Przejdź do treści

Leczenie i domowe sposoby na pozbycie się łupieżu łojotokowego

Leczenie i domowe sposoby na pozbycie się łupieżu łojotokowego Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żółtawe, tłuste łuski we włosach, swędzenie skóry głowy i szybkie przetłuszczanie się włosów to główne objawy łupieżu łojotokowego – przewlekłej i uciążliwej choroby skóry, która często wpływa destrukcyjnie na samopoczucie osoby chorej. Jak leczyć łupież łojotokowy? O czym pamiętać przy pielęgnacji skóry głowy? Czy istnieją domowe sposoby na zminimalizowanie łupieżu łojotokowego?

Czym jest łupież łojotokowy? 

Łupież łojotokowy (inaczej łupież tłusty) to odmiana łupieżu, której towarzyszy nasilony łojotok, czyli wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Łupież tłusty wygląda inaczej niż łupież zwykły (biały), przedstawiany w reklamach szamponów przeciwłupieżowych jako białe drobne płatki znajdujące się we włosach. W przypadku łupieżu łojotokowego u nasady włosów pojawiają się nawarstwione, biało-żółtawe łuski, które powstają w wyniku łuszczenia się skóry głowy. Na głowie tworzą się także żółtawe, nawarstwione strupy, którym może towarzyszyć stan zapalny, w części przypadków wywołujący wypadanie włosów. Charakterystycznym objawem, który występuje przy łupieżu tłustym, jest swędzenie głowy.

Przyczyny łupieżu łojotokowego 

Podstawową przyczyną występowania łupieżu łojotokowego są zaburzenia pracy gruczołów łojowych i obecność grzybów – drożdżaków Pityrosporum ovale. Dodatkowo łupież łojotokowy nasila nieprawidłowa pielęgnacja włosów – stosowanie kosmetyków wysuszających skórę głowy takich jak pianki, żele i peelingi. Chorobę wzmacniają także: nadmierny stres, nadużywanie alkoholu, klimat (w tym długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego), predyspozycje genetyczne.

Grupa osób szczególnie narażona na wystąpienie łupieżu łojotokowego to mężczyźni, pacjenci z chorobami endokrynologicznymi, osoby cierpiące na deficyt mikro- i makroelementów. Najczęściej dolegliwości pojawiają się u pacjentów w wieku 18-40 lat. Według niektórych źródeł łupież łojotokowy stanowi łagodną odmianę łojotokowego zapalenia skóry głowy. Niekiedy łupież tłusty powstaje z łupieżu zwykłego.

Jak wyleczyć łupież łojotokowy? 

W przypadku podejrzenia występowania łupieżu łojotokowego należy zwrócić się do lekarza dermatologa, który zadecyduje, jaka forma leczenia będzie w konkretnym przypadku najskuteczniejsza. Leczenie łupieżu łojotokowego różnicowane jest w zależności od dominujących objawów – łupież w postaci łuski, łojotok i przetłuszczanie włosów czy wypadanie. 

Leczenie łupieżu łojotokowego środkami przeciwłojotokowymi 

Dużą skuteczność w leczeniu łupieżu łojotokowego wykazuje siarka, selen, cynk. Przy nasilonych objawach stosuje się preparaty ograniczające łojotok, zawierające w swoim składzie m.in. siarczek selenu. 

Leczenie łupieżu łojotokowego środkami przeciwgrzybicznymi 

Ponieważ za wystąpienie łupieżu łojotokowego odpowiadają także grzyby, dermatolodzy często  zalecają pacjentom stosowanie kremów i płynów przeciwgrzybicznych. Są to pochodne imidazolowe i kortykosteroidy. W preparatach przeciwłupieżowych często znajduje się także pirokton olaminy, który działa przeciwgrzybiczo i przywraca właściwą mikroflorę skalpu. Ta ostatnia substancja jest bezpieczna także dla kobiet w ciąży.  

Leczenie łupieżu łojotokowego środkami keratolitycznymi 

Przy wystąpieniu nasilonych objawów łupieżu łojotokowego stosuje się także środki keratolityczne, których rolą jest złuszczenie zrogowaciałego naskórka. W leczeniu łupieżu łojotokowego najczęściej stosowanym keratolitem jest kwas salicylowy.

Jak pozbyć się łupieżu łojotokowego domowymi sposobami? 

Chociaż najlepsze efekty w eliminacji łupieżu łojotokowego przynoszą specjalne preparaty lecznicze, leczenie powinno być wsparte odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów. 

Na usunięcie łusek i strupów powstałych w wyniku łupieżu łojotokowego pomaga oliwka salicylowa. Tego rodzaju preparat należy nanieść na płatek kosmetyczny, a następnie wcierać w skórę głowy. Roztwór należy trzymać na głowie przez 1-2 godziny, po czym umyć głowę delikatnym szamponem. Zabieg należy powtarzać co 3-4 dni.  

Wśród domowych sposobów na łupież łojotokowy polecane są napary ziołowe: 

  • napar z melisy – redukuje przetłuszczanie się skóry głowy i włosów; 
  • napar z tymianku – ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne; 
  • napar z pokrzywy – redukuje przetłuszczanie się skóry głowy. 

Napary ziołowe należy stosować na skórę głowy w postaci płukanki.

Łupież u kobiet / rawpixel

Jak pielęgnować włosy i skórę głowy przy łupieżu łojotokowym? 

Właściwa pielęgnacja skóry głowy wspomaga leczenie i działanie szamponów przeciwłupieżowych. 

Przede wszystkim w trakcie zwalczania łupieżu łojotokowego odstaw kosmetyki nadmiernie obciążające skórę głowy, takie jak żele, pianki i woski do stylizowania włosów. Powinnaś też ograniczyć wpływ suchego powietrza na skórę głowy. Z suszarki do włosów korzystaj krótko i nie nastawiaj jej na najgorętszy strumień. Staraj się także ograniczyć noszenie czapki, zwłaszcza wykonanej z grubych i sztucznych materiałów. 

W przypadku wystąpienia łupieżu łojotokowego włosów nie należy myć codziennie. Do spłukiwania szamponu należy użyć wody letniej, a nie gorącej. Należy też unikać drapania skóry głowy, zwłaszcza gdy pojawił się stan zapalny.

Kobieta

Zdrowy styl życia w walce z łupieżem łojotokowym 

Leczenie łupieżu łojotokowego często wymaga nie tylko zmian w zakresie skóry głowy, ale też w codziennych nawykach i stylu życia. Aby pozbyć się łupieżu łojotokowego, często konieczne jest zwolnienie tempa życia – zadbanie o wystarczającą ilość snu, wypoczynek i ograniczenie stresu, a także alkoholu. 

W skutecznym leczeniu łupieżu łojotokowego potrzebne jest także przyjrzenie się swojej diecie. Warto wzbogacić ją o suplementację witamin i składników odżywczych takich jak: 

  • witaminy A, E, B; 
  • selen; 
  • cynk; 
  • potas; 
  • magnez; 
  • żelazo. 

Łupież łojotokowy to trudna i niewdzięczna w leczeniu choroba. Jednak stosując się do zaleceń lekarzy, wdrażając odpowiednie leczenie i pielęgnację skóry, a także zmieniając styl życia, możliwe jest zatrzymanie choroby. Niestety, w sprzyjających warunkach łupież łojotokowy może nawracać i okresowo się nasilać. 

Źródła:

  1. Jabłońska, S. (red.), Choroby skóry t. II. Warszawa, PZWL 1980.
  2. Łupież łojotokowy, częsty towarzysz naszego nowoczesnego życia, https://www.skyclinic.pl/blog/lupiez-lojotokowy-czesty-towarzysz-naszego-nowoczesnego-zycia/ [dostęp: 23.01.2023]
  3. Pokrzywa na włosy, https://www.hairmedica.pl/blog/pokrzywa-na-wlosy/, [dostęp: 23.01.2023]

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.