Ewa Wojciechowska Szkoła zabroniła uczniom dotyku i innych kontaktów fizycznych. Rodzice oburzeni nowymi zasadami Szkoła średnia w Wielkiej Brytanii zabroniła uczniom jakichkolwiek kontaktów fizycznych. Nastolatkowie nie mogą trzymać się za ręce, witać uściskiem czy utrzymywać relacji romantycznych. Rodzice uczniów określili nowe zasady… 12.01.2023 3 min.
Ewa Wojciechowska Syn opowiedział o „zabawie” z kolegami. Jak rodzice powinni zareagować, tłumaczy edukatorka seksualna "Dbajmy o dziewczynki, ale też o chłopców. Rozmawiajcie, używając swoich własnych języków" - apeluje psycholożka i edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek. Prowadząca na Instagramie profil @kulturaseksualna wyjaśnia, co zrobić w… 28.10.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Aleksandra Hamkało o zabieraniu dzieci na pogrzeb: „Śmierć jest częścią życia, tak jak narodziny” "Ludzie umierają, ludzie z różnych powodów są smutni i przychodzi taki moment, że ktoś z twojej rodziny, przyjaciół umiera i to dla mnie naturalne, że dziecko bierze w tym udział razem ze mną" - podkreśliła Aleksandra… 23.10.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Nie noś, bo się przyzwyczai!”. Marta Klewińska obala mity na temat chustonoszenia [WIDEO] 20.09.2022 2 min.
Ewa Wojciechowska Dziewczynki z radością reagują na ciemnoskórą Ariel. „Mamo, ona wygląda jak ja” – krzyczą z zachwytu Reakcje dziewczynek na widok nowej Arielki roztopią serca nawet największych twardzieli. „Mamo, ona wygląda jak ja”, „Ojej, ona jest brązowa” - krzyczą podekscytowane po obejrzeniu zwiastuna "Małej Syrenki". Weźcie chusteczki… 15.09.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska „Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią” Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Mamy fragment książki! "Czy potrzebujemy emocji i dlaczego tak bardzo?", "Dlaczego emocje czasem nas ponoszą?", "Ile jest w nas chemii, a ile rozumu?", "Czy można być szczęśliwym bez przerwy?" 11.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu "Robione regularnie badania nie chronią przed wszystkimi nowotworami wieku dziecięcego, bo te nowotwory mają często bardzo szybki przebieg!" 09.04.2021 4 min.
Magdalena Bury Polscy uczniowie znaleźli się w europejskim „top 5” dzieci, które najdłużej uczą się w domach Z ostatnich danych UNESCO wynika, że polskie dzieci są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o czas zamknięcia w domach. Polscy uczniowie już od 35 tygodni uczą się w systemie zdalnym. 08.04.2021 2 min.
Magdalena Bury Bóle wzrostowe a bóle „podejrzane” u dziecka. Pediatra wyjaśnia różnice "Mamo, bolą mnie nóżki!" - słyszysz po raz kolejny od swojego kilkulatka. Co robisz w takiej sytuacji? Wracasz do swoich zajęć, biorąc za pewnik, że to bóle wzrostowe i nic z nimi nie zrobisz, czy może od razu umawiasz dziecko na… 07.04.2021 3 min.
Iwona Dudzik „Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera "Jestem w pewien sposób nietypowy, z pogranicza, i mam wgląd w swoje zaburzenie. Kiedyś nawet poproszono mnie, abym podczas konferencji dla lekarzy opowiedział, jak odbiera świat osoba ze spektrum autyzmu. Wystąpiłem tam jako… 02.04.2021 11 min.
Ewa Wojciechowska „Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki” "Mimo że 'etykietowanie zabawek płcią' może wydawać nam się błahym problemem, są dowody na to, że jest ono naprawdę szkodliwe" 02.03.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców Według nowego badania bisfenol F, który jest używany do produkcji tworzyw sztucznych, m.in. plastiku, może negatywnie oddziaływać na płód i zaburzać rozwój intelektualny dziecka. - Badanie to pokazuje powody do niepokoju. Myślę,… 28.02.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa” Rodzice często traktują swoje córki jako "nieśmiałe" i „mniej przebojowe”, jeśli te nie wykazują cech ekstrawertycznych. To mit! 15.01.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska „On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga Dlaczego nie należy kazać starszemu dziecku, by ustępowało młodszemu? "Tego typu komunikaty działają tylko na chwilę, tu i teraz. 09.01.2021 4 min.
Magdalena Bury Najczęstsze błędy w noszeniu noworodka. Wyjaśnia położna Anna Bulczak [WIDEO] Chociaż każda matka chce zostać tą jak najlepszą, zdarza się, że popełnia błędy. Przykład? Noszenie noworodka. O tym, co rodzice robią źle po powrocie ze szpitala i w pierwszych tygodniach po narodzinach, wyjaśnia Anna… 05.01.2021 2 min.
Agata Endo Nowicka Sztuka ilustrowania. Top 10 wśród polskich ilustratorów dziecięcych książek Jeśli przedszkolna zasmarkana zaraza znów zamknęła Was w domu, na poprawę nastroju pooglądajcie sobie coś ładnego. Agata Endo Nowicka, ceniona polska rysowniczka, przygotowała dla nas „top 10” wśród polskich ilustratorów… 26.12.2020 7 min.
Lena Helman Zatrucie ołowiem – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Zatrucie ołowiem (ołowica) występuje, gdy w organizmie pojawi się zbyt dużo ołowiu. Spowodowane jest to wdychaniem lub połykaniem substancji zawierających ten pierwiastek, takich jak farba, kurz, woda lub żywność. Ołów może… 06.12.2020 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Agnieszka Chylińska: To jest dla mnie jakiś najgorszy horror. Jako matka dzieci szczególnej troski jestem przerażona i zbulwersowana tym, co się dzieje - Zawsze myślałam, że to jest kwestia sumienia. Nie można nikomu narzucać czegokolwiek, zakazywać czegokolwiek. To jest po prostu nieludzkie - podkreśla Agnieszka Chylińska, która wyznała, że wychowuje dwójkę dzieci, które… 26.10.2020 3 min.
Magdalena Bury Przemoc psychiczna wobec dzieci. „Jesteś do niczego!” Takich komunikatów nie powtarzaj "Ty jesteś winny za chorobę siostry, bo jesteś niegrzeczny!", "Mam cię kompletnie dość, chciałabym, żebyś zniknął!", "Przyjdzie pan i cię zabierze!" - czy kiedykolwiek usłyszałaś te słowa skierowane do dziecka? A może sama,… 22.10.2020 4 min.
Iwona Dudzik Anna Krawczak: „Oskarżam system o to, że nie chroni dzieci i dobija pieczę zastępczą” Kilka dni temu opublikowała na Facebooku wstrząsający post. Opisała w nim losy sześciorga maltretowanych dzieci. Ta historia – na razie bez happy endu – jak na dłoni pokazuje okrucieństwo systemu. który nie chroni dzieci i… 21.10.2020 15 min.
Ewa Wojciechowska Jak przyspieszyć chodzenie dziecka? Chodzik jest dobrym pomysłem? Sprzęt ułatwiający niemowlęciu przemieszczanie się może bardziej zaszkodzić niż pomóc. O czym pamiętać, ucząc stawiania pierwszych kroków? 21.10.2020 4 min.
Magdalena Bury Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe "Wędzidełko to błonka, która trzyma od spodu język. W zależności, jak mocno trzyma, nadajemy stopnie i kwalifikujemy do podcięcia" - pisze Anna Majda-Sandomierska, położna w szpitalu, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły… 19.10.2020 4 min.
Magdalena Bury Stołeczek i śpiewanie, czyli wizyta dziecka w toalecie. Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną Co jest ważne dla malucha podczas korzystania z toalety? Czy dzieci też powinny korzystać ze stołeczka przy wypróżnianiu? Czy mówić do dziecka, gdy siedzi na sedesie? O tabu potrzeb fizjologicznych rozmawiamy z Agnieszką Cytowicz,… 31.07.2020 2 min.
Magdalena Bury „Ząbkowanie to przekleństwo, ale i konieczność” – pisze lek. dent. Michał Kaczmarek. Co warto wiedzieć? Twój maluch właśnie ząbkuje? To może przysparzać wielu problemów. Niektóre dzieci nie chcą wtedy spać, nie chcą jeść, są marudne, zmagają się z podwyższoną temperaturą. Ale musicie to przetrwać. "Bez zębów nie… 25.07.2020 5 min.
Magdalena Bury Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc "Jeśli twoje dziecko rzuca różnymi przedmiotami, to zapewne ma w tym jakiś cel..." - pisze Dominika Słowikowska, psycholożka prowadząca w mediach społecznościowych profil "Pomogę ci mamo" . Jeśli maluch robi to w przypływie… 23.07.2020 4 min.
Anna Jastrzębska Magdalena Jutrzenka: „Matka chorego dziecka nie może powiedzieć, że ma dość, bo wtedy jest egoistką” – Jeśli mama przez cały czas zajmuje się chorym dzieckiem, to jest to normalne. Kiedy ojciec zajmie się chorym dzieckiem, należy mu się niemal Nobel, bo zrobił coś niezwykłego – mówi Magdalena Jutrzenka, mama Alexa… 21.07.2020 22 min.
Katarzyna Głuszak Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka? Każdego roku rośnie liczba spraw sądowych, gdzie na wokandzie toczy się spór o kontakty z dzieckiem i ich utrudnianie przez jednego z rodziców. Alienacja rodzicielska jest zjawiskiem, którego skala wzrasta równolegle do coraz… 08.06.2020 10 min.
Natalia Suchocka Zespół Aspergera – objawy i przyczyny. Jak przebiega u dorosłych i dzieci? 18.05.2020 9 min.
Patrycja Nawojowska Zajęcza warga- czym jest spowodowana i jak możemy to zmienić? Zajęcza warga to popularna nazwa rozszczepu warg lub podniebienia – wady rozwojowej, która powstaje w okresie prenatalnym. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale i poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu dziecka. Wciąż… 07.05.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska „Moc uczuć”. Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller. Warto ją znać i czytać! Jeśli zastanawiałaś się nad zakupem książki o emocjach dla swojego dziecka, nowa seria książek "Moc uczuć" zaproponowana przez Wydawnictwo Dwukropek sprawdzi się idealnie. 26.03.2020 2 min.
Magdalena Bury ,,Pierwsze chwile z noworodkiem” autorstwa położnej Izabeli Dembińskiej to spojrzenie na świat nowonarodzonego człowieka z jego perspektywy. Premiera książki już 11 marca 2020 r.! "Chcę pokazać, że nie istnieje ,,instrukcja obsługi dziecka”, a każde z nich jest odrębną istotą, która potrzebuje wsparcia ze strony rodziców. Pierwsze chwile dziecka na świecie to także pierwsze chwile z karmieniem piersią"… 02.03.2020 3 min.
Marta Chowaniec BLW, czyli dlaczego Bobas Lubi Wybór opowiada Ania Kozłowska, BLW Mama, terapeutka integracji sensorycznej BLW – ten skrót zawojował w ostatnich latach strony i fora internetowe dla rodziców. Metoda rozszerzania diety, w której to dziecko decyduje, ile zje, wkładając jedzenie do buzi rękoma, ma coraz więcej zwolenników. O to, co w BLW… 02.03.2020 17 min.
Zuzanna Kowalewska Metoda BLW (Baby Led Weaning), czyli samodzielne jedzenie przez niemowlęta Metoda BLW (Baby Led Weaning) szturmem zdobywa uznanie matek na całym świecie. Baby Led Weaning, czyli samodzielne jedzenie niemowląt nie jest tylko modą żywieniową, ale także procesem wpływającym na ogólny rozwój psychofizyczny… 29.11.2019 4 min.
Magdalena Bury Twój maluch ssie swój kciuk? Dentysta wyjaśnia, czy warto mu na to pozwalać "Według niektórych rodziców ssanie kciuka jest bardziej naturalne niż smoczek..." - pisze lek. dent. Michał Kaczmarek, znany w mediach społecznościowych jako Tata Stomatolog. A jak jest u twojego malucha? Pozwalasz mu na wkładanie… 07.10.2019 5 min.
Magdalena Bury W kobietach siła! 10-letnia alpinistka zdobyła siedmiotysięcznik. „To jak być królową świata” – mówi 19.07.2019 2 min.
Agnieszka Radziszowska Najlepszy sport dla nastolatka Maluchy ruszają się, bo nie usiedzą na miejscu, starszaka od kanapy (i ekranu) odkleić trudniej. Gdy już się to uda, pozostaje pytanie: czy każdy sport przyniesie naprawdę wymierne korzyści dla zdrowia? 19.04.2018 3 min.