Przejdź do treści

„Najstarszy” noworodek świata. Dziewczynka pobiła rekord swojej siostry

Noworodek ze starszą siostrą
Najstarszy noworodek świata. Dziewczynka urodzona z rekordowego embrionu/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dziewczynka urodzona w Tennessee przeszła do historii po tym, jak urodziła się z embrionu zamrożonego prawie trzy dekady wcześniej. Jednocześnie pobiła rekord swojej młodszej siostry i mogłaby być koleżanką swojej mamy.

Najstarszy noworodek na świecie

Chociaż Molly Gibson ma nieco ponad miesiąc, mogła urodzić się w dowolnym momencie w ciągu ostatnich 27 lat. Jej zarodek został zamrożony w październiku 1992 roku i czekał, aż Tina i Ben Gibsonowie zdecydują się na początku 2020 roku ponownie zostać rodzicami. W ten sposób Molly została rekordzistką jako dziecko urodzone z najdłużej zamrożonego embrionu.

Mama i córki rówieśniczkami

Molly urodziła się z embrionu, który został zamrożony zaledwie 18 miesięcy po tym, jak jej matka Tina, obecnie 29-letnia, urodziła się w kwietniu 1991 roku. Jednocześnie dziewczynka pobiła wcześniejszy rekord swojej siostry. Molly i Emma są również rodzeństwem genetycznym. Oba zarodki zostały razem oddane i zamrożone w tym samym czasie. Emma urodziła się 25 listopada 2017 r. po 25 latach od zamrożenia zarodka.

Gibsonowie starali się o dziecko od kilku lat bez powodzenia. Kiedy zdecydowali się na adopcję zamrożonego embrionu, początkowo nie wiedzieli, kiedy został on przekazany do adopcji. Pomimo obaw, obie córki przyszły na świat zdrowe.

– Jeśli jeszcze pięć lat temu powiedzielibyście mi, że dziś będę mieć nie jedno, a dwoje dzieci, to uznałabym, że zwariowaliście – powiedziała Tina w rozmowie z BBC News.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Zamrażanie zarodków

Gibson zaszła w ciążę z obiema dziewczynkami dzięki Narodowemu Centrum Dawców Zarodków (National Embryo Donation Center) w Knoxville w Tennessee. NEDC przechowuje zamrożone zarodki, których pacjentki zapłodnione in vitro zdecydowały się ich nie używać.

Narodziny zarówno Emmy, jak i Molly są dowodem na to, że embriony nie powinny być odrzucane z powodu swojego wieku.

„To zdecydowanie odzwierciedla technologię stosowaną przez te wszystkie lata temu i jej zdolność do zachowania embrionów do przyszłego wykorzystania w nieokreślonym czasie” – powiedziała Carol Sommerfelt, dyrektor laboratorium i embriolog centrum w komunikacie NEDC.

Pierwsze dziecko urodzone z zamrożonego zarodka urodziło się w Australii w 1984 roku. Według NEDC okres przechowywania zamrożonych zarodków jest nieskończony. Ramy czasowe są jednak ograniczone wiekiem technologii.

Obecnie w USA zamrożonych pozostaje ok. milion ludzkich zarodków. Jak podaje NEDC, dzięki pracy centrum od 2003 roku w ten sposób urodziło się ok. tysiąca dzieci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.