Piękne Włosy

Włosy powinny być ozdobą. Nie ma znaczenia – długie czy krótkie, proste albo kręcone. Ważne, żeby umieć o nie dbać, zarówno za pomocą diety, jak i odpowiedniej pielęgnacji. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, np. z wypadającymi włosami.

Wygląd włosów świadczy o stanie zdrowia. Na ich kondycję ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, w tym hormony, składniki diety (witaminy i mikroelementy), obecność chorób oraz warunki atmosferyczne. Jak dbać o włosy, aby były zdrowe i mocne?

Pielęgnacja włosów suchych

Okazuje się, że jednym z największych problemów kobiet są suche włosy. Zazwyczaj jest to wynik traktowania ich silnymi środkami chemicznymi, służącymi do farbowania lub rozjaśniania. Na kondycję włosów nie wpływa dobrze również prostowanie, podczas którego dochodzi wręcz do przypalenia ich włókien. Szkodliwe jest również długotrwałe przebywanie w ogrzewanym mieszkaniu i zapominanie o nawadnianiu się od środka. Zarówno wysoka temperatura, jak i środki chemiczne mogą uszkadzać łuskę włosa, przez co traci on dużą ilość wody i puszy się w wyniku wysuszenia.

Jak wzmocnić suche włosy? W pierwszej kolejności należy ograniczyć farbowanie i inne chemiczne zabiegi. Trzeba też wiedzieć, że suche włosy nie wymagają codziennego mycia – wystarczy to robić 2–3 razy w tygodniu. Po umyciu na włosy suche należy nałożyć maseczkę nawilżającą, przy czym lepsze efekty uzyska się, gdy nałoży się na nie dodatkowo czepek lub ciepły ręcznik. Ciepło powoduje lepsze wchłanianie się składników z maseczki. Jeśli włosy są wyjątkowo przesuszone, warto po każdym umyciu wetrzeć w końcówki kilka kropel mieszaniny olejów, np. arganowego lub kokosowego. Z ilością olejów nie można jednak przesadzać, aby nie uzyskać efektu tłustych włosów. Suszarka z ciepłym powietrzem również nie jest zalecana przy włosach suchych. Zdecydowanie rozsądniej będzie wybrać tę z zimnym nawiewem lub pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia. Zniszczone włosy wymagają również regularnego traktowania odżywkami tuż po użyciu szamponu. Kobiety mające kręcone włosy (które z reguły są bardzo suche) często decydują się myć je za pomocą techniki OMO (odżywka–mycie–odżywka). Najpierw na długość włosów nakłada się odżywkę, która zabezpiecza suche włosy przed myciem skóry głowy szamponem. Po zastosowaniu szamponu po raz kolejny nakłada się odżywkę, po czym spłukuje chłodną wodą.

Pielęgnacja włosów tłustych

Tłuste włosy są wynikiem wzmożonej pracy gruczołów łojowych zlokalizowanych na skórze głowy. Im więcej sebum jest wydzielane, tym częstsze są problemy z tłustymi włosami. Zbyt duża produkcja łoju nie zawsze musi iść w parze z tłustą cerą i trądzikiem, chociaż często obserwuje się taką zależność. Do czynników, które nasilają pracę gruczołów łojowych, zalicza się m.in. spożywanie pikantnych potraw, stres, nadczynność tarczycy, nadmiar niektórych hormonów płciowych oraz częsty kontakt z chlorowaną wodą.

Wbrew powszechnym stereotypom codzienne mycie tłustej skóry głowy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może przyzwyczaić gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Na początku warto spróbować myć je co drugi dzień, a z czasem zmniejszyć tę częstotliwość. Zamiast silnych szamponów, które przez obecność mocnych składników chemicznych mogą dodatkowo podrażnić skórę głowy, lepiej wybierać te o naturalnym składzie. Płukanie włosów powinno odbywać się tylko w wodzie chłodnej, bo ciepła przyczynia się do zwiększenia ilości sebum.

Wypadające włosy

Problem z wypadaniem włosów dotyczy obu płci, niezależnie od wieku. Przyczyną są głównie hormony i zaburzenia ich wydzielania. Dziennie człowiek traci nawet do 100 włosów, a podczas mycia nawet 250. Dlatego nie należy panikować, gdy podczas mycia obserwuje się nadmierne wypadanie włosów. Jest to proces naturalny i w miejsce utraconego włosa wyrasta nowy.

Jednakże są przypadki, gdy wypadanie włosów jest nadmierne. Łysienie może być efektem wielu chorób o podłożu hormonalnym, immunologicznym lub wynikiem stosowanych leków. Jednym ze sposobów na wypadające włosy jest dostarczanie organizmowi od wewnątrz witamin z grupy B, żelaza oraz białka. Pomocne przy leczeniu bywa również ograniczenie stresu. Poważniejsze problemy z wypadaniem włosów rozwiązuje się u trychologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń kondycji skóry głowy oraz włosów. Podczas wizyty dokona on badania skóry głowy i dobierze odpowiednią formę leczenia.

Najnowsze