Szparag to światowiec o ekstrawaganckiej osobowości. Smukły i elegancki, nie potrzebuje szczególnej oprawy, żeby zabłysnąć na talerzu. Ma opinię trudnego w przygotowaniu warzywa, ale to nieprawda. Przeczytaj, jak wyczarować z niego pyszne wiosenne dania.
W maju szparagi są wszędzie! Białe, zielone, a nawet najrzadsze – fioletowe – rozpychają się na straganach i sklepowych półkach. Białe są zwykle grubsze, ale smakują delikatniej od zielonych, które są ostrzejsze i bardziej wyraziste w smaku. Przygotowywanie szparagów, wbrew pozorom, do skomplikowanych nie należy. Z białymi jest odrobinę więcej zachodu, gdyż przed przygotowaniem należy je obrać obieraczką do warzyw na całej długości, pomijając delikatne główki. Jeśli tego nie zrobimy, będą po ugotowaniu twarde i łykowate – nie do zjedzenia. Zielonym wystarczy, że obetniemy zdrewniałe końcówki. Szparagi gotujemy w wodzie lub na parze ustawione pionowo, związane nitką, z główkami wystającymi ponad powierzchnię wody. Zielone około 8 minut, białe – kwadrans. Po ugotowaniu powinny zachować intensywny kolor i jędrność. Amatorzy szparagów pokuszą się zapewne o zakup specjalnego garnka do gotowania tego warzywa.
Warto objadać się szparagami, bo są prawdziwą skarbnicą cennych składników mineralnych i witamin. Zawierają witaminy A i C oraz witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas i błonnik. Witaminy doskonale wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. W dodatku 100 gramów szparagów to zaledwie 18 kcal! Ponadto szparagi działają moczopędnie, co jest pomocne przy problemach z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz wszelkiego rodzaju obrzękach. Wysoka zawartość glutationu pomaga usuwać toksyny z organizmu, wzmacnia system immunologiczny i ma działanie przeciwnowotworowe. Szparagi są również bogatym źródłem kwasu foliowego tak wskazanego dla kobiet w ciąży.
Szparagi lubią prostotę. Najlepiej się czują w towarzystwie dobrze schłodzonych białych win, skropione świeżo stopionym masełkiem lub polane klasycznym sosem holenderskim albo tartą bułką zrumienioną na maśle. Można z nich przygotować wyśmienite zupy kremy, połączyć je nieoczekiwanie z majową truskawką lub skropić sokiem z pomarańczy. Jakikolwiek eksperyment kulinarny przyjdzie wam do głowy, życzymy udanych rendez-vous ze szparagami, które poza wszelkimi innymi zaletami są także uznanym... afrodyzjakiem!
UWAGA!
Szparagi zawierają puryny, które powodują gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie. Szczególny umiar w ich spożywaniu powinny zachować osoby ze skłonnością do dny moczanowej i kamieni nerkowych.
Zakochane szparagi
Szparag i truskawka to zaskakująco dobrana para – idealna na romantyczną kolację. Maj to w końcu miesiąc zakochanych!
Składniki (dla 2 osób):
- pęczek zielonych szparagów,
- kilka truskawek,
- oliwa z oliwek,
- gęsty ocet balsamiczny,
- sól,
- pieprz,
- płatki migdałowe
Piekarnik nagrzej do temperatury 200 stopni. Szparagom odetnij twarde końcówki i dopraw oliwą, solą i pieprzem. Grilluj je przez mniej więcej 20 minut. Truskawki pokrój na plasterki. Ułóż truskawki na szparagach. Skrop octem balsamicznym. Posyp płatkami migdałowymi. Możesz posypać świeżo zmielonym pieprzem.