mnie wtedy na duchu, to świadomość, że tak wiele kobiet ma za sobą podobne historie.

Dzieląc się swoimi przeżyciami – dodają innym otuchy i siły. Dlatego ja też się dzielę – będąc w siódmej ciąży, na kilka dni przed moim trzecim porodem” – pisała Aleksandra Żebrowska w lipcu 2020 roku.

Tym samym Żebrowska dała się poznać jako osoba, która nie wstydzi się mówić o swoich stratach, chociaż każda z nich była dla niej bardzo bolesnym przeżyciem. Pierwszą z nich przeżyła, mając 24 lata. Dopiero kolejne ciąże zakończyły się narodzinami synów.

Po narodzinach Feliksa bizneswoman o swoich poronieniach mówiła także w rozmowie z Hello Zdrowie.

– Ciążę straciłam kilka razy, za każdym razem wyglądało to trochę inaczej. Niestety, jeśli chodzi o opiekę szpitalną, nadal bardzo wiele zależy od indywidualnych cech charakteru czy stylu poszczególnych osób z personelu medycznego, który często jako pierwszy lub jedyny ma do czynienia z kobietą tuż po poronieniu – przyznała Aleksandra Żebrowska.

Warto też wspomnieć, że influencerka w swoich postach w mediach społecznościowych często apeluje o to, by nie dopytywać par o to, kiedy w końcu pojawi się dziecko.

„Bądźmy delikatni i szanujmy się nawzajem. Oszczędźmy kobietom pytań pt.: „Mówiłaś, że chcesz mieć więcej dzieci, to kiedy kolejne?”, albo „Mąż na pewno marzy o córeczce”. Macierzyństwo to prywatna sprawa każdej z nas, każdej starającej się o dziecko pary. Niektóre pytania czy rady mogą być dla drugiego człowieka najzwyczajniej w świecie krzywdzące”- pisała Żebrowska w 2020 roku.

Krótka Instrukcja: Poronienie

Temat poronienia w redakcji Hello Zdrowie również dla nas jest bardzo istotny. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krótką Instrukcję: Poronienie.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennie.

Chcemy skupić się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – uszanować. Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciąży, masz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji.

Informacją o Krótkiej Instrukcji: Poronienie w mediach społecznościowych podzieliła się również Aleksandra Żebrowska.

– Bardzo dobrze pamiętam ten okres tuż po poronieniu, kiedy spędzałam mnóstwo czasu w internecie, szukając pocieszenia w podobnych doświadczeniach innych kobiet, ich emocjach, myślach związanych z tym, co się stało. I w poszukiwaniu przykładów kobiet, które w późniejszych ciążach szczęśliwie zostawały mamami. To było prawie 10 lat temu – jedyne, co wtedy znajdowałam, to wszelkiego rodzaju fora dyskusyjne, bez żadnego fachowego wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z takimi emocjami radzić.

Kiedy trafiłam na waszą publikację, miałam wrażenie, że ktoś wreszcie odpowiada na wszystkie pytania, które wtedy kłębiły się w mojej głowie. Publikacja odpowiada w sposób profesjonalny i wyczerpujący, ale z ogromnym wyczuciem i empatią. Adresując zarówno stronę psychiczną, emocjonalną, jak i medyczną i praktyczną, włącznie z dawką zagadnień prawnych, na które naprawdę nie ma się wtedy siły.

Dodatkowo bardzo ważna w tej “instrukcji” wydaje mi się garść podstawowych informacji również dla osób bliskich, które mimo szczerych chęci, często nie wiedzą, jak się zachować w takiej sytuacji. Przypomina ona o tym, jak bardzo delikatnym tematem może być ciąża w ogóle. I jak ważne jest, by wsłuchać się w to, czego dana kobieta potrzebuje, by najzwyczajniej w świecie nie sprawić jej, ani jej rodzinie, dodatkowej przykrości – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie.

Krótką Instrukcję: Poronienie możesz bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: