Przejdź do treści

Depilacja laserowa – skuteczny sposób na gładkie ciało? O czym warto wiedzieć przed zabiegiem?

Depilacja laserowa - jak działa i jakie daje efekty?
Depilacja laserowa - jak działa i jakie daje efekty? Fot. edwardderule/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Gładkie, pozbawione zbędnego owłosienia ciało, to marzenie i cel wielu kobiet. Producenci prześcigają się w oferowaniu klientom produktów, które pozwalają na szybką depilację – maszynki do golenia z kilkoma ostrzami, woski i kremy do depilacji, pasta cukrowa czy fotodepilatory. Depilacja laserowa to jednak najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się owłosienia. Metoda cieszy się coraz większą popularnością – wiele kobiet decyduje się na takie zabiegi, ponieważ ich seria pozwala na usunięcie włosów na bardzo długi czas. Jak działa depilacja laserowa i jakie efekty daje?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na usuwaniu włosów za pomocą wiązki światła lasera, które wnika bardzo głęboko w skórę i błyskawicznie uszkadza cebulkę włosa. Jednocześnie usuwa również korzeń cebulki, dzięki czemu sprawia, że włoski nie odrastają przez długi czas. Jest to jedna z metod depilacji – obok depilacji IPL.

Jak działa depilacja laserowa? Mechanizm jest bardzo prosty, Wiązka światła dociera do cebulki włosa, gdzie pochłaniana jest przez melaninę – tam przetwarzana jest w energię termiczną, dzięki czemu nieodwracalnie niszczy cebulkę w procesie fototermolizy selektywnej. Następnie dochodzi do uwęglenia komórek macierzystych włosa. Aby depilacja laserowa była skuteczna, niezbędny jest dobór odpowiedniej mocy światła – będzie ona różna w zależności od koloru włosa (na który wpływ ma ilość melaniny w komórkach).

Depilacja laserowa – rodzaje

Osoba zainteresowana poddaniem się depilacji laserowej ma do wyboru kilka typów zabiegów. Różnią się m.in. przeznaczeniem i szybkością działania. Od rodzaju zabiegu zależy także w dużej mierze, jak mocno boli depilacja laserowa. Poniższe zestawienie pomoże ci zdecydować, jaki depilator laserowy wybrać w salonie kosmetycznym:

  • depilacja laserem rubinowym – najstarsza z metod depilacji przeznaczona jest przede wszystkim dla osób o bardzo jasnej skórze i jasnych włosach; zabieg jest mniej bolesny, ale dłuższy w porównaniu do innych typów depilacji laserowej,
  • depilacja laserem aleksandrytowym – cechuje się wysoką skutecznością u osób z różnymi odcieniami skóry, w tym tonacją oliwkową, jest to najszybsza metoda depilacji laserowej (dobrze sprawdzi się w przypadku dużych obszarów ciała), jednak bardziej bolesna od innych,
  • depilacja laserem diodowym – może być skutecznie zastosowana zarówno do włosów ciemnych, jak i jasnych, jest polecana dla osób z ciemną karnacją; dobrze sprawdzi się w przypadku grubych, gęstych włosów, jest jednak jednym z bardziej bolesnych rodzajów depilacji laserowej,
  • depilacja laserem neodymowojagowym Nd:YAG – jedna z najnowszych metod, bezpieczna do stosowania u osób o różnych odcieniach skóry (również ciemnej), dobrze sprawdza się w przypadku depilowania dużych obszarów skóry (np. nóg), charakteryzuje się dość niską skutecznością w usuwaniu cienkich włosów,
  • depilacja IPL – nie wykorzystuje lasera, a jego ekwiwalent (światło pulsujące), może być zastosowana w przypadku różnych odcieni skóry, jednak charakteryzuje się niższą skutecznością w porównaniu do zabiegów depilacji laserowej.
"Sezon bikini" mobilizuje!

Laserowa depilacja – przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem serii zabiegów depilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Ocenia on stan włosów, rodzaj i typ skóry, a także przeprowadza szczegółowy wywiad. Od tych informacji zależy skuteczność depilacji – odpowiedni dobór siły światła zapewnia skuteczne niszczenie cebulek.

Jak się przygotować do zabiegów depilacji laserowej?

  • przez minimum 2 tygodnie przed zabiegiem (i tydzień po nim) unikaj opalania (zarówno naturalnego, jak i w solarium) oraz stosowania peelingów chemicznych,
  • przed (i po) zabiegach na okolice poddawane depilacji nie stosuj perfum, dezodorantów i innych substancji, które mogą działać drażniąco,
  • w czasie bezpośrednio przed zabiegiem nie stosuj aspiryny i innych leków przeciwzapalnych, a także suplementów ziołowych.

Pamiętaj, że normalne jest, że skóra po zabiegu skóra wygląda na zaczerwienioną i opuchniętą. Ten efekt powinien ustąpić w ciągu 1-3 dni. Inne skutki uboczne, np. powstawanie blizn lub rozwój infekcji skóry po zabiegu pojawiają się rzadko, a depilacja laserowa uznawana jest za bezpieczny zabieg.

Depilacja laserowa powtarzana jest co 4–6 tygodni.

Depilacja laserowa – ile zabiegów należy wykonać?

Z reguły niezbędna są cztery zabiegi – światło niszczy komórki, które są w fazie wzrostu, dlatego powtarzanie zabiegu zapewnia skuteczność depilacji. Rekomendowana ilość zabiegów do uzyskania trwałego efektu epilacji może wynosić jednak od dwóch do sześciu. 

Depilacja laserowa – jakie części ciała można depilować?

Choć mechanizm działania depilacji laserowej wydaje się nieco drastyczny, tak naprawdę jest ona bardzo łagodna dla skóry. Z pewnością powoduje mniej podrażnień niż tradycyjna maszynka do golenia czy depilacja woskiem. Z tego powodu można stosować depilację laserową na bikini, pachy, nogi, ręce, a nawet na wąsik.

Wiele kobiet decyduje się na zabieg depilacji laserowej bikini, szczególnie przed sezonem letnim. Do wyboru są tutaj:

  • depilacja brazylijska (inaczej bikini głębokie), która obejmuje usunięcie wszystkich włosów z okolicy bikini,
  • depilacja francuska, która polega na usunięciu owłosienia z pachwin i wzdłuż linii bielizny. 

Przed serią zabiegów niezbędna jest konsultacja z dermatologiem, który musi ocenić stan skóry w tych bardzo wrażliwych okolicach ciała. Po zabiegu depilacji laserowej okolic intymnych czy innych części ciała należy stosować specjalną zasypkę lub balsam, zawierający alantoinę lub dekspantenol. Pozwolą one złagodzić ewentualne podrażnienia.

Zobacz także

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Istnieje kilka przeciwwskazań do depilacji laserowej. Z pewnością z zabiegów należy zrezygnować w czasie ciąży, w przypadku podrażnień i uszkodzeń naskórka w miejscu, które ma zostać poddane zabiegom, a także w przypadku posiadania świeżej opalenizny. Nie można również od razu opalać się bezpośrednio po depilacji, dlatego najlepiej wykonywać ją na przełomie zimy i wiosny. Choroby będące przeciwwskazaniem do depilacji laserowej to: łuszczyca, cukrzyca, padaczka, alergie skórne czy choroby pęcherzowe skóry. Jakiekolwiek wątpliwości należy zgłosić lekarzowi – to on oceni, czy można poddać się depilacji laserowej. 

Ile kosztuje depilacja laserowa?

Jedną z kwestii, które budzą wątpliwości, jest cena depilacji laserowej. Z reguły waha się ona od 200 do 500 złotych, w zależności od miejsca depilacji. Najdroższa jest depilacja okolic bikini i łydek, nieco tańsza z kolei jest depilacja pachwin czy pośladków.

Warto porównywać oferty miejsc, które oferują depilację laserową – wiele z nich oferuje niższą cenę depilacji w przypadku skorzystania z 4 lub 6 zabiegów. Wiele gabinetów kosmetycznych daje również możliwość skorzystania ze specjalnych zniżek, na przykład jeśli zaprosi się kolejną osobę na zabieg. Może więc warto wybrać się z przyjaciółką lub siostrą? Razem raźniej, a często również – taniej! Z uwagi na fakt, że 6 zabiegów może generować całkiem spory koszt, warto szukać sposobów na oszczędności.

Depilacja laserowa – efekty

Laserowa depilacja to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na osiągnięcie idealnie gładkiej skóry. Warto jednak pamiętać, że w przypadku jasnych lub siwych włosów metoda ta charakteryzuje się niższą skutecznością. Niemniej jednak osoby, które mają ciemne włosy, powinny spodziewać się naprawdę spektakularnych efektów. Na ile starcza depilacja laserowa?

Pierwszy zabieg skutkuje usunięciem 10-25 proc. owłosienia w okolicy, którą obejmowała depilacja laserowa.

Po wykonaniu 2-6 zabiegów depilacji laserowej można spodziewać się całkowitego braku owłosienia przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Włosy, które odrastają po tym czasie z reguły są cieńsze, jaśniejsze i znacznie rzadsze.

 

Bibliografia:

  1. American Academy of Dermatology Association (2021) Laser hair removal: FAQs, dostęp z: https://www.aad.org/public/cosmetic/hair-removal/laser-hair-removal-faqs.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?