3 min.
Źle śpisz? Przyczyna może być prozaiczna

Źle śpisz? Przyczyna może być prozaiczna Istock.com
Często kompletnie nie wiemy, co powoduje nasze problemy ze snem. Z bezsilności sięgamy po leki nasenne. A te mogą nasz problem spotęgować. Co w takim razie robić?
Obwód w talii a jakość snu
Jak bardzo sen jest ważny dla naszego zdrowia, tłumaczyć chyba nikomu nie trzeba. Niektórym z nas zdarza się jednak notorycznie niedosypiać lub źle sypiać. Okazuje się, że zrzucenie kilku centymetrów w talii może wystarczyć, by wreszcie to zmienić – takie wnioski płyną z badania naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine.
Wiemy na przykład, że nadmiar kilogramów może powodować tak zwany obturacyjny bezdech senny. To powtarzające się epizody zatrzymania oddechu lub znacznego spłycenia oddechu w czasie snu. Zwykle jesteśmy w ogóle tego nieświadomi, za to czujemy się niewyspani, zdekoncentrowani w ciągu dnia lub wybudzamy się w nocy. W takich przypadkach leki nasenne powodują tylko nasilenie objawów. Zatem jeśli mamy nadwagę, obniżenie masy ciała to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Spadek pozytywnie wpływa na sen
Wiele wskazuje na to, że obniżenie wagi zawsze pozytywnie wpływa na sen. Naukowcy z Hopkinsa, by to udowodnić, przeprowadzili eksperyment z udziałem 77 ochotników „przy kości”. Połowa z nich miała za zadanie stosować dietę i ćwiczyć przez kolejnych sześć miesięcy. Pozostali tylko ograniczyli ilość kalorii. Po zakończonym badaniu uczestnicy stracili średnio 7 kilogramów. Co istotne, o 15 proc. ubyło im tkanki tłuszczowej w pasie. Ale co najważniejsze, wszyscy bez wyjątku lepiej spali.
Schudnięcie działa pozytywnie na wypoczynek na różne sposoby. U ludzi zagrożonych cukrzycą lub chorych na cukrzycę reguluje poziom glukozy, a to z kolei w wielu przypadkach likwiduje zespół niespokojnych nóg lub nocne skurcze mięśni nóg – zdecydowanie przeszkadzających w spaniu. Obniżenie wagi reguluje też pracę hormonów, co również poprawia jakość snu.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023
Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

21.01.2023