
Niepłodność
Niepłodność to bardzo złożone schorzenie polegające na niemożności zajścia w ciążę mimo rocznych starań o dziecko przy jednoczesnym zrezygnowaniu z antykoncepcji. Niepłodność może pochodzić od obu partnerów i dlatego diagnostykę schorzenia powinno prowadzić się już od początku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Badania w kierunku przyczyn niepłodności powinny być prowadzone wielokierunkowo. W leczeniu niepłodności zastosowanie znajdują: terapia hormonalna, zabiegi chirurgiczne, techniki wspomaganego rozrodu i – niezmiernie ważna u mężczyzn – zmiana trybu życia w celu poprawy jakości nasienia.
Przyczyny niepłodności
Niepłodnością nazywa się stan, w którym mimo regularnego współżycia (co najmniej 3–4 razy w tygodniu) przez rok bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie udaje się począć potomstwa. Przyczyn niepłodności jest wiele, może pochodzić ona zarówno ze strony kobiecej, jak i męskiej. Różnica między bezpłodnością a niepłodnością jest taka, że w przypadku pierwszej zachodzi trwała niezdolność do zajścia w ciążę. Z kolei niepłodność można leczyć.
Ogólny podział niepłodności wyróżnia niepłodność pierwotną, wiążącą się z niemożnością zajścia w ciążę po raz pierwszy, oraz niepłodność wtórną, oznaczającą problemy po wcześniejszych skutecznych zapłodnieniach.
Nie zawsze możliwe jest odnalezienie przyczyny schorzenia. Taka sytuacja nosi miano niepłodności idiopatycznej (niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia). Określa się ją na podstawie prawidłowych wyników laboratoryjnych i dalszych problemów z zajściem w ciążę.
Przyczyny niepłodności różnią się w zależności od płci. Mówi się o około 100 czynnikach problemów z poczęciem potomstwa u płci męskiej.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn to przede wszystkim:
- czynniki środowiskowe,
- przebyte choroby, w tym weneryczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowy styl życia: otyłość, przegrzewanie jąder, nadmierne spożycie alkoholu, szkodliwe warunki pracy, palenie papierosów.
Wydaje się jednak, że większym problemem w powstaniu schorzenia są czynniki żeńskie.
Przyczyny niepłodności u kobiet, których dotyczy około 70% wszystkich przypadków, obejmują:
- problemy endokrynologiczne: zaburzenia owulacji, hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników,
- choroby i schorzenia ginekologiczne: niedrożność jajowodów, endometrioza, zrosty wewnątrzmaciczne, infekcje, mięśniaki macicy lub polipy szyjki macicy, wrodzone nieprawidłowości anatomiczne,
- niepłodność laktacyjna w okresie poporodowym, kiedy to wysoki poziom prolaktyny w organizmie hamuje owulację wraz z miesiączkowaniem.
U obu płci może wystąpić niepłodność immunologiczna związana z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na komórki rozrodcze (plemniki i komórki jajowe) lub zarodek.
Badania niepłodności
Diagnostyka niepłodności powinna dotyczyć zawsze obojga partnerów i podejmuje się ją w przypadku spełnienia czasowych warunków. Lekarz zbiera od pacjentów wywiad oraz przeprowadza badanie fizykalne. Wcześniejsze badania na niepłodność wykonuje się w szczególnych przypadkach: kiedy kobieta ma więcej niż 35 lat lub występują u niej zaburzenia cyklu miesięcznego. Szybszą diagnostykę należy wdrożyć również wtedy, gdy historia rodzinna wskazuje na problemy z zachodzeniem w ciążę lub badanie wykazuje patologię macicy, jajowodów albo endometriozę.
Badania wykorzystywane w diagnostyce niepłodności żeńskiej to przede wszystkim: histerosalpingografia (poszukiwanie zrostów w obrębie wewnętrznych narządów rozrodczych), ultrasonografia (USG) jajnika, oznaczenie rezerwy komórek jajowych. Konieczne jest oznaczenie poziomów hormonów we krwi: przysadkowych: folitropiny (FSH), gonadotropiny (LH), płciowych (androgenów, estrogenów), prolaktyny. U mężczyzn wykonuje się badanie jakości nasienia, które musi określać ilość plemników na 1 ml, objętość, pH, ruchliwość oraz odsetek żywych plemników. W kolejnym etapie u obu płci przeprowadza się testy genetyczne, mogące wskazać przyczynę niepłodności.
Leczenie niepłodności u mężczyzn
Leczenie niepłodności u mężczyzn ma na celu poprawę jakości nasienia. Pierwszym krokiem powinna być zmiana stylu życia, zerwanie z nałogami, odpowiednia suplementacja witamin oraz mikroelementów (selenu, cynku). W niektórych stanach skuteczne może być pobranie nasienia prosto z jąder. W przypadku zaburzeń anatomicznych wykonuje się operacje niwelujące niekorzystne zmiany.
Leczenie niepłodności u kobiet
Metody leczenia niepłodności u kobiet zależą od przyczyny, która ją wywołała. W przypadku problemów z owulacją stosuje się cytrynian klomifenu lub gonadotropiny przysadkowe, a także inne metody regulacji cyklu miesiączkowego. Przy hiperprolaktynemii zaleca się leki hamujące jej działanie. Jeśli występują odpowiednie warunki anatomiczne donoszenia ciąży, można także skorzystać z metody in vitro oraz inseminacji. W niektórych przypadkach (mięśniaków, zrostów) korzysta się z leczenia chirurgicznego.
Najnowsze


„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Wdowa po ukraińskim żołnierzu z ważnym apelem do kobiet: „To może być wasza jedyna szansa. Nie odkładajcie tego na później, błagam was”

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

„TAK dla in vitro”. Wystartowała akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania zabiegów w całej Polsce

Bovska o staraniach o dziecko: „Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę”

„Sama przechodziłam przez in vitro dwukrotnie”- wyznała dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak

Jak przygotować ciało i psychikę do ciąży?

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

Małgorzata Rozenek-Majdan w Parlamencie Europejskim o niepłodności. „Znam emocje, frustrację i lęk biorący się z tego, czy będę mogła mieć dzieci, czy nie”

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

„Niepłodność boli” – zauważa lek. Maja Herman. I przypomina, jakie słowa przy świątecznym stole najbardziej zranią osoby niepłodne

Hanna Lis o endometriozie. „To, że zaszłam w ciążę, zakrawa na cud”

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Niepłodność – przyczyny, sposoby diagnostyki, leczenie

„Nie kupię nowej sukienki, bo za chwilę będę w ciąży”. Psycholożka Anna Wietrzykowska o pułapkach niepłodności

„Każdy dzień, kiedy się nie udawało, był dniem rozpaczy”. Dorota Wellman o nieudanych próbach zajścia w ciążę

Co mówić i czego nie mówić parze w trakcie przedłużających się starań o dziecko?

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

„Kiedy dziecko? Może mężowi trzeba pokazać, jak to się robi?” Żarty powiedziane mimochodem zostają i bolą

Oligospermia – przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

„Zapładniamy nie według naszego uznania, ale zgodnie z wolą pacjentów”. Embriolożka Joanna Liss o tworzeniu ludzkich zarodków i opiece nad nimi

Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”

Przyczyna niepłodności leży w dużej mierze po stronie kobiet? Badania pokazują, że to mit

Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

Sandra Kubicka cieszy się z przełomu w leczeniu PCOS. „Nie poddawajcie się! Ja też się nie poddałam!”

Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia

Zespół Klinefeltera. Jak wyglądają objawy? Jaka jest przyczyna zaburzeń?

6 zagrożeń związanych z niedoborem selenu
