„Zabawkowe zapalenie skóry”. Skąd się bierze i na co uważać? Wyjaśnia pediatra Ewa Miśko-Wąsowska
Zauważasz u swojego dziecka czasem zmiany skórne np. po naklejonym tatuażu? Jak wyjaśnia na sowim profilu na Instagramie pediatra Ewa Miśko-Wąsowska, jest to tzw. „zabawkowe zapalenie skóry”. „To wyprysk kontaktowy w reakcji na różne substancje zawarte w zabawkach i urządzeniach elektronicznych” – tłumaczy. Na które zabawki należy uważać?
„Zabawkowe zapalenie skóry”
Niedawno jeden z moich pacjentów miał uczuleniowe zmiany skórne po naklejonym tatuażu. Spotkaliście się z określeniem „zabawkowe zapalenie skóry”?– rozpoczyna swój wpis pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.
Ekspertka wyjaśnia, że podobne zmiany mogą występować po kontakcie dziecka z różnymi zabawkami.
To nic innego jak wyprysk kontaktowy w reakcji na różne substancje zawarte w zabawkach i urządzeniach elektronicznych – tłumaczy.
Miśko-Wąsowska dodaje, że”zabawkowe zapalenie skóry” nie występuje często. Warto jednak zwrócić uwagę, czym na co dzień bawi się dziecko. W szczególności jeśli występuje u niego kontaktowe zapalenie skóry, zwłaszcza w okolicy policzków, uszu, dekoltu czy dłoni.
Zabawki, które uczulają
Które zabawki najczęściej powodują zapalenie skóry? Specjalistka wymienia:
- nikiel i chrom (smartfony, kontrolery do gier, biżuteria dziecięca),
- miedź (metalowe autka, biżuteria),
- lateks, guma (biżuteria, chwyty od kierownicy roweru),
- barwniki (tymczasowe tatuaże, masy plastyczne).
Miśko-Wąsowska dodaje także, aby uważać na produkty domowe typu slime czy ciastolinę, które są z kleju, pianki do golenia czy różnych barwników. One także mogą uczulać lub podrażniać skórę.
Ewa Miśko-Wąsowska
Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalizację z pediatrii uzyskała w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM, gdzie przez kilka lat pracowała na stanowisku rezydenta. W tym okresie była sekretarzem specjalistycznego czasopisma „Pediatria Współczesna” i brała udział w badaniach naukowych prowadzonych w Klinice.
RozwińPolecamy
Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Nowe rekomendacje
Od dwóch lat wychowuje Malwinkę. Teraz sąd stwierdza, że jest za stara, by ją adoptować. „To jakieś kuriozum”
„Choroba może wyglądać pięknie. Bo tutaj tak naprawdę liczy się osoba, a nie to, jak wygląda jej skóra”
Sandra Kubicka o PTSD po traumatycznym porodzie: „Chce mi się płakać. Przeżywam to za każdy razem na nowo”
się ten artykuł?