Marlena Kopacz Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne? 19.06.2022 6 min.
Magdalena Bury Czym jest pemfigoid ciężarnych? „To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko” Swędzące plamy i pęcherze przypominające poparzenie skóry pokrzywą - z tym musiała mierzyć się w zaawansowanej ciąży Fiona Hooker z Hampshire w Anglii. Stan kobiety nieustannie się pogarszał. Gdy kobieta zgłosiła się do… 16.02.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Trądzik – przyczyny, rodzaje. Jak pozbyć się trądziku? Wielu osobom wydaje się, że trądzik jest jedynie problemem nastolatków, bo najczęściej mówi się o trądziku młodzieńczym. Tymczasem zmiany skórne takie jak zaskórniki, krosty i grudki zapalne, potocznie nazywane pryszczami,… 09.12.2021 13 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Bywa, że ktoś nie może siedzieć albo popuszcza mocz i mimo to się nie leczy. Ze wstydu” – mówi prof. ucz. dr hab. Remigiusz Kijak – Wiele osób nie wstydzi się podejmować ryzykownych zachowań seksualnych, ale wstydzi się poprosić partnera o wyniki badań albo o to, by założył prezerwatywę. Z kolei wiele osób wstydzi się trądziku na twarzy, a grzybicy… 02.12.2021 9 min.
Klaudia Kierzkowska „Skóra to często swoisty papierek lakmusowy kondycji naszego organizmu” – mówi dietetyczka Agnieszka Kubasińska-Sajnóg 17.11.2021 9 min.
Angelika Janowicz Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie 05.09.2021 5 min.
Anna Dwojnych Zaskórniki zamknięte – czym są i jak wygląda ich leczenie? Zaskórniki zamknięte to objaw trądziku pospolitego w najłagodniejszej formie. Jednak każda zmiana skórna, zwłaszcza widoczne zaskórniki na twarzy, mogą budzić dyskomfort i zaniżać samoocenę. Zatem jak usunąć zaskórniki… 15.07.2021 5 min.
Natalia Suchocka Łuszczyca odwrócona – przyczyny, objawy, leczenie, dieta Łuszczyca odwrócona to choroba, która występuje stosunkowo rzadko. Jej głównymi objawami są zmiany rumieniowe, które nie występują przy klasycznej odmianie łuszczycy. Z badań wynika, że z chorobą zmagają się głównie osoby… 03.07.2021 5 min.
Milena Marchewka Łuszczyca kropelkowata – przyczyny, objawy, leczenie Łuszczyca kropelkowata jest chorobą objawiającą się występowaniem na skórze małych, różowych lub czerwonych grudek, rozsianych zwykle na nogach, rękach lub tułowiu. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u dzieci i osób… 01.07.2021 4 min.
Justyna Mazur Bielactwo nabyte i wrodzone – u dzieci i dorosłych Bielactwo, czyli albinizm, to choroba w przebiegu której dochodzi do niedoboru melanocytów, czyli komórek syntetyzujących barwnik melaninę. Bielactwo wrodzone to choroba genetyczna, a przyczyny bielactwa nabytego to choroby… 27.06.2021 9 min.
Ewelina Kaczmarczyk Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie Łuszczyca to niestety wciąż dla wielu osób wstydliwa choroba, o której niewiele się mówi. Wszystkim tym, którzy szukają informacji na jej temat, pomóc może Fundacja Amicus, która uruchomiła specjalną infolinia dla chorych na łuszczycę. 21.06.2021 4 min.
Anna Dwojnych Choroby paznokci – rodzaje, objawy i leczenie Schludne paznokcie to nie tylko walor estetyczny i kwestia stricte kosmetyczna. Zmiany płytki paznokciowej lub w jej obrębie mogą świadczyć o chorobach samych paznokci, jak i być symptomem chorób ogólnoustrojowych. Jak wyglądają… 17.06.2021 5 min.
Natalia Suchocka Choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie Choroba Morgellonów, zwana potocznie „morgellonką”, to jedna z najbardziej nietypowych chorób na świecie. Dlaczego? Ponieważ część lekarzy uważa, że w ogóle nie istnieje. Inni są zdania, że nie ma na jej temat… 05.06.2021 6 min.
Jolanta Pawnik Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem Kiedy po raz pierwszy wystąpiła w eliminacjach do telewizyjnego show, usłyszała, że wygląda jak mutant z serii komiksów X-Man. Miała wtedy myśli samobójcze. „Moja skóra choruje, ale to mnie nie definiuje”– mówi Winnie… 10.04.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry. „U każdej osoby może mieć inne przyczyny i podłoże” "Niektórzy przypisują jej mechanizm jak w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Inni drapanie i skubanie uważają za autoagresję" 31.03.2021 4 min.
Justyna Mazur Ketokonazol – co to za lek, działanie i przeciwwskazania Ketokonazol to lek przeciwgrzybiczy, który stosowany jest w leczeniu zakażeń grzybiczych. Preparat może być stosowany miejscowo. Leki doustne zostały wycofane z obrotu z uwagi na ich szkodliwy wpływ na wątrobę. Ketokonazol na… 01.03.2021 4 min.
Anna Jastrzębska Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki Leczenie trądziku – zwłaszcza hormonalnego, androgennego, który dotyka głównie kobiet po 30. roku życia – wymaga często współpracy dermatologa, endokrynologa i ginekologa w celu ustalenia i wdrożenia odpowiednich terapii. Na… 20.01.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska „Zabawkowe zapalenie skóry”. Skąd się bierze i na co uważać? Wyjaśnia pediatra Ewa Miśko-Wąsowska Zauważasz u swojego dziecka zmiany skórne np. po naklejonym tatuażu? To wyprysk kontaktowy w reakcji na różne substancje zawarte w zabawkach 14.01.2021 2 min.
Natalia Suchocka Zapalenie okołoustne – przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie okołoustne to choroba mieszków włosowych, powodująca wyraźny defekt kosmetyczny - niekiedy łatwo jest ją pomylić z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry czy też alergią. Chorobę trudno jest wyleczyć,… 08.01.2021 5 min.
Natalia Suchocka Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie Piodermia zgorzelinowa, określana też mianem „zgorzelinowego zapalenie skóry”, to ciężka choroba dermatologiczna. Cechuje się nagłym, postępującym owrzodzeniem. W większości wypadków dotyka kończyny dolne. Pojawia się… 07.01.2021 5 min.
Natalia Suchocka Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny, objawy, leczenie Wyprysk pieniążkowaty może dopaść osoby w każdym wieku, choć o wiele częściej pojawia się u dorosłych. Ze względu na charakterystyczne objawy, a konkretnie – liczne ogniska o okrągłym kształcie, chorobę można łatwo… 21.12.2020 5 min.
Milena Marchewka Ziarniniak obrączkowaty – przyczyny, objawy, rokowania, leczenie Ziarniniak obrączkowaty to choroba skóry, w której dochodzi do powstawania zmian w postaci guzków lub grudek o pierścieniowatym kształcie. Jakie objawy dają różne typy choroby – ziarniniak obrączkowaty rozsiany, miejscowy i… 17.12.2020 5 min.
Lena Helman Neurofibromatoza – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie Neurofibromatoza jest rzadkim zaburzeniem genetycznym, które powoduje zazwyczaj łagodne guzy nerwów i rozrosty tkanki w wielu częściach ciała. Niektóre osoby z tym zaburzeniem mają ledwo zauważalne problemy neurologiczne, podczas… 04.12.2020 7 min.
Ewa Wojciechowska Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook Masz szafki pełne kosmetyków? Sprawdź, których nie należy używać w tym samym czasie? Czym nam grozi taka nieodpowiednia pielęgnacja? 27.11.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską Basia Kędzior choruje na rzadko spotykaną chorobę. Opowiada, jak wygląda życie z rybią łuską i że nie warto chować się przed światem 30.09.2020 8 min.
Ewelina Kaczmarczyk Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny Czujesz od dłuższego czasu nieprzyjemny zapach włosów? Najprawdopodobniej źródła trzeba szukać w skórze głowy. Kiedy mogą się pojawić z nią problemy? Wyjaśnia kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana jako Ekspert Kosmetyczny. 29.07.2020 4 min.
Małgorzata Buchkovska 5 codziennych czynności, które mogą pogorszyć stan twojej skóry Wypryski mogą nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. To, co może pomóc w walce z nimi, to zachowanie odpowiedniej higieny i poziomu nawilżenia skóry. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednie perfumy, czy nawet zbyt… 23.07.2020 3 min.
Katarzyna Głuszak Trąd – jakie są objawy tej zapomnianej choroby? Trąd to groźna choroba zakaźna. Objawy trądu są szczególnie uciążliwe dla chorego i trudne dla jego otoczenia. Przez wieki chorzy na trąd byli odrzucani przez społeczeństwo i izolowani. Jakie są objawy trądu? Jak można leczyć… 12.07.2020 8 min.
Zuzanna Kowalewska Balsam Szostakowskiego – zastosowanie na rany, na wrzody Balsam Szostakowskiego inaczej nazywany jest Vinilium - występuje w postaci płynu. 13.06.2020 3 min.
Patrycja Nawojowska Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne? Kurzajki to trudne do usunięcia narośla skórne, które nieleczone potrafią latami utrzymywać się na skórze. Łatwo jest się nimi zarazić na basenie czy w saunie, ponieważ wywołuje je powszechny w wilgotnym środowisku wirus HPV.… 26.05.2020 4 min.
Milena Marchewka Świerzbiączka – objawy i przyczyny Świerzbiączka może się rozwinąć, gdy u pacjenta przez dłuższy okres czasu występuje silny świąd. Drapanie skóry w takiej sytuacji prowadzi do powstawania zmian dermatologicznych w postaci grudek, guzków, strupków. Wyróżniamy… 25.05.2020 4 min.
Emilia Kruszewska Srebrzyca, czyli choroba niebieskiej skóry. Jakie są objawy i jak rozwija się srebrzyca? Srebrzyca (inaczej argyria) to bardzo rzadka choroba objawiająca się srebrno-niebieskim zabarwieniem skóry. Nie jest wrodzona, a ryzykiem jej rozwoju są objęci m.in. pracownicy kopalni, jubilerzy czy osoby przyjmujące leki… 24.05.2020 5 min.
Justyna Mazur Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy i leczenie Atopowe zapalenie skóry (nazywane także wypryskiem atopowym, egzemą, a wcześniej świerzbiączką, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry) wywoływane jest uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową reakcją… 21.05.2020 10 min.
Katarzyna Głuszak Gencjana – na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany? Gencjana, fiolet goryczki, fiolet gencjany, a nawet fiolet paryski - to wszystko nazwy tego samego środka. Gencjana znana jest jako preparat pomagający uporać się ze świądem krostek podczas ospy. Działa bakteriobójczo. Jakie jeszcze… 21.04.2020 5 min.
Natalia Suchocka Brodawki łojotokowe – czym są i jak je leczyć? Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana skórna, która dla niektórych może stanowić problem estetyczny. Posiada charakterystyczny wygląd oraz lekko odstaje od skóry. Wiele osób myli ją jednak z czerniakiem. W jaki sposób można ją… 14.04.2020 5 min.
Natalia Suchocka Ziarniniak grzybiasty – objawy, leczenie, rokowania Ziarniniak grzybiasty, określany również jako „chłoniak pierwotny skóry” to najpopularniejsza postać chłoniaka skórnego T-komórkowego. Charakterystyczne są dla niego rumienie i przebarwienia, które łatwo pomylić z innym… 07.04.2020 5 min.
Milena Marchewka Afty u dzieci – przyczyny i leczenie Występowanie bolesnych zmian w jamie ustnej to problem, z którym zmaga się wiele dzieci (i ich rodziców). Powtarzające się epizody pojawiania się na tym obszarze owrzodzeń – aft, świadczy o obecności schorzenia nazywanego… 07.04.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Szczepienia a choroby skóry. Kiedy wstrzymać się ze szczepieniem tłumaczy dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki Szczepienia a choroby skóry - przyszło ci kiedyś do głowy, żeby zastanawiać się nad ich związkiem? Warto przeczyć, co na ten temat mówi dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki, autorka profilu na Instagramie mama dermatolog. 14.02.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Rogowiec – przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby skóry Choroby skóry dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Nierzadko pojawiają się również u najmłodszych. Zazwyczaj ich wystąpienie niesie za sobą spory dyskomfort dla pacjenta, dlatego staramy się szukać… 26.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci jest zmorą rodziców. W momencie, kiedy do niego dochodzi, maluch staje się nerwowy, płaczliwy, jest w złym humorze. Przyczyny tej dolegliwości są różne, jednak większość z nich można bez… 19.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Róża – choroba skórna, której nie wolno bagatelizować. Objawy i leczenie Róża — to wbrew nazwie jedna z cięższych dolegliwości skórnych. Cechuje się szybkim postępowaniem i wieloma negatywnymi objawami. Często róża jest mylona z popularną różyczką, ale obydwie choroby nie mają ze sobą zbyt… 18.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Maść tranowa – na co pomaga? Maść tranowa ma szerokie zastosowanie, a jej właściwości doceniły już nasze mamy i babcie. Świetnie sprawdza się we wspomaganiu problemów skórnych, leczeniu oparzeń czy ran. Jakie jeszcze zastosowanie ma maść tranowa? Z czego… 07.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Pelagra – jakie są jej przyczyny i metody leczenia? Pelagra spowodowana jest brakiem witamin, w tym w dużej mierze witaminy B3. Jakie daje objawy? Jakie są metody jej leczenia? 15.10.2019 3 min.
Ewa Wojciechowska Hello My Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm 16.07.2019 13 min.