Przejdź do treści

Wybierasz przedszkole dla dziecka? Pediatra: „Zwróć uwagę na jedną ważną, jak nie najważniejszą, kwestię”

Dziewczynka w wieku przedszkolnym bawi się kubkiem
Przy wyborze przedszkola warto zwrócić uwagę nie tylko na budynek i sale, w których dzieci spędzają czas, ale też na plac zabaw / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybór przedszkola to dla rodziców ważna i trudna decyzja. Poprzedzona zwykle godzinami spędzonymi na sprawdzaniu opinii na temat placówek, na udziale w dniach otwartych, na rozmowach z kadrą i innymi rodzicami. Kryteria wyboru mogą być dla każdego różne. Lekarka Monika Działowska zwróciła się do rodziców z apelem, by wzięli pod uwagę jedną, często pomijaną kwestię.

Przedszkole dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nie tylko zaczyna funkcjonować w grupie rówieśniczej, ale też nabywa nowych umiejętności, poznaje świat, doświadcza. W placówce spędza często większą część dnia, więc to ważne, aby ta zapewniała maluchowi dobrą opiekę i była przyjazna we wspieraniu jego rozwoju. Zatem istnieje wiele kryteriów, które rodzice muszą wziąć pod uwagę na etapie rekrutacji. Podejmując decyzję o wyborze placówki przedszkolnej dla swojego dziecka, kierują się m.in. lokalizacją, opiniami, ofertą edukacyjną, warunkami panującymi w placówce. Jednak czy oferta zajęć, odległość od domu, sposób żywienia są kluczowe? Czy może warto zwrócić uwagę na inne wyznaczniki?

Ten temat postanowiła poruszyć w mediach społecznościowych Monika Działowska, pediatra w Klinice Endokrynologii i Pediatrii Szpitala Dziecięcego WUM w Warszawie. Autorka profilu @pediatranazdrowie opublikowała krótkie nagranie wideo, na którym zwróciła się do rodziców z ważnym apelem. Podkreśliła, że warto zapoznać się nie tylko z ofertą danego przedszkola, realizowanym programem, z samym budynkiem i salami, w których dzieci spędzają czas, ale także zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt.

prof. Matthias Donelan - Hello Zdrowie

„Dzieci muszą mieć gdzie się poruszać”

Monika Działowska na swoim profilu dzieli się medyczną wiedzą w sposób zwięzły i przystępny dla rodzica, bo jej zdaniem zapobieganie jest dużo łatwiejsze i wydajniejsze niż leczenie. Nie bez powodu zabrała głos w momencie, kiedy dylematem wielu rodziców jest wybór przedszkola dla dzieci. „Chciałam wam zwrócić uwagę na jedną bardzo, bardzo ważną, jeśli nawet nie najważniejszą kwestię” – zaczęła.

Lekarka podkreśliła, że na etapie poszukiwań placówki idealnej rodzice powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak wygląda plac zabaw. „Im większy, tym lepiej” – zaznaczyła. Dlaczego?

„Powinno się wybierać placówki, które mają największy plac zabaw dlatego, że dzieci muszą mieć gdzie się poruszać na paru metrach kwadratowych, ale też pobiegać, powspinać się, mieć możliwość takiego ruchu wydolnościowego” – tłumaczy lekarka, która sama jest mamą. „One muszą się poganiać, żeby ich serce szybciej pracowało, układ krwionośny się rozwijał” – dodaje.

Podkreśliła, że plac zabaw zlokalizowany blisko placówki to jeden z kluczowych elementów dobrze zorganizowanego przedszkola, ponieważ regularne przebywanie na świeżym powietrzu i odpowiednia dawka ruchu wspierają prawidłowy rozwój dzieci.

„Dlaczego to wyjście na dwór jest ważne? Bo w placówkach dzieci się nie poruszają i nie pobiegają, a na placach zabawach tak. (…) Ruch na świeżym powietrzu jest jednym z głównych czynników zapobiegającym częstym infekcjom” – wyjaśnia Monika Działowska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: