2 min.
Czym jest błonnik witalny i kiedy powinno się go stosować?

Błonnik witalny
Najnowsze
03.03.2021
Niektóre szczepy koronawirusa są bardziej zaraźliwe niż inne. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
02.03.2021
Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
Czym jest błonnik witalny? To suplementy diety, który można znaleźć chociażby w babce płesznik, babce jajowatej czy w lny. Ma wiele właściwości zdrowotnych – reguluje poziom cukru we krwi oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Kiedy powinno się go stosować i gdzie go szukać?
Spis treści
Błonnik witalny – czym jest?
Na samym początku wyjaśnijmy, czym jest błonnik – to włókno pokarmowe, które nie ulega trawieniu. Nie posiada substancji odżywczych, jednak jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z jego głównych zadań jest ograniczanie wchłaniania tłuszczów oraz cukrów. Usprawnia pracę jelit, wyzbywając się z nich toksyn oraz nieczystości. Błonnik występuje w kilku rodzajach, a jednym z nich jest oczywiście błonnik witalny, o którym jest ten artykuł – pozyskuje się go z lnu, babki płesznik oraz babki jajowatej. Ziarna tych roślin (w szczególności babki płesznik) pęcznieją w jelitach, wchłaniając szkodliwe związki, przy jednoczesnym wydzielaniu śluzu przyśpieszającego trawienie. I dlatego, błonnik witalny powinny stosować między innymi osoby cierpiące na zaparcia oraz biegunki.
Błonnik witalny podczas odchudzania
Żyjemy w czasach, w których każdy suplement mogący przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów jest na wagę złota. Chcąc spalić zbędną tkankę tłuszczową powinniśmy zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, ociekającej niezdrowym tłuszczem. Najlepsze efekty osiągnie się łącząc zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną. Choć błonnik nie pozbawi nas tkanki tłuszczowej, pozbędzie się z naszych jelit treści pokarmowej oraz usunie z organizmu toksyny, co gwarantuje uczucie lekkości.
Błonnik witalny – jakie jeszcze posiada zalety?
Błonnik witalny nie tylko reguluje pracę jelit i zapewnia uczucie sytości – obniża również stężenie cukru we krwi, co ma przełożenie na niższe ciśnienie. Przyjmować go powinny również osoby cierpiące na choroby układu krążenia (w tym na miażdżycę, czy chorobę wieńcową).
Błonnik witalny – kiedy z niego zrezygnować?
Nie jest zalecany osobom chorującym na cukrzycę typu drugiego. Jego stosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem przez osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego, w tym z niedrożnością jelit.
UWAGA: Stosując błonnik nie powinno się zapomnieć o częstym uzupełnianiu płynów – wypróżniając się, organizm traci wodę.
Błonnik witalny – jaka jest jego cena?
Błonnik witalny zazwyczaj sprzedawany jest w opakowaniach o wadze od 0,5 kg do 1 kg. Cena oscyluje w granicy dwudziestu złotych za 1 kg mieszanki (może się różnić zależnie od jej producenta i miejsca zakupu).
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021