4 min.
Zmarszczki – jak powstają i jakie są ich rodzaje? Czy można z nimi skutecznie walczyć?

Fot. Rido / stock.adobe.com
Najnowsze
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
02.03.2021
Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
02.03.2021
Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?
Zmarszczki to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry, utraty jej elastyczności. Pojawiają się z wiekiem, natomiast istnieją także inne czynniki, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak powstrzymać ich rozwój. Czasami krem przeciwzmarszczkowy to za mało i konieczna jest zmiana niektórych niezdrowych nawyków.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Podział na rodzaje zmarszczek w dużej mierze jest uzależniony od czynników, jakie wpływają na ich powstawanie, a także od miejsca ich występowania. Zmarszczki mimiczne powstają z nieco innego powodu niż na przykład lwia zmarszczka. Znaczenie w rozwoju mają zarówno geny, gospodarka hormonalna organizmu, jak również promieniowanie słoneczne, a także ubytki tłuszczu i kości.
Podział zmarszczek
Krem przeciwzmarszczkowy warto dobierać nie tylko ze względu na miejsce powstawania zmarszczek, lecz także na ich przyczynę. Zmarszczki można podzielić na:
- Zmarszki mimiczne – powstające między nosem a ustami, wokół oczu, a także na czole; pojawiają się w wyniku ruchów mięśni twarzy (stąd określenie mimiczne); to najwcześniej pojawiający się rodzaj zmarszczek (między 25. a 30. rokiem życia);
- Zmarszczki powstające w wyniku promieniowania słonecznego – najczęściej towarzyszą im przebarwienia skóry; ich rozwojowi sprzyja brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (m.in. stosowanie kremów bez filtra);
- Zmarszczki grawitacyjne (inaczej strukturalne) – wynikające z naturalnych procesów starzenia się skóry; związane są także z mniejszą elastycznością skóry i zmniejszoną produkcją kolagenu po 30. roku życia.
Powstawaniu zmarszczek sprzyja zbyt mocny make-up, brak odpowiedniego demakijażu skóry, niestosowanie kremów z filtrem, a także niezdrowy tryb życia. Charakterystycznym jego przykładem są tzw. zmarszczki palacza (tytoń obniża zdolności regeneracyjne skóry, a dodatkowo podczas palenia usta wykonują ruch, który sprzyja zmarszczkom). Zmarszki mimiczne z czasem będą się pogłębiać, natomiast ich rozwój można zahamować nie tylko stosując dobry krem na zmarszczki, lecz także pijąc odpowiednie ilości wody, ograniczając spożycie alkoholu, dbając o odpowiednie nawilżenie skóry.
Zmarszczki na czole
Zmarszczki na czole można podzielić na poziome i pionowe. Najbardziej charakterystycznym przykładem zmarszczek na czole jest tzw. lwia zmarszczka, czyli dwie, trzy pionowe linie pojawiające się między brwiami.
- Zmarszczki wokół oczu: pojawiają się w kącikach oczu, sprzyja im m.in. mrużenie oczu; sporym utrapieniem wielu kobiet są zmarszczki pod oczami, które powstają często w wyniku przesuszenia cienkiej skóry pod oczami.
- Zmarszczki wokół ust: zmarszczki palacza (nad górną wargą), bruzdy przynosowe (tzw. „małpi pyszczek” biegnący od płatków nosa do linii ust) oraz zmarszczki marionetki (biegnące pionowo w dół poniżej ust).
- Zmarszczki na szyi i dekolcie: mogą pojawiać się w wyniku intensywnego odchudzania; efektem naturalnego procesu starzenia jest natomiast tzw. naszyjnik Wenus, czyli pionowe linie biegnące wzdłuż szyi; ich powstawaniu sprzyja także m.in. garbienie się.
- Zmarszczki na dłoniach i stopach: bruzdy ruchome wynikające z budowy anatomicznej człowieka, ich powstawanie zależy od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej.
Jak wybrać najlepszy krem na zmarszczki?
Kremy przeciwzmarszczkowe warto wybierać przede wszystkim z uwzględnieniem swojego wieku. Nieco inny skład będzie miał krem na zmarszczki mimiczne, czyli przeznaczony dla skóry młodej kobiety, a inny ten pielęgnujący skórę dojrzałą. Ten pierwszy będzie przede wszystkim odpowiednio nawilżał i chronił skórę. Ten drugi będzie miał za zadanie wzmocnić włókna kolagenowe. Powinien powinien zawierać m.in. kwas hialuronowy, retinol, peptydy.
Ważnym zakupem będzie także z pewnością krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Powinien stanowić ważny element pielęgnacji u osób pracujących intensywnie przy komputerze.
Zobacz także
Zabiegi na zmarszczki pod oczami
Krem na zmarszczki pod oczami to nie jedyny sposób, w który można przeciwdziałać pojawianiu się zmarszczek, a także spłycać te już powstałe. Dobrym rozwiązaniem są zabiegi kosmetyczne, które redukują zmarszczki (m.in. fala radiowa). Można także skorzystać z zabiegów infuzji tlenowej, która odpowiednio nawilża skórę szyi, twarzy oraz przestrzeń pod oczami. Redukcji zmarszczek sprzyja również mocny w ostatnich latach zabieg DermaOxy.
Domowe sposoby na zmarszczki
Olejek rycynowy lub domowa maseczka zrobiona na jego bazie może skutecznie spłycać zmarszczki. Traktować ją można również jako środek prewencyjny, zapobiegający pojawianiu się zmarszczek. Dobrym sposobem jest również olej kokosowy na zmarszczki. Wykorzystując go, można masować skórę w miejscach, gdzie pojawiają się zmiany. Niektórzy polecają nawet nakładanie białka jajka pod oczy, na skórę szyi lub dekolt.
Przede wszystkim jednak warto pić odpowiednio dużo wody. Włączyć do diety produkty bogate w witaminę B (zawierają ją jaja, mleko, drób), A i C. Warto spożywać sporo świeżych warzyw i owoców, a także ciemne pieczywo pełnoziarniste. Dobrze jest również włączyć do diety ryby. Koniecznie należy natomiast ograniczyć spożywanie fast foodów, napojów gazowanych oraz używek.
Powstawaniu zmarszczek przeciwdziała również regularnie uprawiana joga twarzy, która zyskuje coraz większe grono zwolenników.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021