Przejdź do treści

Dr Wojciech Falęcki: zamiast kupować dziecku tablet, zaszczep je na HPV

Dr Wojciech Falęcki siedzi na łóżku szpitalnym w sali szpitalnej. W tle sprzęty i półki z lekami.
Instagram @dr_wojciechjfalecki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Wojciech Falęcki jest lekarzem położnictwa i ginekologii. W mediach społecznych dzieli się wiedzą medyczną. Jego profil na Instagramie śledzi prawie 62 tys. Internautów. Ostatnio pisał o potrzebie szczepienia przeciw wirusowi HPV.

Dr Wojciech Falęcki na swoim koncie na Instagramie zaleca do szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV, pisząc – program szczepień będzie skuteczny wtedy kiedy będzie wystarczająco długi, a zgłaszalność pacjentek będzie wysoka.

View this post on Instagram

Szczepionki przeciwko zakażeniu HPV uważane są obecnie za pierwsze szczepionki onkologiczne. W zeszłym roku skończyły 10 lat wiec akurat był czas na podsumowanie. Od 2007 w wielu rozwiniętych krajach istnieją programy szczepień oraz rekomendacje dotyczące szczepień profilaktycznych przeciwko HPV. Np. Australii lub Turcji. Szczepionki przeciwko HPV mają przede wszystkim zapobiegać rozwojowi rakowi szyjki macicy i innych raków narządów płciowych. Dlatego ich skuteczność może być mierzona wyłącznie w długiej perspektywie czasowej, w której odpowiednio duża grupa zaszczepionych nastolatek osiągnie wiek największej zachorowalności na te nowotwory. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności w ocenie rezultatów szczepienia. Stosowanie szczepionek przeciwko HPV może obniżyć zapadalność zarówno na raka płaskonabłonkowego, jak i gruczołowego. Tak można szczepić, a nawet należy także chłopców bo wirusy HPV odpowiedzialne są też za nowotwory np gardła lub krtani. Przyjęło się też że najlepszym wiekiem do szczepień jest czas 12-13 lat. Badania naukowe nie potwierdzają szczepień kobiet w wieku dorosłym choć obserwuje się spadek powikłań. Obecnie najskuteczniejszą jest szczepionka 9 walentna… Wszystko fajnie ale jest ALE… program szczepień będzie skuteczny wtedy kiedy będzie wystarczająco długi, a zgłaszalność pacjentek będzie wysoka. Na Antypodach to ponad 60%, my rzadko przekraczamy 20 🙁 zatem zamiast prezentu w postaci tableta lub innej zabawki może rozważymy szczepienia przeciw HPV …. miłego 🙂 #hpv #vaccine #rakszyjkimacicy #profilaktyka #instamatki #nieinstamateczki #doctor #onduty #passion #work #knowledge #recomendation #medlife #lekarz #ginekolog #warszawa @kwiatkobiecosci @fundacjaraknroll #akcja #cytologia #badanie #examination #kids #szczepienie

A post shared by Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki) on

Falęcki przytoczył kraje, w których istnieją programy szczepień, m.in. Australia i Turcja. Australię wymienia się, jako kraj, który pierwszy wyeliminuje raka szyjki macicy, dzięki obowiązkowym szczepieniom młodzieży przeciw HPV. Na Antypodach ponad 60 proc. społeczeństwa szczepi się przeciw HPV. W Polsce ta liczba nie często przekracza 20 proc., choć rak szyjki macicy  to trzeci po raku trzonu macicy i jajnika nowotwór atakujący narządy rodne kobiet.

Szczepienie HPV – przed czym chroni

Szczepionka HPV stosowana jest przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy i brodawek płciowych. Chroni także przed kłykcinami kończystymi, a także częściowo przed nowotworami pochwy, sromu, prącia i odbytu oraz obniża zachorowalność na raka płaskonabłonkowego, jak i gruczołowego.

HPV: kiedy najlepiej się szczepić

Przyjęto, że najlepszym czasem na szczepienie jest 12-13 lat. Początkowo szczepienia były zalecane dla nastoletnich dziewcząt. Obecnie, jak np. w Australii, szczepieniami objęci są także chłopcy.

Tak można szczepić, a nawet należy także chłopców bo wirusy HPV odpowiedzialne są też za nowotwory np. gardła lub krtani

Dr Wojciech Falęcki

Skuteczność szczepień HPV

Jak pisze Falęcki – „ich skuteczność może być mierzona wyłącznie w długiej perspektywie czasowej, w której odpowiednio duża grupa zaszczepionych nastolatek osiągnie wiek największej zachorowalności na te nowotwory (…) zamiast prezentu w postaci tableta lub innej zabawki może rozważymy szczepienia przeciw HPV”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.