Przejdź do treści

Nici PDO – właściwości i zastosowanie. Jakie efekty daje zabieg z użyciem nici PDO?

Nici PDO – właściwości i zastosowanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lifting z użyciem nici PDO to jeden z zabiegów oferowanych w gabinetach medycyny estetycznej. Z czego wykonane są nici PDO? Jak wygląda zabieg z użyciem nici liftingujących i jak długo utrzymują się efekty? Czy zabieg jest bezpieczny?

Czym są nici PDO? 

Nici PDO to liftingujące nici rewitalizujące (rozpuszczalne). PDO to skrót od „polidioksanon” – nazwy materiału, z którego wykonane są nici PDO. Jest to polimer, syntetyczne włókno wykorzystywane do produkcji szwów stosowanych w chirurgii, okulistyce, urologii i gastroenterologii. Specyficzną cechą PDO jest resorbowalność, czyli rozpuszczalność w tkankach. W medycynie estetycznej nici PDO po raz pierwszy zostały wykorzystane na początku XXI wieku w Korei, a kilka lat później stały się popularne m.in. w USA, Brazylii i Europie. 

Rodzaje nici PDO 

Wyróżnia się kilka rodzajów nici PDO. Należą do nich: 

  • Mono Clear – klasyczne nici; 
  • Screw – nici spiralne; 
  • PDO Cara GOLD Thread (tzw. złote nici) – zawierają 24-karatowe złoto, które dodatkowo podrażnia skórę, stymulując ją do produkcji kolagenu. 

Nici PDO a inne nici lifitingujące 

Chociaż nici PDO potocznie nazywa się nićmi liftingującymi, lekarze zajmujący się medycyną estetyczną używają terminu „nici liftingujące” na inny rodzaj nici niż PDO, czyli nici haczykowate. Są to nici stosowane u dojrzałych osób, które zapewniają bardzo silne efekty, porównywalne z tymi osiąganymi w liftingu chirurgicznym.  

Jak wygląda zabieg z nićmi PDO? 

Nici PDO wprowadzane są pod skórę za pomocą igły lub kaniuli, bez nacinania skóry. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po nim mogą pojawić się obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie skóry. Po aplikacji nici PDO nie jest konieczna rekonwalescencja, ale w przeciwieństwie do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego nie jest to zabieg lunchowy. Przez pierwsze dni należy zrezygnować z basenu, sauny, wysiłku fizycznego i innych zabiegów na twarz. 

Kobieta ma zmarszczki na twarzy

Jakie efekty daje zabieg z użyciem nici PDO? 

W przeciwieństwie do nici liftingujących zadaniem nici PDO nie jest samo podniesienie skóry, a „zmobilizowanie” do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra w miejscu wykonania zabiegu z czasem staje się zagęszczona, ujędrniona i bardziej napięta. Nici PDO pozwalają osiągnąć następujące efekty estetyczne: 

 – usunięcie tzw. chomików, czyli opadających policzków; 

 – usunięcie podwójnego podbródka; 

– korekta opadającej powieki; 

– spłycenie zmarszczek mimicznych; 

– wygładzenie skóry szyi i dekoltu; 

– lifting (podniesienie) pośladków i biustu; 

 – usunięcie „pelikanów” (opadających ramion). 

Pierwsze efekty zabiegu widocznie są natychmiast, natomiast w pełni satysfakcjonujący efekt pojawia się około 10-14 dni po zabiegu, czyli wraz ze wzrostem produkcji kolagenu.  

Jak długo utrzymuje się efekt? 

Nici PDO stopniowo rozpuszczają się w skórze przez ok. 6 miesięcy, a efekty uzyskane przez zabieg utrzymują się do dwóch lat 

Zabieg termoliftingu

Czy nici PDO są bezpieczne? 

Polidoksanon, z którego wykonane są nici PDO, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Nie wykazuje właściwości pirogenicznych (wywoływanie gorączki) ani antygenowych (wywoływanie reakcji immunologicznej). Nici PDO mają medyczny certyfikat bezpieczeństwa CE i spełniają wszystkie wymagania określone przez Farmakopeę Stanów Zjednoczonych. Jeśli aplikację nici PDO wykonuje kompetentny i doświadczony lekarz, nie występują powikłania. Przy nieprawidłowo wykonanym zabiegu możliwe, że nici będą widoczne. Na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wpływa też grubość i kondycja skóry pacjentki. 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu PDO 

Nie u każdej kobiety nici PDO mogą być stosowane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są: 

– choroby nowotworowe, 

choroby autoimmunologiczne, 

– niewyrównana cukrzyca, 

– przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. 

Ponadto zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także przy infekcjach wirusowych. 

Cena za zabieg nićmi PDO 

Cena zabiegu różni się w zależności od ilości zużytych nici i renomy gabinetu. Koszt wymodelowania jednej partii nićmi PDO to średnio koszt 1000-2000 zł. 

Źródła:

  1. Michalczewski Grzegorz, Michalczewska Agnieszka, Zwolak Agnieszka. Nici polidioksanowe jako alternatywa dla operacyjnego liftingu twarzy, „Kosmetologia estetyczna” 3/2016 vol 5. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: