Przejdź do treści

Drastyczny wzrost przypadków przedawkowania leku na odchudzanie. Odnotowano prawie 3 tys. zgłoszeń

Lek
To 15-krotny wzrost liczby przypadków przedawkowania leków na odchudzanie/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańskie Centra Zatruć alarmują, że w ostatnim czasie odnotowały gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń związanych z lekiem na odchudzanie. Niemal 3 tys. powiadomień dotyczyło leków zawierających semaglutyd. W porównaniu z 2019 rokiem to 15-krotny wzrost liczby przypadków przedawkowania. 

3 tys. zgłoszeń dotyczących leku na odchudzanie

Jak informuje portal „CNN Health”, zaledwie od stycznia do listopada Amerykańskie Centra Zatruć zarejestrowały prawie 3 tys. zgłoszeń dotyczących semaglutydu. W porównaniu z 2019 r. jest to 15-krotny wzrost liczby przypadków przedawkowania. Ponadto w 94 proc. zawiadomień semaglutyd był jedyną zgłaszaną substancją zażywaną przez pacjenta.

Semaglutyd dostępny jest w formie zastrzyku pod nazwą Ozempic i jest lekiem przeznaczonym dla osób z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2. Przepisywany jest także osobom leczonym na tę chorobę, które nie mogą przyjmować metforminy. Substancję tę zawiera także Wegovy, który stosuje się w celu utraty wagi.

W ostatnim czasie popyt na semaglutyd wzrósł dziesięciokrotnie, ponieważ Ozempic zaczął być stosowany nie tylko jako lek na cukrzycę typu 2. Lekarze zapisywali lek off label, czyli poza oficjalnym wskazaniem, bardzo wielu osobom chorującym na otyłość. Zaczęło go stosować również wiele osób zmagających się z insulinoopornością oraz takich, które szybko chciały schudnąć. Powodem były wyniki badań, które wykazały bardzo dobre działanie leku zawierającego semaglutyd na zmniejszenie masy ciała – u badanych pacjentów i pacjentek widoczny był nawet jej 15-procentowy spadek. W konsekwencji lek przez wiele miesięcy nie był dostępny w sprzedaży, a nawet pojawiły się na rynku sfałszowane serie preparatu, które trafiły do legalnych łańcuchów dostaw. Udało się je jednak wykryć i wycofać ze sprzedaży.

Ozempic

Działania niepożądane semaglutydu

Semaglutyd został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2017 r. Przyjmowanie Ozempiku jako środka na redukcję wagi budzi jednak coraz większe kontrowersje. Preparat wywoduje wiele skutków niepożądanych i powinien być dopełnieniem diety i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że sięganie po leki na cukrzycę i otyłość na własną rękę, bez zaleceń lekarskich i stałego monitorowania stanu zdrowia, może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Niestety wiele osób oczekuje szybkich efektów bez zmiany stylu życia. Jak wymienia CNN, niektóre osoby po zażyciu leku wymagały hospitalizacji z powodu silnych nudności, wymiotów i bólu brzucha. Ich stan ustabilizował się dopiero po podaniu płynów dożylnych i leków kontrolujących nudności.

Co ważne, działania niepożądane po stosowaniu semaglutydu mogą wystąpić nawet, jeśli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. U pacjentów bardzo często występuje podrażnienie żołądka i jelit, przez co dochodzi do nudności, wymiotów i zaparć, w szczególności na początku zażywania preparatu. Mogą również pojawić się zawroty głowy, ostre zapalenie trzustki, hipoglikemia czy retinopatia cukrzycowa.

 

Źródło: CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.