Przejdź do treści

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

/ fot. ANDRAS SZILAGYI, MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Mam ogromną nadzieję, że uda nam się znormalizować temat świadomej bezdzietności, a także uwrażliwić ludzi na to, jak bardzo mogą ranić 'niewinne’ pytania” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Aleksandra Kwaśniewska, i dodaje: „Wierzę, że jeśli będziemy o tym mówić głośno i wyraźnie, to w końcu nas usłyszą”.

Aleksandra Kwaśniewska o bezdzietności

W ostatnim odcinku programu „Miasto Kobiet” został poruszony temat świadomej bezdzietności, który wywołał sporo emocji. Po jego emisji jedna z jego współprowadzących, Aleksandra Kwaśniewska, dostała mnóstwo wiadomości zarówno od kobiet, które podjęły decyzję o tym, żeby nie mieć dzieci, jak i od takich, które po prostu mają dość ciągłych pytań o plany dotyczące ciąży.

„Cały czas przekopuję się przez wiadomości od Was i wzruszam się, i przejmuję na zmianę. Cieszy mnie, że poruszyłyśmy temat, który okazał się tak bardzo dla Was ważny, ale zasmuca poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć. Mam ogromną nadzieję, że uda nam się znormalizować temat świadomej bezdzietności, a także uwrażliwić ludzi na to, jak bardzo mogą ranić 'niewinne’ pytania” – podkreśla Kwaśniewska na swoim profilu na Instagramie.

Post prezenterki skomentowało wiele kobiet, które dziękowało jej za ważne słowa i okazanie im wsparcia. Jest wiele kobiet, które nie chcą mieć dziecka, jak i mnóstwo par, które nie mogą. I nikt nie powinien się z tego tłumaczyć osobom 'zmartwionym’. Żyjmy swoim życiem. Dajmy żyć innym” – apeluje jedna z nich. „Macierzyństwo to wybór, nie obowiązek” – dodaje inna.

Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Jednym z powodów, dlaczego kobiety mogą mieć dość pytań o to, kiedy planują dziecko może być przejście przez doświadczenie poronienia w przeszłości.

Temat poronienia jest nam bardzo bliski. Właśnie dlatego w marcu 2020 r. opublikowaliśmy Krótką Instrukcję: o Poronieniu.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: