Przejdź do treści

ASRM ogłasza nową definicję niepłodności. „Odzwierciedla realia wszystkich osób potrzebujących medycznej interwencji”

Nowa definicja niepłodności w USA - na zdjęciu badanie próbek pod mikroskopem HelloZdrowie
Nowa (bardziej inkluzywna) definicja niepłodności w USA / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niepłodność ma w USA nową definicję – taką, która jest bardziej inkluzywna. Ma objąć każdą osobę potrzebującą interwencji medycznej „w celu osiągnięcia pomyślnego zajścia w ciążę indywidualnie lub z partnerem” – wyjaśnia w oficjalnym komunikacie Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (ASRM).

Nowa (bardziej inkluzywna) definicja niepłodności

Niepłodność definiowana jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba męskiego lub żeńskiego układu rozrodczego, która polega na niemożności zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12. miesięcy bez zabezpieczenia. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (ASRM) definiowało niepłodność podobnie – jako stan, w którym mężczyzna i kobieta nie mogą zajść w ciążę po roku współżycia bez zabezpieczenia lub inseminacji domacicznej. W przypadku kobiet w po 35. roku życia i starszych okres ten wynosi sześć miesięcy.

Zdaniem ASRM, organizacji zrzeszającej podmioty świadczące usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, tak sformułowana definicja była mało inkluzywna, ponieważ ograniczała się jedynie do par heteroseksualnych, nie uwzględniając singli i osób pozostających w związkach jednopłciowych, które również pragną zostać rodzicami.

„Wystąpił poważny problem z dostępem do leczenia niektórych przyczyn niepłodności, w tym dla osób samotnych i pozostających w związkach osób tej samej płci… więc stało się jasne, że musimy wyraźnie się tym zająć” – powiedział Sean Tipton, główny doradca ds. polityki i wsparcia ASRM.

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu uznało, że konieczne jest ponowne zdefiniowanie tego schorzenia, by wszystkie osoby potrzebujące pomocy w założeniu rodziny (nie tylko osoby będące w parach heteroseksualnych) miały dostęp do szerszego ubezpieczenia usług związanych z płodnością, takich jak zamrażanie komórek jajowych i zapłodnienie in vitro.

Dorota Wellman

„Wszystkie osoby zasługują na równy dostęp do medycyny reprodukcyjnej”

Nowa, rozszerzona definicja niepłodności obejmuje zatem każdą osobę potrzebującą interwencji medycznej „w celu osiągnięcia pomyślnego zajścia w ciążę indywidualnie lub z partnerem”. Nie zmienia się jej dotychczasowe brzmienie odnoszące się do par heteroseksualnych starających się o dziecko, ale zostaje uzupełniona o sformułowanie: niepłodność „jest niemożnością osiągnięcia pomyślnego zajścia w ciążę na podstawie historii medycznej, seksualnej i reprodukcyjnej pacjentki, jej wieku, wyników badań fizykalnych, badań diagnostycznych” lub „potrzebą interwencji medycznej”, takich jak dawstwo komórek jajowych lub nasienia.

Nowa definicja ASRM w skrócie odnosi się do dwóch grup: podtrzymuje definicję niepłodności dla par heteroseksualnych i obejmuje pacjentki będące stanu wolnego lub pozostające w parach tej samej płci.

„Ta poprawiona definicja odzwierciedla, że ​​wszystkie osoby, niezależnie od stanu cywilnego, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, zasługują na równy dostęp do medycyny reprodukcyjnej. Ta inkluzywna definicja pomaga zapewnić każdemu, kto pragnie założyć rodzinę, równy dostęp do leczenia i opieki w zakresie niepłodności” – zaznaczył w komunikacie prasowym dr Jared Robins, dyrektor generalny ASRM.

Zdaniem dr. Robinsa nowa definicja „uznaje realia wszystkich osób potrzebujących leczenia niepłodności”.

„Przyjmując bardziej inkluzywną i dokładną definicję niepłodności, społeczność medyczna może lepiej służyć i wspierać osoby potrzebujące pomocy reprodukcyjnej. Nie tylko promuje przejrzystość, ale także pomaga zmniejszyć piętno często kojarzone z problemami z płodnością” – oceniła dr Aimee Eyvazzadeh, endokrynolożka zajmująca się reprodukcją z San Francisco, cytowana przez CNN.

Zaktualizowana definicja ukaże się w postaci raportu w czasopiśmie medycznym „Fertility and Sterility” za około tydzień lub 10 dni  – powiedział w poniedziałek Sean Tipton.

 

Źródło: cnn.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: