4 min.
Jak obniżyć poziom cholesterolu całkowitego? Dieta, aktywność fizyczna, lekarstwa

Fot. 7activestudio / stock.adobe.com
Najnowsze
25.02.2021
Monika Kotlarek i jej książka „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” już w księgarniach. Mamy patronat medialny!
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
25.02.2021
7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!
25.02.2021
Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych
25.02.2021
Szczyt zakażeń koronawirusem przewidywany tuż przed Wielkanocą. Kolejne święta w domach?
Cholesterol całkowity można podzielić na frakcję LDL, czyli cholesterol zły oraz HDL, czyli cholesterol dobry. Cholesterol to związek chemiczny, który jest potrzebny do syntezy hormonów sterydowych czy kwasów żółciowych. Kiedy cholesterolu jest w organizmie za dużo, może dojść m. in. do schorzeń układu krążenia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Badanie na poziom cholesterolu całkowitego powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na pięć lat w przypadku osób powyżej 20. roku życia, raz na rok u mężczyzn powyżej 35. roku życia oraz raz na rok u kobiet po ukończeniu 45 lat. Jeśli wykaże ono podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby go obniżyć.
Normy cholesterolu całkowitego
Normy, które obowiązują w przypadku cholesterolu całkowitego:
- prawidłowy wynik mieści się poniżej 190 mg/dl lub 5.17 mmo/l,
- podwyższony cholesterol (hipercholesterolemia) wynosi więcej niż 190 mg/dl lub 5.17 mmo/l.
Poziom cholesterolu całkowitego należy mierzyć zwłaszcza przy:
- chorobie wieńcowej,
- cukrzycy,
- nadciśnieniu tętniczym.
Dieta – najlepszy sposób na podwyższony cholesterol całkowity
Aby obniżyć poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, należy wprowadzić do diety dużą ilość warzyw i owoców. Są one bogate w antyoksydanty, które redukują utlenianie się złego cholesterolu, a jednocześnie zapobiegają niszczeniu się komórek.
Warto postawić również na produkty, które zawierają błonnik pokarmowy, czyli:
- grube kasze,
- siemię lniane,
- pełnoziarniste pieczywo,
- otręby,
- płatki zbożowe.
Błonnik wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, przyspiesza wydalanie szkodliwych toksyn powstających w wyniku metabolizmu, a więc także cholesterolu. Dzięki temu usprawnia się praca wątroby, gdzie dochodzi do syntezy cholesterolu LDL. W wyniku działania błonnika poprawia się również nastrój, co jest bardzo istotne, ponieważ stres źle wpływa na poziom cholesterolu.
Przy zbyt wysokim cholesterolu całkowitym doskonale sprawdzi się również błonnik rozpuszczalny, czyli pektyna. Sprawia ona, że mniej cholesterolu przenika z poszczególnych składników pokarmowych do jelit. Błonnik rozpuszczalny można znaleźć w:
- fasolce szparagowej,
- groszku,
- kapuście,
- pietruszce,
- szpinaku,
- marchwi,
- selerze.
Co więcej, osoby z podwyższonym cholesterolem całkowitym powinny zrezygnować z tłustego mięsa na rzecz chudszego drobiu. Należy uważać na wszystkie produkty z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, a więc: sery, nabiał, masło, smalec oraz jaja. Negatywny wpływ na cholesterol mają także tzw. tłuszcze trans, obecne w chipsach, słodyczach, fast foodach, mrożonkach oraz wielu gotowych daniach. W codziennym menu powinny znaleźć się z kolei tłuste ryby morskie, bogate w kwasy omega-3 (np. łosoś, makrela, śledź czy sardynka).
Zobacz także
Aktywność fizyczna jako metoda walki z wysokim cholesterolem
Na podwyższony cholesterol całkowity doskonale sprawdzi się również aktywność fizyczna. Usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, które stają się przy okazji bardziej elastyczne. Ćwiczenia redukują poziom stresu oraz stanowią świetny sposób na walkę z nadwagą. Aby uzyskać pożądane efekty, należy jednak trenować minimum 5 razy w tygodniu przez około 30 minut.
Ważne, aby na samym początku się nie przeforsowywać. Dlatego też należy wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportową, odpowiednią do własnych możliwości. Warto rozpocząć treningi np. od spacerów czy nordic walking i – wraz z upływem czasu – zwiększać tempo chodzenia. Można też np. chodzić na zajęcia taneczne, pływać na basenie czy też jeździć na rowerze. Przy uprawianiu różnych dyscyplin sportowych aktywizują się wszystkie mięśnie, co z kolei zwiększa wydolność organizmu.
Lekarstwa – skuteczny środek na cholesterol całkowity
Niekiedy, przy bardzo podwyższonym cholesterolu całkowitym, potrzebna jest farmakoterapia. Aby wybrać odpowiednie preparaty regulujące poziom cholesterolu (np. statyny czy fibraty), warto udać się do internisty. Ważne, aby nie przestać ich zażywać od razu, gdy zajdzie poprawa – jedynie regularne przyjmowanie leków powoduje podtrzymanie efektów terapii.
Warto zaznaczyć, że u pacjentów, u których występuje dziedziczne ryzyko chorób serca czy cukrzycy, poziom cholesterolu całkowitego powinien być poniżej normy.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.02.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021