2 min.
Rak szyjki macicy – szczepionka przeciwko HPV bardziej dostępna

zdjęcie: unsplash.com
Gardasil 9 – szczepionka przeciwko wirusowi HPV została zatwierdzona i jest dostępna dla kobiet i mężczyzn w wieku od 27 do 45 lat. Szczepionka ta nie tylko chroni przed HPV, a może także pomóc w zapobieganiu kilku śmiertelnym chorobom potencjalnie wywołanym przez wirus.
FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła wniosek dotyczący zastosowania szczepionki Gardasil 9 przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego u kobiet i mężczyzn w wieku 27-45 lat. Wcześniej szczepiono nią osoby w wieku 9-26 lat.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) składa się z grupy ponad 150 spokrewnionych wirusów. Jest powiązany z rakiem jamy ustnej, gardła i odbytu, a także rakiem prącia u mężczyzn i rakiem narządów płciowych u kobiet.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu HPV są szczepienia. Kobiety powinny pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych. Są one skuteczną metodą wykrywania stanów przednowotworowych szyjki macicy. Skuteczność zapobiegania powstawaniu raka szyjki macicy przy pomocy szczepień jest wysoka. Szacuje się, że szczepionki zapobiegają zmianom nowotworowym u około 90 procentach osób.
Co zawiera Gardasil 9?
Szczepionka Gardasil 9 została po raz pierwszy zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2006 roku. Zawiera martwą kopię wirusa, która zmusza ciało do tworzenia przeciwciał. Szczepionka ta może zapobiec ponad 90 procentom nowotworów potencjalnie spowodowanych przez wirus HPV, w tym raka szyjki macicy, odbytu, prącia i pochwy. Według American Cancer Society 13 tys. amerykańskich kobiet choruje na raka szyjki macicy każdego roku, a ponad 4 tys. umiera z tego powodu.
Poza rakiem szyjki macicy i prącia, szczepionka przeciwko HPV może również pomóc w ochronie przeciwko rozwojowi brodawek narządów płciowych i zmian przedrakowych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Większość infekcji HPV ulega samowyleczeniu, jednakże u niektórych kobiet zakażenie przechodzi w stan przewlekły i prowadzi do powstania najpierw stanu przednowotworowego, a następnie do nowotworu.
źródło: realsimple.com
Zobacz także
Udostępnij przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023