Monika Maciejewska Kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity dotyczące kawy Pobudza skutecznie czy tylko na chwilę? Uzależnia czy nie? Pomaga zrzucić zbędne kilogramy? Dyskusja wokół kawy i jej wpływu na organizm nie ustaje od lat. Rozprawiamy się z kawowymi mitami i przedstawiamy fakty. 16.10.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Sięgasz po wapno przy alergii? „Preparaty wapnia mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych” – ostrzega farmaceutka "Preparaty wapniowe, zwłaszcza przed erą leków przeciwhistaminowych, były powszechnie stosowane w niektórych krajach europejskich jako popularny lek na alergiczne reakcje skórne" - zauważa farmaceutka Zofia Winczewska na swoim… 09.05.2022 2 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Gospodarka wapniowo-fosforanowa – zaburzenia. Fosforany wapnia w moczu Fosforany, nazywane często zamiennie fosforem, to składniki mineralne, które pełnią w organizmie człowieka bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim wspólnie z wapniem stanowią one budulec kości i zębów, w których mieści się… 21.02.2022 4 min.
Justyna Mazur Hipokalcemia – objawy, leczenie. Co obniża poziom wapnia we krwi? Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego największym depozytem są kości, natomiast ilość wapnia we krwi jest niewielka. Zbyt niski poziom wapnia to… 07.02.2022 4 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Kwas szczawiowy – źródła, właściwości antyżywieniowe, dzienna dawka Kwas szczawiowy to jeden ze związków antyżywieniowych, który występuje naturalnie w żywności. Jego źródłem są przede wszystkim rośliny, znacznie mniejsze ilości kwasu szczawiowego znajdują się zaś w produktach pochodzenia… 01.02.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Szczawiany – wpływ na zdrowie. Co neutralizuje szczawiany? Szczawiany mogą mieć źródło egzogenne i endogenne – dostarczane są wraz z pożywieniem, ale i produkowane wewnątrz organizmu podczas przemian metabolicznych. Związki te wydalane są wraz z moczem. Niewielka ilość szczawianów… 21.01.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Negatywnie wpływa na odporność, zaśluzowuje, zwiększa produkcję insuliny? Fakty i mity dotyczące nabiału O nabiale mówi się dużo i często, niejednokrotnie słyszymy bardzo skrajne opinie na jego temat. Jak to jest z tym nabiałem? To naprawdę samo zło, jak uważają niektórzy, i lepie go unikać? Z faktami i mitami na temat nabiału… 26.02.2021 3 min.
Justyna Mazur Parathormon (PTH) – norma, podwyższony, niski poziom Parathormon (PTH) to hormon syntetyzowany przez przytarczyce. Parathormon pełni z organizmie ważną funkcję - reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, oddziałuje na kości i nerki, prowadząc do zwiększenia poziomu wapnia we krwi.… 05.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska Kalcytonina – norma, badanie i działanie w organizmie Kalcytonina to hormon wydzielany przez tarczycę, którego głównym zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Badanie kalcytoniny wykonuje się m.in w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy. Podwyższony poziom kalcytoniny… 29.10.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska Hiperkalcemia – przyczyny, objawy, leczenie i dieta Hiperkalcemia to podwyższone stężenie wapnia w organizmie, którego najczęstszą przyczyną są zaburzenia układu hormonalnego oraz choroby nowotworowe. Objawy hiperkalcemii zależą od nasilenia i fazy choroby. Co może wskazywać na… 20.10.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska Nabiał w diecie – czy jest zdrowy i jakie produkty wybierać? Mimo że jedzenie mleka i jego produktów budzi sporo kontrowersji, to odgrywają one ogromną rolę w diecie wielu osób. Według Instytutu Żywności i Żywienia powinno ich być dziennie w diecie osoby dorosłej 2 porcje. W menu dzieci… 02.08.2020 7 min.
Ewa Wojciechowska W jakich produktach szukać wapnia przy diecie bezmlecznej? Wyjaśnia naturopatka Unikasz mleka i produktów mlecznych? Uważaj, grozi ci niedobór wapnia, który prowadzi do osteoporozy, kurczów mięśni, krwotoków i zaburzeń rytmu serca. 03.07.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska Zażywasz omeprazol lub pantoprazol? Uważaj na niedobór witaminy B12 Długotrwałe spożywanie inhibitorów pompy protonowej powoduje nie tylko niedobór witaminy B12. Zmniejszają też wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza. 30.06.2020 3 min.
Zuzanna Kowalewska Węglan wapnia i jego rola w organizmie Węglan wapnia to jeden z najważniejszych związków w przyrodzie, który odpowiada w znacznym stopniu za funkcjonowanie naszego organizmu. Wiele osób do końca nie czym on jest, jak działa i kiedy warto korzystać z suplementów z tym… 17.11.2019 3 min.
Ewa Wojciechowska Magnez i wapno – bierzesz je razem? Farmaceutka tłumaczy, dlaczego to niekoniecznie dobry pomysł! 17.09.2019 2 min.
Zuzanna Kowalewska Komosa ryżowa — Sprawdź, czym jest quinoa, jak się ją przygotowuje i jakie ma zalety 05.09.2019 4 min.
Agata Brandt Potas, magnez, wapń i sód ‒ elektrolity w akcji Niedobór już jednego z elektrolitów może skutkować nieprzyjemnymi objawami, jak mrowienie rąk czy nóg, nierównomierne bicie serca lub skurcze mięśni. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich prawidłowego poziomu. Jak rozpoznać… 13.08.2019 5 min.
Paulina Trofimiec Uzupełnij braki. 8 najczęstszych niedoborów w diecie Zbilansowana dieta jest jak dziecięca układanka – jeśli tylko zgubimy jeden element (o co nietrudno), obrazek zacznie straszyć dziurą, a organizm przestanie prawidłowo działać. Ale wystarczą porządki, żeby odnaleźć… 04.08.2019 5 min.
Ewa Sawa Wapń. Jakie są źródła wapnia? Czym grozi jego niedobór? Znajdziesz w: nabiał; konserwy z ryb z kręgosłupem i ośćmi, np. sardynki; jarmuż, kapusta włoska i inne warzywa kapustne; nasiona roślin strączkowych; migdały i orzechy, m.in. laskowe; sezam i mak; figi i cytrusy. 30.08.2012 2 min.
Redakcja Osteoporoza – co to jest i jak wygląda jej leczenie? Osteporoza, czyli zrzeszotnienie kości, polega na ubytku masy kostnej, osłabieniu struktury kości i skłonności do złamań. Jest to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 70. roku życia. Pojawia się także u kobiet w wieku… 25.06.2012 2 min.