Przejdź do treści

Zakaz aborcji zwiększy liczbę zgonów związanych z ciążą? Temat zbadała demografka

Zakaz aborcji zwiększy liczbę zgonów związanych z ciążą? Temat zbadała demografka
Zakaz aborcji zwiększy liczbę zgonów związanych z ciążą? Temat zbadała demografka / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Amanda Stevenson przeprowadziła na Uniwersytecie Kolorado w Boulder badanie mające sprawdzić, czy zakaz aborcji może zwiększyć liczbę zgonów związanych z ciążą. Okazało się, że tak – i to aż o 21 proc. „Ciąża jest bardziej niebezpieczna dla kobiety niż aborcja” – podkreśla naukowczyni.

Zakaz aborcji a liczba zgonów związanych z ciążą

Wyniki badania przeprowadzonego przez demografkę dr Amandę Stevenson i opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Demography” pokazują, jak ogólnokrajowy zakaz aborcji w Stanach Zjednoczonych wpłynąłby na liczbę zgonów związanych z ciążą. Badanie przeprowadzono po wprowadzeniu w Teksasie „ustawy o biciu serca” zakazującej usuwanie ciąży po 6. tygodniu ciąży – czyli od momentu, kiedy zaczyna bić serce płodu. Wnioski są alarmujące.

Według szacunkowych danych zgromadzonych przez dr Stevenson w latach następujących po wprowadzeniu zakazu aborcji na terenie całego USA umrze rocznie dodatkowe 140 kobiet, co stanowi wzrost o 21 proc. Byłby on jeszcze większy wśród czarnoskórych kobiet – w tej grupie zgonów może być aż o jedną trzecią więcej. Według naukowczyni narażenie ich na zwiększone ryzyko śmierci związanej z ciążą poprzez odmowę im dostępu do aborcji „zaostrzyłoby istniejący kryzys zdrowia publicznego”.

Dr Amanda Stevenson zastrzega, że w badaniu przyglądała się jedynie naturalnym komplikacjom podczas ciąży i porodu. Jeśli doliczone do tego zostałyby zgony spowodowane nielegalną bądź samodzielną aborcją, współczynnik ten z pewnością byłby jeszcze wyższy.

Ciąża bardziej niebezpieczna od aborcji?

Dr Stevenson, która zajmuje się na co dzień tematem polityki dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego, zwraca uwagę na to, że zwolennicy zakazu aborcji podkreślają, iż zabieg usunięcia ciąży jest niezwykle niebezpieczny i wiele kobiet umiera z jego powodu. Według niej w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Zaznacza, że tego typu zgony były bardzo powszechne przed 1973 r., kiedy zalegalizowano w USA prawo do aborcji, a obecnie są dość rzadkie. Wynika to z faktu, że pojawiły się bezpieczne metody przerywania ciąży, które wcześniej nie były dostępne.

Autorka badania wskazuje też na dane Centers for Disease Control, według których donoszenie ciąży jest 33 razy bardziej ryzykowne dla kobiety niż aborcja. W przypadku usunięcia ciąży współczynnik zgonów wynosi 0,6 na 100 tys. zabiegów, natomiast na każde 100 tys. żywych urodzeń współczynnik ten to 20,1.

„Wniosek z badania jest taki: jeżeli odmówimy ludziom prawa do aborcji, liczba zgonów związanych z ciążą wzrośnie, ponieważ ciąża jest bardziej niebezpieczna dla kobiety niż aborcja” – podkreśla dr Amanda Stevenson.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.