Przejdź do treści

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

Anna Dec o poronieniu
Anna Dec o poronieniu / Zdjęcie: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA 24.07.2021
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anna Dec zamieściła w mediach społecznościowych poruszający wpis. Dziennikarka TVN poinformowała w nim, że straciła ciążę, o której pisała kilka dni wcześniej. Pogodynka tym samym zaapelowała, by nie nakładać na kobiety w ciąży presji potwierdzania tej informacji.

Anna Dec straciła ciążę

Anna Dec kilka dni temu na swoim profilu na Instagramie poinformowała, że jej rodzina się powiększy. Dziennikarka TVN spodziewała się drugiego dziecka. W swoim wpisie zaznaczyła, że to bardzo wczesny etap, ale „szepty w pracy” i wnikliwe spojrzenia sprawiły, że zdecydowała się potwierdzić ciążę.

„Mam w ogóle wrażenie, że każda kobieta w pierwszym trymestrze powinna mieć jakąś tabliczkę informującą o tym, bo to naprawdę chyba najtrudniejszy okres” – mogliśmy przeczytać.

Niestety na profilu pogodynki pojawił się właśnie poruszający wpis o tym, że straciła ciążę.

„Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas” – zaczęła. „Okazało się, że serce przestało bić kilkanaście dni wcześniej z przyczyn zupełnie od nas niezależnych. Ale było w naszym życiu i pamięć o nim zostanie” – dodała.

W dalszej części wpisu Anna Dec zaapelowała do osób, które chętnie „dopatrują się” u kogoś ciąży i snują domysły, zanim sama zainteresowana potwierdzi, czy faktycznie spodziewa się dziecka.

„Niech ta sytuacja skłoni do refleksji i może pewnej powściągliwości tych, którzy uwielbiają spekulować na temat ciąży, doszukiwać się tego stanu w każdym wystającym brzuchu, informować o tym fakcie innych, jak dowiedziałaś się/ dowiedziałeś nie od kobiety, której to dotyczy” – napisała.

„Przytulam wszystkich tych, którzy przeżyli podobną stratę”

Pogodynka podkreśliła, że pierwsze tygodnie ciąży to dla każdej kobiety czas, który chciałaby spędzić we względnym spokoju, a nie na mierzeniu się z sugestiami o powiększeniu rodziny. Niestety, jak słusznie zauważyła dziennikarka, takie zachowania ze strony otoczenia nie należą do rzadkości.

„Mimo że nie chcesz się tym jeszcze dzielić, to musisz, bo czujesz się idiotycznie, kiedy tyle ludzi dookoła dzieli się tym faktem, bez potwierdzenia tego u źródła. A przecież nie zaprzeczę, przecież kocham od początku, nie chcę wymazać tego faktu z życia i z nadzieją czekałam na szczęśliwy moment utulenia” – dodała Anna Dec.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Dec (@annadec_)

Według statystyk każdego roku poronienia doświadcza około 40 tysięcy Polek. Średnio jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem.

„Dlatego tak ważna jest w tej kwestii powściągliwość i to, by nie wymuszać (nawet pośrednio) u kobiet informowania o tym błogosławionym, ale jak trudnym i niepewnym stanie. Przytulam dziś wszystkich tych, którzy przeżyli podobną stratę” – napisała dziennikarka.

Krótka Instrukcja. O poronieniu

Temat poronienia jest nam bardzo bliski. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krótką Instrukcję. O poronieniu – poradnik, który powstał z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennie. Skupiliśmy się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – staraliśmy się uszanować.

Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciąży, masz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: