Ewelina Kaczmarczyk Skąd takie wysokie temperatury w styczniu i co to dla nas oznacza? Wyjaśniają autorzy profilu Crazy Nauka Nowy Rok przywitał nas wyjątkowo ciepło! Termometry pokazywały nawet 19 st. w cieniu. Choć wysokie temperatury w styczniu ucieszyły wielu z nas, bo mogliśmy wybrać się na miły spacer, to pojawia się pytanie: dlaczego one się… 02.01.2023 4 min.
Alicja Cembrowska „Kiedy jakaś marka mówi, że jest ekologiczna, to najczęściej jest to frazes. Nic nie jest ekologiczne, poza samą naturą”. O tym, jak kapitalizm robi z nas eko-idiotów, mówi Janusz Mizerny Wegańska wełna, zrównoważona produkcja, neutralna emisyjność, poliester z recyklingu, szlachetny akryl. Z reklam wynika, że obecnie wszystko może być eko, bio i earth friendly. Aż trudno w tej sytuacji uwierzyć w raporty, które… 29.11.2022 16 min.
Alicja Cembrowska Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego” Poniedziałek – powódź. Wtorek – nowy raport klimatyczny, z którego wynika, że jest gorzej, niż wszyscy zakładali. Środa – wyginął kolejny gatunek. Czwartek – plastik zalewa świat. Piątek – kolejny region dopadła plaga… 10.10.2022 13 min.
Alicja Cembrowska „Wierzono, że trzeba schować nożyk, bo grzyby się przed nim chowają”. O historii, tajemnicy i konsekwencjach narodowego grzybobrania 09.10.2022 17 min.
Agnieszka Łopatowska „Weekend w lesie wzmacnia układ odpornościowy na cały miesiąc. Przychodzisz i jesteś, a las cię wspiera” – mówi Maria Hawranek – Osoby bardziej racjonalne czasem potrzebują argumentów, by poddać się takim trywialnym czynnościom, jak pójście do lasu na bardzo powolny spacer, który prowadzi donikąd. Ale niektórym wystarczy intuicyjna wiedza, że to ich… 02.09.2022 11 min.
Alicja Cembrowska „Takie historie dzieją się cały czas, tylko Odra jest na tyle dużą rzeką, że udało jej się przedrzeć do opinii publicznej” – mówi hydrolog i przyrodnik Piotr Bednarek Co mogłaby powiedzieć polska rzeka, gdyby trafiła do lekarza? Bez wątpienia lista jej dolegliwości byłaby długa. O to, w jakiej kondycji są polskie rzeki, zapytałam hydrologa, przyrodnika, doktoranta w Zakładzie Hydrologii… 29.08.2022 10 min.
Alicja Cembrowska „Wyglądanie przez okno nie jest metodą badawczą”. O tym, dlaczego powodzie nie wykluczają suszy, mówi dr Sebastian Szklarek 14.07.2022 20 min.
Ewa Wojciechowska Czy na Ziemi zabraknie piasku? „Piasek jest drugim najbardziej eksploatowanym zasobem na świecie” – ostrzega ekoaktywistka Paulina Górska "Choć znaleźć go można niemal w każdym kraju, niedługo może nam go zabraknąć" - pisze o piasku ekoaktywistka. Autorka bloga o ekologii Paulina Górska wyjaśnia, jak to możliwe, że w niedalekiej przyszłości ludzkość będzie… 10.05.2022 6 min.
Nina Harbuz „Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko 01.05.2022 13 min.
Andrzej Hołdys Szybkie marsze na poprawę humoru i lepszą kondycję Szybkie marsze w plenerze i najlepiej w grupie - to jest to. Listę korzyści sporządzili ostatnio austriaccy badacze. Na pierwszy miejscu znalazło się zmniejszenie ryzyka depresji. 17.04.2022 3 min.
Monika Głuska-Durenkamp Natalia Budnik: Godzenie w mieście interesów ludzi, zwierząt i roślin jest bardzo trudne, ale za każdym razem trzeba negocjować ze sobą, z własnymi potrzebami, wygodą 19.09.2021 10 min.
Zuza Ziomecka Deficyt przyrody – choroba cywilizacyjna naszych dzieci Autor przełomowej książki pt. „The Last Child in the Woods” Richard Louv utrzymuje, że przyroda jest dla dzieci kluczowa w rozwoju kreatywności. 07.01.2021 6 min.
Krystyna Romanowska Marta Jermaczek-Sitak: Żyjemy w coraz większym stresie, chaosie, lęku i próbujemy sobie z nim poradzić, „porządkując” przyrodę 06.12.2020 9 min.
Ewa Wojciechowska Jak wyciągnąć żądło pszczoły lub osy? „W okresie letnim nie tylko kleszcze nam zagrażają” pisze dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki Pszczoły, osy, szerszenie - to one także dają nam się we znaki latem. Ukąszenie tych owadów najczęściej powoduje zaczerwienienie, ból i pieczenie. 12.06.2020 3 min.
Andrzej Hołdys Fazy Księżyca a sen. Przyczyny bezsenności w pełni Astronomia i biologia człowieka czasami wchodzą ze sobą w interesujące związki. Nocne związki. 03.06.2020 3 min.
Andrzej Hołdys Las w 3D łagodzi stres? Dobra alternatywa na trudny czas kwarantanny? Pandemia koronawirusa trwa. Czy wirtualna wycieczka do lasu pomoże nam przetrwać czas kwarantanny, kiedy musimy siedzieć w domu a lasy są zamknięte? 13.04.2020 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Zespół deficytu natury. O tym, jak nasze ciało i dusza chorują z powodu odcięcia od przyrody – Człowiek stanowi jedność ze środowiskiem i jeśli się od niego odcinamy, to tak, jakbyśmy odcinali sobie jakąś część ciała – mówi dr Ryszard Kulik z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Dlaczego więc robimy to sobie i… 11.03.2020 6 min.
Agnieszka Berlińska Biegówki na Młocinach. Jak dobrze wykorzystać sezon na biegówki? Być może uwielbiasz biegać na nartach, tylko jeszcze o tym nie wiesz. I nie dowiesz się, zanim nie spróbujesz – mówi Łukasz Marks, który prowadzi rodzinną wypożyczalnię nart biegowych Biegówki na Młocinach. 28.02.2020 6 min.
Andrzej Hołdys Natura antydepresyjna Wiadomo, że kontakt z przyrodą koi nerwy, uspokaja, daje pozytywną energię. Ale badania pokazują, że pomaga także ludziom z depresją kliniczną. Może pomoc w leczeniu tej poważnej choroby mamy w zasięgu ręki? 22.08.2018 3 min.
Andrzej Hołdys Drzewa cenne jak zarobki Kto mieszka w zadrzewionym kawałku miasta, czuje się, jakby był zdrowszy, młodszy, a nawet… bogatszy, niż w rzeczywistości jest. Naukowcy to policzyli. 06.11.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Przyroda na depresję Kora przedczołowa mózgu uspokaja się w wyniku kontaktu z przyrodą - tak wynika z badań naukowców. To ważne, bo właśnie kontakt z przyrodą może pomóc ludziom ze skłonnościami do depresji – twierdzą neurobiolodzy. 13.10.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Wszystkie kroki policzone Coraz częściej wykorzystujemy najnowsze technologie nie tylko do pracy, ale i do dbania o zdrowie. Być może już niedługo lekarze będą mogli sprawdzać przy pomocy aplikacji w komórkach, czy ruszamy się tyle, ile – dla zdrowia - powinniśmy. 10.09.2015 2 min.
Andrzej Hołdys Seksizm w ogrodzie Jedną z przyczyn rosnącej liczby alergii jest preferowanie męskich odmian drzew i krzewów. To właśnie one pylą na potęgę! 14.07.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Głusi na przyrodę Wielu mieszkańców dużych miast cierpi na „wyuczoną głuchotę”. Ich zmysł słuchu nie rejestruje dźwięków natury, w tym ptasich treli. Dlaczego tak się dzieje? 01.07.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Woda stworzyła Homo sapiens Teorii na temat tego, dlaczego to człowiek stał się ssakiem dominującym, a przede wszystkim myślącym w stopniu zaawansowanym, jest wiele. Jedna z nich mówi, że to konieczność poszukiwania rezerwuarów świeżej, czystej wody… 22.06.2015 2 min.
Andrzej Hołdys Jak miasto zmienia twój mózg? Życie miejskie zapewnia mnóstwo wrażeń i kontaktów społecznych. Niestety każdy medal ma dwie strony. Miasto odmienia też pracę naszych neuronów – na dobre i złe. 25.05.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Rewolucja słoneczników Kiedy nadchodzi maj, zieloni partyzanci miejscy z całego świata gromadzą nasiona słoneczników, a następnie wysiewają je wszędzie, gdzie się da. To ich znak rozpoznawczy. Po co to robią? 13.05.2015 3 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Obóz sportowy – aktywny reset Masz kilka wolnych dni? Potrzebujesz odpocząć od pędu pracy i zgiełku? Wybierz się w miejsce, gdzie poobcujesz z przyrodą, swoimi myślami i własnym ciałem. Obóz sportowy to superopcja, niezależnie od wieku! 07.05.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Kiedy zaczyna się wiosna? Już dziesiątki tysięcy ochotników na świecie na prośbę naukowców wypatrują pierwszych symptomów wiosny. Przy okazji poprawiają sobie zdrowie i samopoczucie. 11.03.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Zieleń – dobro luksusowe Jak odróżnić bogate dzielnice lub miasta od biednych? Po ilości zieleni. Im biedniejsza okolica, tym mniej drzew. 04.03.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Smartfonowi podglądacze natury Wycieczka do lasu i parku to doskonała okazja, by poznać nowe gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Nie znasz ich nazw? Pomoże ci internetowa społeczność. 17.02.2015 2 min.
Andrzej Hołdys Najbezpieczniej wśród drzew! W zielonych dzielnicach miasta ludzie nie tylko są zdrowsi, ale także… bezpieczniejsi. Do tak intrygującego wniosku doszli ostatnio amerykańscy ekolodzy miejscy. Ale co mają drzewa do bezpieczeństwa? 27.01.2015 3 min.
Andrzej Hołdys Shinrin-yoku – leśna kąpiel na zdrowie Wejdź do lasu. Wędruj powoli. Oddychaj głęboko. Uspokój myśli. Wdychaj leśne aromaty. Wyostrz zmysły. Japończycy nazywają to shinrin-yoku. 06.11.2014 2 min.
Andrzej Hołdys Wojna drzew z ozonem Są dwa ozony ‒ dobry i zły. Pierwszy unosi się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów i chroni nas przed zabójczym nadfioletem. Drugi zbiera się przy powierzchni Ziemi i skraca nam życie. Z tym drugim można walczyć za pomocą… 26.09.2014 3 min.
Andrzej Hołdys Zdrowe drzewa = zdrowi ludzie Związki łączące człowieka z naturą bywają zaskakujące. Okazuje się, że tam, gdzie drzewa są masowo zabijane przez szkodniki, więcej ludzi choruje na serce i płuca. 17.09.2014 2 min.
Andrzej Hołdys Posłuchaj kornika Wakacje się kończą i bardzo dobrze. Stada homo sapiens powrócą do miejskich hałaśliwych mrowisk, a przyroda odetchnie z ulgą. To pora wyjazdu dla tych, którzy chcą poszukać kontaktu z naturą. I jej posłuchać. 28.08.2014 3 min.
Andrzej Hołdys Twój mózg kocha zieleń Większość hoteli i pensjonatów każe sobie płacić więcej za pokój z widokiem na zieleń. I wielu gości to robi. Jasne, że wolimy patrzeć na zielone wzgórza niż na przykład na tył supermarketu. Ale dlaczego? By odpowiedzieć… 29.07.2014 3 min.
Andrzej Hołdys Zieleń w upały ratuje życie! Mocna teza, ale chyba uprawniona, skoro – jak twierdzą autorzy badań przeprowadzonych równocześnie w Madrycie, Paryżu i Rzymie ‒ letnie fale ekstremalnych upałów uśmiercają najwięcej ludzi tam, gdzie nie ma zieleni. 10.07.2014 3 min.
Andrzej Hołdys Inwazja natury, czyli Biophilic Design Tak nazywa się nowy architektoniczny szał, który został zapoczątkowany wcale nie przez architektów, lecz przez przyrodników do spółki z lekarzami. Zasada jest prosta: mamy żyć jak najbliżej natury. 16.06.2014 2 min.
Andrzej Hołdys Poznajmy się na Green Gym Nie masz z kim spędzić czasu w sobotnie przedpołudnie? Chcesz sobie aktywnie wypocząć, zmuszając do umiarkowanego wysiłku wszystkie swoje mięśnie, włącznie z sercowym? Oto propozycja dla ciebie: Green Gym. 04.06.2014 2 min.
Andrzej Hołdys Zielone szczęście Lepsza praca czy większe mieszkanie zwiększają nasze poczucie szczęścia, ale… na krótko. Co poprawi kondycję psychiczną na dłużej? Odpowiednie miejsce do życia. Dużo zieleni wokół to udowodniona naukowo recepta na trwałe… 30.05.2014 2 min.
Agata Michalak Wielki Kanion – na ratunek Ruszając na wyprawę po Stanach zastanawiałam się, czy będę miała o czym napisać na bloga. W końcu wiemy, że na wielką skalę Stany są raczej mało zatroskane dobrem planety. Nie przewidziałam jednak tego, że Amerykanie lubią… 19.03.2014 6 min.
Agnieszka Radziszowska Tropiciele przyrody Codzienny spacer to nie tylko miło spędzony czas, ale też inwestycja w zdrowie i odporność na zimowe miesiące. Gdy na zewnątrz coraz chłodniej, a przechadzka z przyjemności przeradza się w nudny obowiązek, uatrakcyjni ją sprytny… 15.11.2013 2 min.
Wojciech Mikołuszko Patrz! Grzyby ratują planetę Wielbiciele porannych spacerów po lesie wypatrują teraz brązowych borowików. Omijają zaś czerwone kapelusze muchomorów. Ale tak naprawdę jadalne czy nie – wszystkie są pożyteczne. Właśnie zabierają się do ratowania nas przed… 23.09.2013 2 min.
Andrzej Hołdys Żądło, czyli osa kąsa w sierpniu Druga połowa lata to pora największej aktywności os. W tym roku po wyjątkowo ciepłym lipcu może ich być więcej, niż zwykle. 12.08.2013 3 min.
Wojciech Mikołuszko Patrz! Piasek czyściciel Plaża i kocyk. A pod kocykiem? Piasek, ale niezwykły! Bo gdy my wypoczywamy na plaży, pod nami trwa ciężka praca. Życie, które trudno nawet dostrzec, niemal bez ustanku czyści wodę. Rocznie potrafi przerobić tony brudów. 06.08.2013 3 min.
Wojciech Mikołuszko Patrz! Dzielny komar W hierarchii najbardziej znienawidzonych przez ludzi zwierząt komar z całą pewnością znalazłby się w pierwszej dziesiątce. Biorąc pod uwagę sytuację w ostatnich dniach, może awansowałby nawet na miejsce pierwsze. A przecież to… 21.06.2013 3 min.
Andrzej Hołdys Gradobicie – czy może zabić? Zadałem sobie to pytanie, gdy usłyszałem, że wczoraj pod Paryżem spadał lód wielkości piłki pingpongowej. Za parę dni ten sam zimny front z nawałnicami dotrze do Polski... 18.06.2013 3 min.