Przejdź do treści

Warszawscy radni zwiększyli budżet na dofinansowanie in vitro. Przeznaczą ponad 40 mln zł na program

Zdjęcie usg zarodka
Warszawscy radni zwiększyli budżet na dofinansowanie in vitro. Przeznaczą ponad 40 mln zł na program/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie. Jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej” – tłumaczył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Radni przyjęli ustawę o dalszym dofinansowaniu stołecznego programu in vitro. Zwiększyli również budżet na kolejne lata o ponad 7 mln zł. 

40 mln na program in vitro

Ze stołecznego programu in vitro w latach 2017-2022 skorzystało ponad 8 tysięcy par, dzięki czemu na świat przyszło niemal 1700 dzieci. Z pomocy będzie mogło skorzystać więcej osób, ponieważ warszawscy radni przyjęli ustawę o dalszym finansowaniu polityki zdrowotnej wspierającej osoby zmagające się z niepłodnością w latach 2023 – 2025. Zwiększyli również kwotę, jaka zostanie przeznaczona na ten cel. Na kolejny trzyletni okres miasto zabezpieczyło ponad 40 mln zł.

„To 1700 pięknych historii, 1700 szczęśliwych rodzin. 1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie, jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej” – powiedział cytowany w komunikacie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Pierwsza edycja warszawskiego programu dofinansowana była na kwotę 17,3 mln złotych. Następnie budżet podwojono w latach 2020-2022, a miasto przeznaczyło na niego 33 mln złotych. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu uchwały programu na kolejne lata, problem niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i jest niezwykle istotnym problemem, który wymaga pomocy medycznej.

„Niepłodność jest szczególną chorobą, ponieważ dotyka dwojga młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe” – dodano.

I wyjaśniono, że z problemem z niepłodnością boryka się 10-12 proc. populacji. Odnosząc te dane do populacji kobiet w wieku 25-40 lat zamieszkałych w Warszawie, wynoszącej ok. 250 tys. osób, okazuje się, że 25 tys. par w okręgu warszawskim zmaga się z niepłodnością.

Laboratorium in vitro INVICTA - dr n. med. Joanna Liss

Ustawa o leczeniu niepłodności

Ustawa o leczeniu niepłodności, regulująca stosowanie metody in vitro, została uchwalona w czasie rządów PO-PSL w 2015 r. Nie zgadzali się z nią posłowie PiS, którzy zagłosowali przeciw jej uchwaleniu. Po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę zaprzestano refundacji procedury in vitro w ramach rządowego programu. 

Warszawski program in vitro był jedną z pierwszych inicjatyw w naszym kraju po likwidacji pomocy na szczeblu rządowym w 2016 r. Obecnie ma już pięć lat, a dotychczasowa edycja programu kończy się w grudniu 2022 r. Program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów, wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.

Uchwała akceptująca plan na kolejne lata podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej m. st. Warszawy i zacznie obowiązywać z dniem podjęcia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: