3 min.
Źle śpisz? Przyczyna może być prozaiczna

Źle śpisz? Przyczyna może być prozaiczna Istock.com
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
Często kompletnie nie wiemy, co powoduje nasze problemy ze snem. Z bezsilności sięgamy po leki nasenne. A te mogą nasz problem spotęgować. Co w takim razie robić? Najlepiej zacząć od pozbycia się… nadwagi.
Obwód w talii a jakość snu
Jak bardzo sen jest ważny dla naszego zdrowia, tłumaczyć chyba nikomu nie trzeba. Niektórym z nas zdarza się jednak notorycznie nie dosypiać lub źle sypiać. Okazuje się, że zrzucenie kilku centymetrów w talii może wystarczyć, by wreszcie to zmienić – takie wnioski płyną z badania naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine.
Ok, więc co ma obwód talii do jakości snu? Wiemy na przykład, że nadmiar kilogramów może powodować tak zwany obturacyjny bezdech senny. To powtarzające się epizody zatrzymania oddechu lub znacznego spłycenia oddechu w czasie snu. Zwykle jesteśmy w ogóle tego nieświadomi, za to czujemy się niewyspani, zdekoncentrowani w ciągu dnia lub wybudzamy się w nocy. W takich przypadkach leki nasenne powodują tylko nasilenie objawów. Zatem jeśli mamy nadwagę, obniżenie masy ciała to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić.
Spadek pozytywnie wpływa na sen
Wiele wskazuje na to, że obniżenie wagi zawsze pozytywnie wpływa na sen. Naukowcy z Hopkinsa, by to udowodnić, przeprowadzili eksperyment z udziałem 77 ochotników „przy kości”. Połowa z nich miała za zadanie stosować dietę i ćwiczyć przez kolejnych sześć miesięcy. Pozostali tylko ograniczyli ilość kalorii. Po zakończonym badaniu uczestnicy stracili średnio 7 kilogramów. Co istotne, o 15 proc. ubyło im tkanki tłuszczowej w pasie. Ale co najważniejsze, wszyscy bez wyjątku lepiej spali.
Schudnięcie działa pozytywnie na wypoczynek na różne sposoby. U ludzi zagrożonych cukrzycą lub chorych na cukrzycę reguluje poziom glukozy, a to z kolei w wielu przypadkach likwiduje zespół niespokojnych nóg lub nocne skurcze mięśni nóg – zdecydowanie przeszkadzających w spaniu. Obniżenie wagi reguluje też pracę hormonów, co również poprawia jakość snu.
Jak jeszcze możemy pozytywnie wpłynąć na sen? Więcej wskazówek znajdziecie tutaj.
Zobacz także

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021