Przejdź do treści

Rak trzonu macicy – jakie są objawy i rokowania, jak przebiega leczenie raka endometrium?

Kobieta z rakiem macicy trzyma się za bolący brzuch.
leszekglasner/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rak trzonu macicy dotyka głównie kobiety po 40. roku życia, a objawy tej choroby są dość wyraźne. Rak trzonu macicy nazywany jest również rakiem endometrium. To nowotwór złośliwy, który rozwija się w śluzówce macicy. Jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i najbardziej powszechnym wśród nowotworów ginekologicznych.

Macica jest narządem wewnętrznym, który składa się z trzonu i szyjki macicy. Główną rolą trzonu macicy jest przygotowanie jej do zagnieżdżenia się zarodka, a także utrzymanie rozwijającego się płodu. Niestety właśnie w trzonie macicy może rozwinąć się nowotwór, który jest uznawany za czwarty najczęściej występujący typ nowotworu u kobiet.

Rak trzonu macicy – przyczyny

ak trzonu macicy (rak endometrium) występuje przede wszystkim u kobiet, które przeszły menopauzę, ale co czwarty zdiagnozowany przypadek dotyczy kobiet młodszych. Zmiany w śluzówce macicy powstają pod wpływem długotrwałego pobudzenia endometrium przez estrogeny, zwłaszcza przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Do czynników ryzyka występowania raka trzonu macicy należą:

– otyłość w wieku 50-59 lat,
– wczesna pierwsza miesiączka,
– późna ostatnia miesiączka,
– występowanie cykli bezowulacyjnych,
– nadciśnienie,
– cukrzyca,
– przerost endometrium.

W ostatnich latach, wraz z występowaniem coraz większej liczby nowych zachorowań na choroby cywilizacyjne – miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę i nadwagę – zachorowań na raka endometrium jest coraz więcej.

wstążka symbolizująca rak szyjki macicy

Rak trzonu macicy – objawy

Nowotwór trzonu macicy daje dosyć wyraźne, ale niespecyficzne objawy, dlatego bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Wśród najczęściej pojawiających się objawów raka trzonu macicy można wymienić:

  • krwawienia z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami, a także krwawienia występujące już po menopauzie,
  • upławy, zwłaszcza brązowe, które mogą oznaczać pojawienie się krwi; warto jednak zaznaczyć, że upławy mogą być także objawem infekcji intymnej lub polipów, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, aby postawił prawidłową diagnozę,
  • bóle w dole brzucha, które się powtarzają i nasilają; ból brzucha może być także wynikiem innych chorób lub stresu albo po prostu bolesnych miesiączek,
  • osłabienie organizmu,
  • ból podczas stosunku, który nie jest związany z suchością pochwy.

Warto dodać, że wśród najważniejszych czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju raka trzonu macicy, wymienia się: otyłość, późne pojawienie się menopauzy, nierodzenie dzieci, cykle bezowulacyjne, zespół policystycznych jajników.

Ponadto, czynnikiem ryzyka w przypadku tego nowotworu może być bezpłodność lub leczenie niepłodności, a także cukrzyca oraz czynniki genetyczne. Istnieją dwa główne rodzaje nowotworów trzonu macicy, tj. typ I, który występuje w okresie menopauzy i rokuje dość dobrze, oraz typ II, występujący u kobiet między 60. a 70. rokiem życia, o gorszych rokowaniach.

Rak trzonu macicy – leczenie

Bardzo niebezpieczne są powikłania raka trzonu macicy, czyli przerzuty. Jeśli chodzi o to, gdzie daje przerzuty rak trzonu macicy, to wiele zależy od konkretnej sytuacji. Zdarzają się przerzuty odległe, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia nowotworu. W diagnostyce raka trzonu macicy ważną rolę odgrywają badania, takie jak dopochwowe USG, cytologia oraz badania krwi. Stosuje się także abrazję, czyli łyżeczkowanie. Zabieg ten polega na zebraniu warstwy komórek z jamy macicy, a następnie przesłania ich do laboratorium w celu dalszej diagnostyki.

Warto zaznaczyć, że zabieg ten nie pozostawia ran, ani nie jest bardzo bolesny. Standardowo stosuje się także badanie rentgenowskie oraz tomografię komputerową. Bardzo ważne jest, aby leczenie raka trzonu macicy było prowadzone w ośrodku onkologicznym.

Zobacz także

Leczenie raka trzonu macicy polega zazwyczaj na zabiegu chirurgicznym, w którego czasie usuwa się macicę. Rokowania w przypadku raka trzonu macicy zależą od stadium zaawansowania choroby, a także tego, jak szybko zostało podjęte leczenie.

Jeśli rak trzonu macicy daje przerzuty do pochwy lub płuc, wyleczenie jest bardzo trudne. W przypadkach nieoperacyjnych stosuje się radioterapię lub chemioterapię. U osób starszych, które nie mogą być operowane, zamiast interwencji chirurgicznej wybiera się brachyterapię raka trzonu macicy, która polega na bezpośrednim napromienianiu zmian.

Warto pamiętać o tym, że brachyterapia oraz radioterapia raka trzonu macicy mają skutki uboczne, m.in. zintensyfikowanie uczucia zmęczenia, spadek poziomu leukocytów. Właśnie dlatego po tego typu zabiegach konieczne jest wykonanie badań krwi i monitorowanie stanu zdrowia pacjentki.

Rak trzony macicy – rokowania

Rokowania po operacji raka trzonu macicy zależą od stopnia zaawansowania nowotworu. Oznacza to, że w przypadku I stadium choroby istnieją 90% szanse na przeżycie, w przypadku II stadium: 60%, a w III i IV stadium od 10% do 25% szans na przeżycie.

Przed nowotworem trzonu macicy niełatwo jest się ustrzec, ponieważ nie zostały jeszcze poznane wszystkie czynniki prowadzące do tej choroby. Ważne jest jednak odpowiednie odżywianie i niedopuszczanie do nadwagi czy otyłości. Bardzo duże znaczenie pełnią także badania profilaktyczne, w tym także regularne wizyty u ginekologa. Można stwierdzić, że częściową ochroną przed rakiem trzonu macicy może być aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.