Przejdź do treści

Sucha skóra głowy, twarzy, na nogach. Przyczyny, jak nawilżyć

Sucha skóra? Nie pij wody!
Sucha skóra? Nie pij wody! Ava Sol/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sucha skóra to przypadłość, która może obejmować każdą część ciała – często dotyczy dłoni, twarzy, głowy, nóg. Przyczyn suchej skóry może być wiele, ale w większości przypadków zmiany spowodowane są czynnikami środowiskowymi, które usuwają warstwę tłuszczową chroniącą przed utratą wilgoci z naskórka. Na szczęście, odpowiednia pielęgnacja pomoże poradzić sobie z tym problemem.

Sucha skóra – przyczyny

Skóra staje się sucha najczęściej na skutek oddziaływania czynników środowiskowych. Wśród przyczyn suchej skóry wymienić można:

  • warunki atmosferyczne – najczęściej problem suchej skóry pojawia się w zimie, gdy temperatura i wilgotność powietrza są najniższe,
  • ogrzewanie – ogrzewanie centralne, kominki i innego rodzaju systemy ogrzewające powietrze powodują wysuszanie powietrza, a za tym idzie bardzo często również wysuszenie skóry,
  • używanie gorącej wody do kąpieli lub pod prysznicem – bardzo ciepła woda usuwa szybciej naturalnie obecne na skórze substancje tłuszczowe, które chronią przed jej nadmiernym wysychaniem,
  • mydła i detergenty – usuwają warstwę tłuszczową ze skóry, przez co jest bardziej narażona na wysuszenie,
  • zmniejszona produkcja łoju (ulega ona zmniejszeniu wraz z wiekiem),
  • palenie papierosów.

Inne przyczyny suchości skóry obejmują te związane są z występowaniem schorzeń dermatologicznych, m.in. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Poza tym, sucha skóra może być objawem niedoborów pokarmowych. Jakie witaminy i składniki mineralne odpowiadają za utrzymanie skóry w dobrej kondycji? Wśród witamin wymienić można przede wszystkim witaminy A, E, D oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Spośród składników mineralnych na uwagę w tym kontekście zasługuje cynk. Jego niedobory skutkują suchością skóry i jej łuszczeniem.

Sucha skóra głowy jest problemem, który występuje, gdy w tym obszarze nie występuje odpowiednia ilość substancji tłuszczowych nawilżających skórę. Czasami powoduje to, że na suche wyglądają także włosy, ponieważ łój produkowany przez skórę głowy chroni je przed wysuszeniem. Przyczyną suchej skóry głowy mogą być:

  • zbyt częste mycie (w przypadku konieczności mycia włosów z dużą częstością ważne jest, żeby zadbać o wybór szamponu do suchej skóry głowy),
  • zapalenie skóry spowodowane reakcją na składniki zawarte w kosmetykach,
  • egzema (schorzenie dotykające osób z alergiami),
  • łuszczyca.

Podobne mogą być przyczyny suchej skóry twarzy. Dodatkowo, skóra w tym obszarze ulega często wysuszeniu na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Używanie kremów z filtrem w takim przypadku może zapobiec pojawianiu się niekorzystnych zmian.

Na wysuszenie podatna jest również skóra pod oczami. Ze względu na to, że jej warstwa w tej okolicy ma cienką i bardziej delikatną postać niż w innych obszarach, może dużo łatwiej tracić wodę. Sucha skóra pod oczami czasami jest także efektem nadużywania produktów kosmetycznych, takich jak np. żele do mycia twarzy zawierające alkohol.

Sucha skóra na dłoniach to powszechny problem zimą, gdy warunki atmosferyczne szczególnie niekorzystnie oddziałują na warstwę lipidową. Oprócz tego przyczynami suchej skóry dłoni może być częste używanie detergentów i innych silnych środków chemicznych wykorzystywanych w domu.

Sucha skóra na nogach może pojawiać się na skutek używania tępych maszynek do golenia (zaleca się ich wymianę po 5-7 użyciach). Przed zabiegiem warto zadbać o zmiękczenie skóry – w tym celu najlepiej golić się po kąpieli, po nałożeniu kremu lub żelu do golenia i pozostawieniu go na około 3 minuty. Włosy na nogach najlepiej golić w kierunku, w którym rosną.

Objawy suchej skóry

Wiek, stan zdrowia i przyczyna suchej skóry determinują symptomy takiego stanu. Bardzo sucha skóra może dawać objawy w postaci:

  • uczucia napięcia skóry (nasilającego się często po kąpieli),
  • szorstkości skóry,
  • swędzenia,
  • łuszczenia się skóry (w przypadku suchej skóry głowy, łuszcząca się skóra tworzy widoczne na włosach białe płatki przypominające łupież),
  • widocznych drobnych linii lub pęknięć (mocniejsze pęknięcia mogą krwawić),
  • zaczerwienienia lub szarości skóry.

Zobacz także

Pielęgnacja suchej skóry – kilka wskazówek

Jak zadbać o poprawę stanu suchej skóry? Oto najważniejsze zasady w pigułce:

  1. Długa kąpiel w gorącej wodzie – upragniony po całym dniu relaks dla wielu osób – niestety nie jest dobry dla skóry. Lepiej temperaturę wody zmniejszyć (wystarczy ciepła) i wylegiwać się w wannie nie dłużej niż 10 minut.
  2. Do mycia używaj łagodnych środków. Unikaj tych perfumowanych oraz zawierających alkohol.
  3. Na skórę od razu po jej umyciu aplikuj kosmetyki nawilżające. Wskazane jest ich nakładanie, gdy skóra jest jeszcze trochę mokra – powoduje to zatrzymywanie wilgoci pod warstwą kremu.
  4. Istotną rolę odgrywa powietrze w domu. Nawilżacz – wskazany.
  5. Masaż twarzy– co ma do nawilżania? Powoduje lepsze ukrwienie, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje i przyjmuje składniki odżywcze. Masaż możemy wykonywać sami.
  6. Wybieraj ubrania, które nie drażnią skóry, np. bawełniane. Wełna – choć jest tkaniną naturalną – może podrażniać skórę.
  7. W zimie ochraniaj skórę odzieżą – nie zapominaj o rękawiczkach, czapce i szaliku.
  8. Raz w tygodniu nałóż na twarz nawilżającą maskę. Możesz przygotować ją samodzielnie. Propozycja: zmieszaj łyżeczkę majonezu, żółtko oraz łyżeczkę miąższu aloesowego. Nałóż na twarz na 10-15 minut, spłucz ciepłą wodą. Voila!

Picie wody – czy pomoże poprawić stan suchej skóry?

Po zimie skóra zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Zmiany temperatury, chłodne powietrze i mróz wysuszają naszą naturalną powłokę. „Pij dużo wody” – taką radę można nieraz usłyszeć. Okazało się, że w wielu przypadkach jest to mit.

Dermatolodzy z University of Arkansas for Medical Sciences obalają popularny pogląd, że picie większej ilości wody nawilży skórę. Suchość skóry jest najczęściej problemem zewnętrznym i tylko dbając o nią z zewnątrz, zapewnimy prawidłowy poziom nawilżenia – twierdzą badacze. Dlatego przede wszystkim należy unikać niekorzystnych czynników takich jak: zbyt długie kąpiele, częste przebywanie w chlorowanej wodzie (na basenie), zatykanie porów skóry rozmaitymi kosmetykami. Należy również unikać drażniących detergentów, bo przecież sucha skóra to nie tylko problem dotyczący twarzy, ale też rąk czy nóg.

Najlepiej nawilżać skórę dobranymi do swojego rodzaju cery kremami, maściami czy olejkami. Preparaty powinny chronić zewnętrzną warstwę skóry przed utratą nadmiernej ilości wody. Skuteczna w utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgoci w skórze jest zwykła biała wazelina lub lanolina. Za nawilżenie odpowiada dodatkowo praca gruczołów łojowych, co jest już kwestią indywidualną.

Choć picie dużej ilości płynów nie pomoże, gdy problem leży w nadmiernej utracie wody z samej skóry (np. w wyniku zniszczenia jej warstwy lipidowej), samo odwodnienie może dawać objawy w postaci suchości skóry – i wtedy zadbanie o wystarczający poziom nawodnienia jest najlepszym sposobem postępowania. Na takie podłoże wysuszenia skóry wskazuje występowanie symptomów towarzyszących, takich jak:

  • suchość w ustach,
  • „cienie” pod oczami i wokół nosa,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • zawroty i/lub ból głowy,
  • ciemny mocz.
szklanki z wodą

Sucha skóra w ciąży

Sucha skóra jest dość powszechnym problemem w czasie ciąży. Skóra na brzuchu w tym okresie może tracić elastyczność i stopień nawilżenia, w miarę jak ulega rozciągnięciu. Sucha skóra w ciąży może dotyczyć także obszarów piersi, ramion, ud. Objawy towarzyszące wyschnięciu to często swędzenie i łuszczenie.

Jeśli silny świąd skóry w późnej ciąży występuje razem z symptomami, takimi jak:

  • żółtaczka,
  • nudności i wymioty,
  • utrata apetytu,
  • zmęczenie,

może to świadczyć o cholestazie – chorobie wątroby związanej z ciążą. W przypadku występowania tych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Sucha skóra u dziecka

Sucha skóra u noworodka występuje najczęściej, gdy poród nastąpił po terminie. U tych dzieci ochronna warstwa lipidowa mogła zostać wchłonięta przed urodzeniem, przez co łatwiej o wysuszenie i pękanie skóry. W przypadku suchej skóry u noworodków niezalecane jest stosowanie kremów nawilżających – często przynoszą one więcej szkody niż pożytku. Zewnętrzna warstwa skóry dziecka w ciągu kilku dni powinna się złuszczyć, pozostawiając skórę w dobrej kondycji.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą poradzić sobie z problemem suchej skóry u niemowlaka:

  • zadbaj o to, by dziecko kąpało się krótko i w ciepłej – nie gorącej – wodzie,
  • unikaj używania produktów zapachowych i płynów do kąpieli; dziecko lepiej kąpać w samej wodzie (zalecane przynajmniej przez pierwszy miesiąc życia) lub w łagodnym środku myjącym,
  • ubieraj dziecko w luźne bawełniane ubranka (lub – jeśli wybierasz ubrania z wełny lub syntetyczne – nałóż je na warstwę bawełnianych).

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej.

 

Bibiliografia

  1. Mayo Clinic (2019) Dry skin.
  2. American Academy of Dermatology (2020) Dry Skin.
  3. National Health Service (2018) Getting to know your newborn. Your pregnancy and baby guide.
  4. University of Arkansas for Medical Sciences (2019) Can Drinking Water Cure Your Dry Skin?

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: