Diety odchudzające

Sukces w odchudzaniu zależny jest od kilku czynników – aby go osiągnąć, warto poznać podstawowe mechanizmy, rządzące organizmem w trakcie diety odchudzającej. Dobór odpowiedniego jadłospisu ma kluczowe znaczenie, jednak popularne diety nie zawsze są najlepszym wyborem.

Dieta Dukana, dieta kopenhaska, a może dieta Montignac? Wiele osób, które planują pozbyć się zbędnych kilogramów, zastanawia się, którą spośród popularnych diet wybrać. Przed podjęciem decyzji o wyborze diety warto poznać czynniki, dzięki którym odchudzanie kończy się sukcesem – być może to nie popularność diety jest tutaj kluczowym elementem.
Skuteczna dieta – najważniejsze mechanizmy odchudzania
Odpowiednia wiedza na temat mechanizmów, które rządzą organizmem podczas odchudzania, jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Istotą efektywnego odchudzania jest zrównoważenie ilości kalorii, które dostarczane są organizmowi w stosunku do wydatkowanych. Pierwszy z mechanizmów nazywany jest „efektem termicznym pożywienia”. Organizm ludzki około 10% dostarczanych kalorii spala na trawienie pożywienia. Im częściej spożywane są posiłki i im bardziej są różnorodne, tym więcej energii spala organizm. Przy okazji warto wspomnieć o białku – to na jego strawienie organizm potrzebuje dużej ilości energii, dlatego jest ono elementem obowiązkowym podczas stosowania diety odchudzającej. Drugi mechanizm istotny podczas odchudzania to „przepływ energii”. Obejmuje wszystkie czynności, na które organizm zużywa energię w ciągu dnia. Sprzątanie, robienie zakupów, wchodzenie po schodach, spacer, wyjście na siłownię… – im więcej ruchu, tym większy jest przepływ energii, a co za tym idzie – większy wydatek energetyczny. Warto wiedzieć, jak wykorzystać te mechanizmy w trakcie odchudzania. Otóż ilość dostarczanych kalorii, a także dbanie o to, co jemy, jest kluczowe, jednak aktywność fizyczna pozwala na szybsze osiągnięcie celu.
Dieta odchudzająca – jaka powinna być?
Odpowiednio skomponowana dieta odchudzająca to spore wyzwanie. Aby ją ułożyć, niezbędna jest podstawowa znajomość zasad odżywiania. Pierwszym krokiem jest obliczenie zapotrzebowania – według Światowej Organizacji Zdrowia w diecie powinno znaleźć się 15% białka, 30% tłuszczu oraz 55% węglowodanów. Osoba o średniej aktywności fizycznej, czyli trenująca kilka godzin w tygodniu, nie powinna przekraczać dawki 1–1,2 g białka/1 kg masy ciała. Osoby, które są bardzo aktywnie fizyczne, mogą zwiększyć dawkę do 2 g białka – muszą jednak każdego dnia wykonywać zaawansowane treningi. Zakładając, że zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej kobiety wynosi 2000 kcal, powinna ona spożywać około 600 kcal w postaci tłuszczu, 300 kcal z białka, a resztę uzupełnić węglowodanami. Istotne jest to, co pojawia się na talerzu. Podstawą powinny być owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Warto sięgać po roślinne źródła białka, takie jak tofu czy soczewica. Ważnymi elementami diety są także woda oraz herbaty wspomagające odchudzanie – zielona, pu erh czy yerba mate.
Popularne diety odchudzające
Osoby, które kiedykolwiek miały do czynienia z odchudzaniem, z pewnością znają popularne diety, takie jak dieta Dukana, dieta kopenhaska czy dieta Montignac. Jeszcze kilka lat temu dieta białkowa Dukana biła rekordy popularności, jednak nie jest ona dobrym sposobem na odchudzanie – może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia nerek. Podobnie jest w przypadku diety Montignac. Dieta kopenhaska to kolejne kiepskie rozwiązanie – bardzo niedoborowa i niskokaloryczna dieta nie tylko drastycznie spowalnia metabolizm, ale też prowadzi do efektu jojo. Stosowanie popularnych diet odchudzających nigdy nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie odchudzania od diety oczyszczającej, a następnie stosowanie się do najważniejszych zaleceń żywieniowych. Odpowiednia podaż kaloryczna w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną (treningi minimum 3 razy w tygodniu) to najlepszy sposób na trwałe pozbycie się zbędnych kilogramów. Dieta odchudzająca, bazująca na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych oraz optymalnej ilości białka pozwala na dobre tempo utraty tkanki tłuszczowej. Warto wesprzeć się herbatami, które przyspieszają metabolizm. Racjonalne podejście do odchudzania to nie tylko sposób na osiągnięcie sukcesu, ale też na trwałe pozbycie się nadwagi. Istotne jest również to, aby po osiągnięciu odpowiedniej wagi nie wracać do złych nawyków żywieniowych – prawidłowo zbilansowana, skuteczna dieta to nie tylko gwarancja zachowania estetycznej, szczupłej sylwetki, ale też zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dieta odchudzająca – podsumowanie
Stosowanie popularnych diet odchudzających, takich jak dieta 1000 kcal czy dieta proteinowa, to fatalny sposób na odchudzanie. O wiele lepszym pomysłem jest wprowadzenie organizmu w naturalny tryb spalania nadmiaru tłuszczu – prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to najlepszy przepis na sukces i na zachowanie zdrowia.

Najnowsze