4 min.
Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja Istock.com
Przetłuszczające się włosy to efekt zbyt intensywnego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się na skórze głowy. Nie jest łatwo znaleźć idealny sposób na przetłuszczające się włosy, ale odpowiednio dobrany szampon, odżywka oraz ziołowe płukanki mogą pomóc w codziennej pielęgnacji.
Spis treści
Przetłuszczające się włosy – przyczyny
Przetłuszczające się włosy i cera są najczęściej wynikiem nadmiernego wysuszenia skóry, co zmusza gruczoły do wzmożonej pracy. Efektem tej pracy jest zaś nadmierna ilość sebum. W efekcie włosy są przetłuszczone, matowe i pozbawione objętości.
Duży wpływ na przetłuszczanie się włosów ma również mechaniczne pobudzenie gruczołów przez:
- zbyt częste suszenie włosów suszarką,
- intensywną stylizację,
- nawykowe drapanie skóry głowy,
- szarpanie włosów podczas czesania.
Brudne ręce dotykające skórę głowy mogą też przenosić zarazki, które pobudzają produkcję łoju. Na nakryciach głowy również mogą się rozwijać szkodliwe dla skóry głowy zarazki. Przetłuszczające się włosy są także efektem zmian hormonalnych (okres dojrzewania i przekwitania).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wybrać dobry szampon na przetłuszczające się włosy?
Włosy przetłuszczające się wymagają codziennej pielęgnacji, choć dla ograniczenia wydzielania się sebum dobrze byłoby myć włosy rzadziej. W większości przypadków jest to jednak niemożliwe. Dlatego też warto zainwestować w dobry szampon do włosów przetłuszczających się. Powinien on jednocześnie hamować produkcję sebum i odżywiać przesuszone końcówki włosów, dodawać im objętości, oczyszczając jednocześnie włosy z nadmiaru obciążających je substancji.
Dobry szampon na przetłuszczające się włosy zawiera m.in.:
- wyciąg z mydlnicy lekarskiej,
- glukozyd laurylowy,
- betainę kokamidopropylową,
- wyciąg z mięty,
- wyciąg z lawendy,
- węgiel aktywny,
- wyciąg z rzepy.
Bardzo przetłuszczające się włosy można raz w tygodniu umyć silniejszym szamponem zawierającym SLS, ALS, SCS. Szampon do włosów przetłuszczających się, który używany jest na co dzień, powinien jednak być pozbawiony tych drażniących skórę głowy substancji myjących.
Co na przetłuszczające się włosy?
Przy szybko przetłuszczających się włosach często rezygnuje się z używania odżywek i masek. Nie jest to dobry pomysł, bowiem przetłuszczające się włosy potrzebują nawilżenia. Warto więc stosować delikatnie odżywiające i nawilżające włosy odżywki, różnego rodzaju wcierki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także spray do rozczesywania włosów.
Należy też pamiętać o higienie narzędzi do ich pielęgnacji. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba dokładnie wyczyścić szczotkę do włosów (mydłem lub szamponem). Powinno się dbać również o czystość prostownicy, suszarki do włosów, lokówki.
Warto ograniczyć zabiegi stylizacyjne, myć głowę jedynie letnią wodą, a suszarkę trzymać w odległości około 20 cm od włosów. Wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe.
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Włosy przetłuszczające się od nasady babcie często traktowały proszkiem do pieczenia, surowym białkiem kurzego jajka lub sokiem z cytryny. Wszystkie te produkty wcierane w skórę głowy i pozostawione na niej przez kwadrans lub nieco dłużej miały pomagać z zahamowaniu produkcji sebum przez gruczoły łojowe.
Mocno przetłuszczające się włosy warto również leczyć roztworem sody oczyszczonej (1 łyżka sody na 3 łyżki wody). Wystarczy umyć nim głowę, a następnie dokładnie spłukać.
Na przetłuszczające się włosy dobrze działa także domowy szampon z aloesem. Do ulubionego szamponu (około filiżanki) wystarczy dodać łyżkę soku z aloesu i łyżkę soku z cytryny.
Sprawdza się też mąka kukurydziana i ziemniaczana. Działają one jak rodzaj talku bądź suchego szamponu, który oczyszcza skórę głowy nie podrażniając gruczołów łojowych.
Niektórzy korzystają także z płukanki piwnej lub toniku na bazie alkoholu. Ten ostatni ma doskonałe właściwości odkażające i odświeżające. Świetnie także odtłuszcza włosy. Jako wcierkę można wykorzystać na przykład tonik do twarzy z alkoholem. Wystarczy raz w tygodniu wcierać kilka jego kropel u nasady włosów – już po kilku tygodniach widoczne są pierwsze efekty.
Udostępnij
Zobacz także
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023