„Najstarszy” noworodek świata. Dziewczynka pobiła rekord swojej siostry
Dziewczynka urodzona w Tennessee przeszła do historii po tym, jak urodziła się z embrionu zamrożonego prawie trzy dekady wcześniej. Jednocześnie pobiła rekord swojej młodszej siostry i mogłaby być koleżanką swojej mamy.
Najstarszy noworodek na świecie
Chociaż Molly Gibson ma nieco ponad miesiąc, mogła urodzić się w dowolnym momencie w ciągu ostatnich 27 lat. Jej zarodek został zamrożony w październiku 1992 roku i czekał, aż Tina i Ben Gibsonowie zdecydują się na początku 2020 roku ponownie zostać rodzicami. W ten sposób Molly została rekordzistką jako dziecko urodzone z najdłużej zamrożonego embrionu.
RozwińMama i córki rówieśniczkami
Molly urodziła się z embrionu, który został zamrożony zaledwie 18 miesięcy po tym, jak jej matka Tina, obecnie 29-letnia, urodziła się w kwietniu 1991 roku. Jednocześnie dziewczynka pobiła wcześniejszy rekord swojej siostry. Molly i Emma są również rodzeństwem genetycznym. Oba zarodki zostały razem oddane i zamrożone w tym samym czasie. Emma urodziła się 25 listopada 2017 r. po 25 latach od zamrożenia zarodka.
Gibsonowie starali się o dziecko od kilku lat bez powodzenia. Kiedy zdecydowali się na adopcję zamrożonego embrionu, początkowo nie wiedzieli, kiedy został on przekazany do adopcji. Pomimo obaw, obie córki przyszły na świat zdrowe.
– Jeśli jeszcze pięć lat temu powiedzielibyście mi, że dziś będę mieć nie jedno, a dwoje dzieci, to uznałabym, że zwariowaliście – powiedziała Tina w rozmowie z BBC News.
Zamrażanie zarodków
Gibson zaszła w ciążę z obiema dziewczynkami dzięki Narodowemu Centrum Dawców Zarodków (National Embryo Donation Center) w Knoxville w Tennessee. NEDC przechowuje zamrożone zarodki, których pacjentki zapłodnione in vitro zdecydowały się ich nie używać.
Narodziny zarówno Emmy, jak i Molly są dowodem na to, że embriony nie powinny być odrzucane z powodu swojego wieku.
„To zdecydowanie odzwierciedla technologię stosowaną przez te wszystkie lata temu i jej zdolność do zachowania embrionów do przyszłego wykorzystania w nieokreślonym czasie” – powiedziała Carol Sommerfelt, dyrektor laboratorium i embriolog centrum w komunikacie NEDC.
Pierwsze dziecko urodzone z zamrożonego zarodka urodziło się w Australii w 1984 roku. Według NEDC okres przechowywania zamrożonych zarodków jest nieskończony. Ramy czasowe są jednak ograniczone wiekiem technologii.
Obecnie w USA zamrożonych pozostaje ok. milion ludzkich zarodków. Jak podaje NEDC, dzięki pracy centrum od 2003 roku w ten sposób urodziło się ok. tysiąca dzieci.
Zobacz także
„Zapładniamy nie według naszego uznania, ale zgodnie z wolą pacjentów”. Embriolożka Joanna Liss o tworzeniu ludzkich zarodków i opiece nad nimi
„Potoczny termin 'stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk
„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska
Polecamy
„Social media babies” buntują się przeciw rodzicom. Magda Bigaj: przyzwyczailiśmy się, że „dzieci można używać”
Rekordowo wypaleni rodzice. W Polsce to ogromny problem
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Pomniki znanych mężczyzn z chustami do noszenia dzieci. Kampania ma zwrócić uwagę na kwestie związane z urlopem ojcowskim
się ten artykuł?